Az idei február egyik legnagyobb visszhangot kiváltó bejelentése az volt, hogy a nyugdíjasok a jövőben visszaigényelhetik a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek ÁFA-ját. Az általános forgalmi adó (ÁFA) a legtöbb termék és szolgáltatás árában jelen van, de mekkora összegről van szó pontosan? Cikkünkből megtudhatod, hogy milyen hatással van az ÁFA a pénztárcádra.
Magyarországon nem minden élelmiszer esetében azonos az ÁFA: az általános adókulcs 27%, de egyes alapvető termékek esetében jóval alacsonyabb. Az ÁFA kérdése különösen aktuálissá vált most, hogy a nyugdíjasok bizonyos élelmiszerek után visszakaphatják ezt az összeget, de ha nem vagy ebben érintett, akkor sem árt tisztában lenned azzal, hogy mennyit és mire fizetsz ki valójában, amikor bevásárolsz.
Az ÁFA-kulcsok Magyarországon
Hazánkban jelenleg az általános ÁFA-kulcs 27%, de léteznek kedvezményes kulcsok.
- Az 5%-os adókulcs alá a tojás, a gyógyszerek, a tej, a napilapok, a legtöbb állat húsa (baromfi, sertés, marha), a hal vagy éppen a könyvek tartoznak.
- 18% ÁFA terheli a tejtermékeket, a legtöbb pékárut, a péksüteményeket, a gabonapelyheket, a cukrásztermékeket és a sajtot.
- A 27%-os adókulcs vonatkozik gyakorlatilag minden másra, beleértve a ruházati cikkeket, a cukrot, a lisztet, az étolajat, az alkoholos italokat vagy éppen az édességeket.
Az egyes kulcsok alá tartozó termékek köre időként változhat: ez történt például a túró rudival 2024-ben, amikor a kormány a korábbi 27%-os ÁFA-teher alól a 18%-os kategóriába helyezte át a terméket.
Bruttó, nettó, ÁFA: mennyi is az annyi?
Egyszerű és talán közismert szabály, hogy ha az ÁFA-kulccsal megnöveled a termék nettó árát, akkor megkapod a bruttó árat.
Ez azt jelenti, hogy egy nettó 10.000 Ft-os terméknél 27%-os ÁFA-kulcs esetén 1,27-tel kell szorozni, és így a bruttó ár 12.700 Ft. Ha a bruttó árból kivonod a nettót, megkapod a forgalmi adót.

A boltokban viszont a bruttó árakat látod, és ha például egy ÁFA-visszaigénylésnél arra vagy kíváncsi, hogy mekkora az ÁFA-tartalma, akkor a 27% ÁFA-t nem úgy kapod meg, hogy a bruttó árat megszorzod 0,27-tel.
Maradva az előző példánál: a 12.700 forintos terméknél kiszámoltuk, hogy az ÁFA-tartalma 2700 forint. 12.700 szorozva 0,27-tel az 3429, tehát valóban hibás eredmény jönne ki. Nem meglepő, hiszen ezúttal visszafelé kell számolni.
Térjünk vissza az előző képletre! Az ÁFA és a bruttó ár ismert, ezért a nettó árra kell átrendeznünk az egyenletet. A matematika szabályai szerint ezt úgy érhetjük el, ha osztunk az ÁFA-val.

Vagyis ilyenkor az úgynevezett felülről számított ÁFA-kulcsot kell alkalmazni: a képlet – és a százalékszámítás szabályai – szerint 27%-os adókulcsnál a nettó árat úgy kapjuk meg, hogy a bruttó árat elosztjuk 1,27-tel, így kapunk 0,7874016-ot, azaz 78,74%-ot, és a 100%-ig fennmaradó 21,26% lesz ÁFA-tartalom.
Ismét a példánknál maradva: bruttó 12.700 Ft × 0,2126 = 2700 Ft ÁFA. A végeredmény vissza is igazolja, hogy a számításunk helyes.

Ennek mintájára azt is ki tudjuk számolni, hogy 5%-os adókulcs esetén 4,76% ÁFA-t tartalmaz a bruttó végösszeg, míg 18%-os adókulcsnál a végösszeg 15,25%-a lesz az ÁFA-tartalom.
Tehát a végösszeg ÁFA-tartalma az egyes adókulcsoknál:
- 27% ÁFA esetén 21,26%,
- 18% ÁFA esetén 15,25%,
- 5% ÁFA esetén 4,76%.
Ez alapján kijelenthető, hogy a nyugdíjasok a kijelölt bolti termékek árának nagyjából 5–21 százalékát spórolhatják meg, ha lehetővé teszik számukra az ÁFA-visszatérítést.
Ezeket a számításokat egyébként a lehető leggyorsabban és legpontosabban például az ÁFA kalkulátor nevű oldalt használva végezheted el.
Bevásárlás okosan: így használhatod az árfigyelőt
Általánosságban az árakat nézve fontos megemlíteni, hogy a KSH adatai szerint az elmúlt években a növekvő infláció kiemelten érintette a hazai élelmiszerárakat. A bevásárlás költségeinek optimalizálására hasznos eszköz a 2023. július 1-én elindított online árfigyelő, amivel összehasonlíthatók az egyes üzletláncok árai, ráadásul a Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentése szerint a jövőben tovább bővülhet a megfigyelt termékek köre.
Az árfigyelő azonban jelenleg sajnos nem tünteti fel az élelmiszerek ÁFA-tartalmát, így annak meghatározásához szükséged lesz a felülről számított ÁFA-kulcs alkalmazására.
Az árfigyelőn láthatod például, hogy 1,5 kg alma több áruházláncnál is 749 Ft-ba kerül. A gyümölcsök esetében az általános ÁFA-kulcs alkalmazandó (27%), vagyis a felülről számított kulcs mértéke 21,26%. Annyit kell tenned, hogy a 749-et megszorzod 0,2126-tal, és megkapod, hogy a 1,5 kg alma megvásárlása esetén az ÁFA-tartalom 159,2347 Ft.
alma (1,5 kg) | sertéscomb (1 kg) | tej (1,5% UHT) | |
---|---|---|---|
bruttó ár | 749 Ft | 1 799 Ft | 410 Ft |
ÁFA-kulcs | 27% | 5% | 5% |
ÁFA-tartalom | 159 Ft | 86 Ft | 20 Ft |
Egy másik példa: 1 kg sertéscomb (csont nélkül, vákuumcsomagolásban) végösszege 1799 Ft, az adókulcs pedig 5%, így az ÁFA-tartalom kiszámításához a felülről számított kulcs 4,76%. Ebben az esetben az ÁFA-tartalom 1799 szorozva 0,0476-tal, vagyis 85,6324 Ft.
Nem mindegy, hogy mire költesz: ezért érdemes képben lenni
Az ÁFA-tartalom hatással van az élelmiszerek fogyasztói árára, ami érzékenyen érinti a lakosságot a jelenlegi gazdasági helyzetben. A nyugdíjasoknak bevezetendő ÁFA-visszatérítés várhatóan csökkenti az idősek élelmiszer-költségeit, még akkor is, ha a visszatérítés maximális összege havonta 10-15 ezer forint lesz. Az intézkedés további következménye lehet, hogy az idősek a piacok helyett a nagyobb üzletek és boltok felé fordulnak, mert az értékesítő magánszemélyek és az őstermelők jelentős része nem áfaalany, így ezeknél a vásárlásoknál nem érvényesíthető az ÁFA-visszaigénylés.
Az ÁFA fogalmának megértése és értékének kiszámítása akkor is több szempontból is hasznodra válhat, ha nem vagy nyugdíjas, és nem érint az ÁFA-visszaigénylés kérdése. Például nagyobb összegű vásárlásoknál (autó, elektronikai cikkek, lakásfelújítás) érdemes tudni, hogy mennyi az adótartalom, így reálisabban láthatod, mennyit költesz magára a termékre vagy szolgáltatásra. Ha pedig látod, hogy egyes termékekre kedvezményes vagy magasabb ÁFA vonatkozik, az befolyásolhatja a vásárlási szokásaidat: például előnyben részesíthetsz hazai termékeket vagy bizonyos kategóriákat. Összességében tehát tudatosabb vásárlóvá válhatsz.

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.
Hogyan segít neked az Equilor szakértője?
- megválaszolja a kérdéseidet
- tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
- bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Ne hagyd el addig az oldalt!