Amikor lakásbiztosításról van szó, sokan csak legyintenek, hogy van, persze, már rég megkötötték, de hogy mire, az jó kérdés. Főként a hitelhez kötelezően kötött lakásbiztosításnál merül fel, hogy pontosan mi szerepel a biztosításukban, milyen összegre és milyen értékekre szól. Vajon a te lakásbiztosításod megfelelő védelmet nyújt? Mutatjuk, hogy miket kell megnézz a szerződésben, vagy éppen mikre kell figyelj, ha most készülsz biztosítást kötni!
Miért kell lakásbiztosítást kötni jelzáloghitel felvételekor?
A bankok a lakáshitel vagy szabad felhasználású jelzáloghitel igénylésénél feltételül szabják, hogy legyen biztosítás a fedezetként felajánlott ingatlanon. A magyarázat egyszerű, hiszen az adott ingatlan áll a lakáshitel mögött fedezetként, a bank pedig nem szeretne egy káresemény során pórul járni. Nem mellékes, hogy a lakás vagy ház tulajdonosaként természetesen te sem.
A bank és közted van viszont egy fontos különbség: a bank csak egy alap lakásbiztosítást vár el, amely jellemzően tűz, víz vagy földrengés okozta károkra vonatkozik. Ez számára garantálja, hogy baj esetén hozzájut a hitelösszeghez.
Ez egy minimalista lakásbiztosítási verzió, ami neked mint lakáshitelfelvevőnek közel sem elegendő, tekintettel arra, hogy számtalan káreseménnyel szembesülhetsz az évek, évtizedek során.
Mire figyelj, amikor lakásbiztosítást kötsz?
A legjellemzőbb buktatók, amelyek egy meglévő biztosítás során gondot okozhatnak:
- Túl alacsony a biztosítási összeg (alulbiztosítottság): a bank által elvárt biztosítás a hitelösszeghez van igazítva, így csak a felvett hitel mértékéig térít a biztosító. Ez a típusú alulbiztosítottság sokakat érinthet. Nem véletlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) is kiemelten kezeli a kérdést. Az alulbiztosítottság elkerülése a te érdeked, a váratlan és jelentős kiadással járó káresemények ellen lehet védekezni így. Ökölszabály, hogy akkora biztosítási összegre célszerű szerződni, amiből az ingatlant teljesen újjá lehetne építeni. A lakásbiztosítást néhány évente érdemes felülvizsgálni.
- Biztosítási fedezetek hiánya: nem mindegy, hogy a biztosítás milyen káreseményeknél térít. A bankok által előírt “kötelező lakásbiztosítás” csak az alapfedezeteket (például tűzkár, vízkár) tartalmazza, sok esetben kiegészítő biztosítások nem kerülnek be a megkötött szerződésbe. Pedig a biztosítók nagyon sokféle kiegészítő fedezetet nyújtanak a lakásbiztosításokhoz. Kiegészítő biztosítás szólhat akár az elveszett okmányok pótlására, háztartási gépek kiterjesztett garanciájára, balesetekre, assistance szolgáltatásokra, a kertben tárolt bútorokra vagy a garázsban tárolt járművekre is.
- Nem szükséges fedezetek: ha szeretnéd kiadni a lakáshitelből vásárolt lakást, akkor nem feltétlenül kell biztosítanod a leendő bérlő ingóságait, például a számítógépét, okostelefonját vagy más értékeit. Ebben az esetben elegendő lehet, ha kizárólag a lakóingatlanra kötsz biztosítást. Érdemes azonban jelezni a bérlőnek, hogy a biztosítás csak az ingatlant védi, és ha szeretné az ingóságait biztonságban tudni, akkor neki kell kötnie azokra biztosítást. Ez a biztosítóknál egyszerűen megy: van náluk csak ingóságra köthető konstrukció is.
A lakásbiztosítás megkötése előtt tehát az alábbi kérdéseket érdemes sorra venni, és ezek alapján döntés hozni:
- Megfelelő-e a biztosítási összeg?
- Mekkora az önrész mértéke, amit neked kell állnod kár esetén?
- Vannak-e számodra fontos kiegészítő fedezetek?
- Melyek az úgynevezett kizárások és mentesülések, magyarul milyen káresemények esetén nem fizet a biztosító?
- Vannak-e kiemelt értékű értéktárgyaid (nemesfém, festmény, műtárgy) és azok szerepelnek-e biztosításban?
Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor csakúgy, mint a számodra legjobb lakáshitel kiválasztása során érdemes biztosítási szakértő segítségét igénybe venni, és vele együtt több biztosító ajánlatát is összehasonlítani.
Kérj ingyenes visszahívást partnerünktől! Online szerződéskötés és kárügyintézés.
Biztosítások hitelfelvétel mellé
Néhány bank az életbiztosítást is előírja a hitelfelvevő számára. Ez biztosítja őket arról, hogy ha tragédia történne veled, akkor a halálod esetén az életbiztosítás fedezze a fennálló hiteltartozást.
Bizonyos bankok munkanélküliségi biztosítást is ajánlanak, ami segíthet a hitelfelvevőnek abban az esetben, ha váratlanul munkanélküli lesz, és nem tudja törleszteni a hitelét. Ahogy azt azonban egy hitelszakértő munkatársunk megírta korábban:
az ilyen jellegű termékek szinte teljesen hiányzanak a hazai biztosítók kínálatából. Valószínűleg egyszerűen nem éri meg erre kockázatot vállalni a biztosítótársaságoknak, hiszen akár a legbiztosabbnak tűnő állás is megszűnhet egyik napról a másikra.
Érdemes még megfontolni a hitelfedezeti biztosítást is, ami segít a hitelfelvevőnek vagy a családjának a hitel törlesztésében a váratlan események, például a hitelfelvevő halála vagy súlyos betegsége esetén. Jelzáloghitel felvételekor a bank elő is írhatja a hitelfedezeti biztosítás megkötését, ha nincs adóstárs, vagy egykeresős a család, vagy ha az életkorod indokolttá teszi. A hitelfedezeti biztosítás díja a legtöbb bank esetében a havi törlesztőrészlet bizonyos százalékának megfelelő összeg, vagy a felvett hitel összegének meghatározott hányada a biztosítás havonta fizetendő díja.