Minden ötödik sportbaleset a havas lejtőkön történik, folyamatosan növekszik a síbalesetek száma. Az Európai Egészségkártya nem elég, és főleg nem helyettesíti az utasbiztosítást. A turistaközpontokban általában magánegészségügyi intézmények vannak, ezekben többnyire nem fogadják el az európai kártyát, a helikopteres mentés és a betegszállítás költségeit sem lehet fizetni vele, ezeket a kiadásokat csak az utasbiztosítás fedezi.
Kezdődik a síszezon, a legtöbb síelni vágyó november közepén már javában tervezi az utazását. Jól is teszi, hiszen ilyenkor még van szállás terén is van kínálat, később azonban már egyre nehezebb jó szállást találni. Ez azért van, mert a szezon egyre rövidebb, és a szálláskapacitás nem nőtt érdemben az elmúlt időszakban.
A viszonylag jó áron elérhető szállásokra érdemes minél hamarabb lecsapni, a drágulás ugyanis ezen a területen is jelentős: a tavalyi árakhoz képest átlagosan körülbelül 10-15 százalékkal kerülnek többe a szállások és a szolgáltatások
– mondta Boros József, a Tensi Holiday ügyvezető igazgatója a VG podcastban. Körülbelül 800-900 euró közötti összeggel kell számolni ezen a télen egy felnőtt számára, amiben benne van egy jó pálya, hatnapos síbérlet, szállás és félpanziós ellátás.
A turisztikai szakember szerint folyamatosan nő a síelők és a snowboardozók száma, és egyre jobbak a magyar sípályák is. A magyarok körében továbbra is Olaszország és Ausztria a legkedveltebb úti cél, ha téli sportról van szó, de Szlovákiába és Szlovéniába is sokan utaznak.
Bár az ember nem szívesen gondol kellemetlenségekre, amikor a téli vakációját szervezi, jobb már itthon szembenézni az esetleges problémákkal, és felkészülni rá, amennyire csak lehet, utólag ugyanis már késő. Bármennyire is sikerül jó áron kihozni az utazást, ha utána egy többmilliós kórházi számlával tér haza a síelő.
Egyre több a síbaleset
Minden ötödik sportbaleset a havas lejtőkön történik, folyamatosan növekszik a síbalesetek száma. Nőtt a sérüléssel járó ütközéses balesetek kockázata is, ezer síelőre vetítve a korábbi 1,29-ről 1,5-re – ez az ötöde az összes sísebesülésnek a Német Biztosítók Szövetsége (GDV) szerint.
Svájcban és Franciaországban is rekordot döntött a balesetek száma a tavalyi szezonban, voltak olyan kórházak, amelyekben a korábbinál 20 százalékkal több ilyen beteget láttak el, a francia pályákon 120 ezernél is többen sérültek meg. Európában a görög pályákon történik a legtöbb sérülés (ezer síelői napra vetítve 4–6), másfelé az átlag inkább 2-3, Norvégiában és Ausztriában pedig ennél is kevesebb.
A síelők esetében főként az alsó végtagok vannak nagyobb veszélyben, a snowboardosokat inkább törések fenyegetik. Bár rendre bekerülnek a hírekbe tragikus halálesetek is, ezek viszonylag ritkák.
Könnyen összejön a többmilliós kár
Az Allianz idén januárban közzétett elemzése szerint a téli sportolás céljából szervezett külföldi utazások során a balesetek jelentik a leggyakoribb kockázatot. A konkrét eseteket tekintve, ha például Ausztriában történik a baleset síelés közben, az alábbi költségekkel lehet számolni:
- helikopteres mentés: 2 289 000 forint
- orvoshoz szállítás: 15 000 forint
- kórházi ellátás: 6 322 000 forint
- gyógyszer: 52 500 forint
- a beteg Magyarországra szállítása az illetékes gyógyintézetig: 338 000 forint
- fel nem használt síbérlet: 100 000 forint
- poggyászkár – eltört kamera, megsérült síkötés, kiszakadt síkabát: 400 000 forint
- poggyászkár – bérelt síléc sérülése: 50 000 forint
Megfelelő utasbiztosítással elkerülhető, hogy egy szerencsétlenül járt síelőnek a fenti összegeket ki kelljen fizetnie. Az Európai Egészségkártya nem elég, és főleg nem helyettesíti az utasbiztosítást.
A turistaközpontokban általában magánegészségügyi intézmények vannak, ezekben többnyire nem fogadják el az európai kártyát, a helikopteres mentés és a betegszállítás költségeit sem lehet fizetni vele, ezeket a kiadásokat csak az utasbiztosítás fedezi.
Az sem mindegy, milyen utasbiztosítást választasz síeléshez, hiszen ha jól választasz, probléma esetén nemcsak a sürgősségi ellátásodat fizeti, hanem ha például belázasodsz vagy orvosi javaslatra nem tudsz síelni az utazás további részében, akkor egy jó biztosítás megtéríti a fel nem használt síbérletet, de a lemondott fakultatív programok költségét is igényelheted.
Síbiztosítás nélkül ne indulj el
Az utasbiztosítással foglalkozó társaságoknál már elérhető kimondottan síbiztosítás, amely általában több téli sportot magába foglal. A fedezett tevékenységek között minden biztosítónál szerepel a síelés és a snowboard, ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy mindig kijelölt pályán sportolj. Fontos még (biztosítás szempontjából is), hogy mindig kövesd a síközpont előírásait, és sose indulj ittasan síelni.
Ha kipróbálnád a jégvitorlást, vagy elmennél egy motoros szános kirándulásra, nézd meg, hogy az adott biztosítónál ezek a tevékenységek szerepelnek-e a fedezetek között, ezekre ugyanis nem minden biztosító vállal kockázatot. Erről még lehetőleg a biztosítás megkötése előtt tájékozódj.
Az olcsóbb alap síbiztosítások esetében általában a nem biztosított tevékenységek között van a boblesiklás, a vadsíelés vagy például a síugrás. Választhatsz azonban számos kiegészítőt az alapbiztosításhoz, amely extrém sport esetén is védelmet nyújt. Ezekkel együtt természetesen drágább csomagot kapsz,
az alapbiztosításhoz képest kétszeres-háromszoros árral számolhatsz.
Mennyibe kerül az utasbiztosítás, ha Ausztriában síelnél?
A money.hu utasbiztosítás-kalkulátora szerint január közepén egyhetes Ausztriában történő síelés esetén egy felnőtt részére, gépjármű-asszisztencia nélkül 5395 és 7311 forintba kerülhet az utasbiztosítás.
Mindkét csomagban benne van az orvosi segítségnyújtás, a drágább biztosításnál 150, az olcsóbbnál 80 millió forintig. Az egészségügyi okokból történő hazaszállítás esetében egyiknél sincs felső korlát. Repülővel kapcsolatos szolgáltatások esetén mindkét csomag fizet késésért (50 euró/6 óra), illetve túlfoglalás miatti késésért is. Fizetnek továbbá poggyászveszteségért is.
A váratlan helyzetekre vonatkozó szolgáltatások között szerepel a jogvédelem, a felelősségbiztosítás, a légi úton történő mentés, hegyi mentés, keresés túrázás közben bekövetkező súlyos baleset esetén. Továbbá kártérítést fizet síbérletre, valamint saját vagy bérelt sífelszerelésre, annak ellopása vagy teljes megsemmisülése esetén. A drágább csomag 300 ezer forintig megtéríti az utazás lemondásával kapcsolatos költségeket, illetve kártérítést fizet sítanfolyam esetén és bérelt sífelszerelésre is.