Mennyi diákhitelt lehet felvenni, és milyen bankszámlát válassz mellé?

Richter Ádám
Richter Ádám
Olvasási idő: 8 perc

Tipp: Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

A money.hu célja, hogy jól járj! Ezért ingyenesen és regisztráció nélkül összehasonlíthatod kalkulátorainkban a pénzügyi termékeket, és minden fontos tudást, tapasztalatot átadunk cikkeinkben. Szakértőink díjmentesen és személyre szabottan válaszolnak kérdéseidre, segítenek hitel vagy megtakarítás, befektetés témában is.

A diákhitel típusától függ, hogy mekkora hitelösszeget tudsz felvenni, ezeket vesszük sorra, valamint a diákhitel mellé nyitható ingyenes Diákhitel Számlákat is bemutatjuk.

Diákhitel Számla: melyik bankét válaszd?

Mielőtt rátérnénk arra, hogy diákhitellel mekkora összeget lehet felvenni, ejtünk pár szót a Diákhitel Számlákról, amiket 2023 óta mindenki igénybe vehet, akinek diákhitelt folyósítanak vagy folyósítottak azzal a feltétellel, hogy a diákhitel-jogosultság megszűnését követően még egy évig lehet Diákhitel Számlád. Ezt már a diákhitel igénylésekor érdemes megnyitnod, hiszen bankszámlára úgyis szükséged lesz, és ennél olcsóbbat és kedvezőbbet nem nagyon fogsz találni a diákszámlák között sem.

Diákhitel Számlát a Gránit Banknál, az Erste Banknál, az MBH Banknál és az OTP Banknál lehet igényelni a Diákhitel Direkten keresztül. A fő kérdés persze az, hogy melyik bankot válaszd. Mivel a számla egy állami pályázat keretében jött létre, így az alapvető tulajdonságai minden banknál megegyeznek:

a Diákhitel Számláknál ingyenes a számlavezetés, a netbank, a mobilbank és a telebank használata, a tranzakciókról küldött értesítés (sms, iSMS vagy push), a bankkártya, a kártyalimit-módosítás, a folyószámla-megszüntetés, valamint elengedik a százalékos díját az eseti utalásnak bankon kívülre, a rendszeres forint átutalásnak és a csoportos beszedésnek. Diákhitel Számláról mobilfizetéssel, Apple Pay vagy Google Pay segítségével is fizethetsz.

Mivel az alapszolgáltatásokban megegyeznek a Diákhitel Számlák mindegyik banknál, így az extra szolgáltatásokban versenyeznek azért, hogy őket válaszd. Például abban, hogy pénzt vagy valamilyen kedvezményt adnak azért, ha náluk nyitsz számlát:

  • Gránit: 41.000 forint jóváírás szelfis számlanyitás esetén, 9.000 forint jóváírás a sikeres ügyfélajánlások után
  • Erste: 30.000 forint díjkedvezmény online számlanyitás esetén, bankkártya mellé, 10.000 forint kedvezmény a sikeres ügyfélajánlásokért
  • MBH: 40.000 Ft visszatérítés bankszámlanyitás és bankkártya-igénylés esetén
  • OTP: nincs számlanyitásért járó jóváírás

Ezen kívül jellemzően kedvezményeket adnak a náluk igényelhető lakásbiztosításra, utasbiztosításra, lakáshitelre vagy folyószámlahitelre. Ha a megtakarítás is fontos, akkor azt is célszerű megvizsgálni, hogy a lekötés nélküli számlaegyenlegre mekkora kamatot kaphatsz: a Gránit 1,75%-ot, az MBH 0,25%-ot, az Erste és az OTP 0,01%-ot fizet. A Gránit ezen kívül 4%-os jóváírást ad a folyósított Diákhitel1 összege után, ami félévente akár 30.000 forint is lehet.

A Diákhitel Számlák részletes összehasonlítását külön cikkben találod meg:

Ugyan a Diákhitel Számla igénylését a Diákhitel Direkten keresztül kell megkezdeni, de miután ők jóváhagyták, a számlát a választott bankon keresztül tudod megnyitni, amit hitelintézettől függően személyesen, online videóhívással vagy szelfis számlanyitással tehetsz meg.

Mennyi diákhitelt lehet felvenni?

Háromféle diákhitelből választhatsz, így annak a típusán is múlik, hogy legfeljebb mennyi diákhitelt vehetsz fel. A három típus: Diákhitel1, Diákhitel2 és Képzési Hitel.

A szabad felhasználású, kamatmentes Diákhitel Pluszt 2022. szeptember 30-ig lehetett igényelni, ennek keretében 500.000 forintot lehetett felvenni. Korábban szabad felhasználású Képzési Hitel1 is létezett, ilyet azonban 2021. december 20-a után nem lehet már felvenni. A már felvett Képzési Hitel1 kamata a Diákhitel1 kamatával egyezik meg. A korábbi Képzési Hitel2 kötött felhasználású hitel megváltozott feltételekkel ezentúl Képzési Hitel néven igényelhető.

Diákhitel1 összege

A Diákhitel1 szabad felhasználású, azaz bármire költheted, legyen az lakhatás vagy a megélhetésnek bármilyen költsége. 45 éves kor alatt veheted igénybe.

A Diákhitel1-nél havi 15.000 Ft-tól 150.000 Ft-ig terjedő összeget vehetsz fel, vagy tanulmányi félévenként egy összegben legfeljebb 750.000 Ft-ot.

Ezt az összeget 2023-tól már közvetlenül a Diákhitel Számlára utalják. A hitel kamata 7,99 százalék, ami minden költséget tartalmaz. A törlesztést a hallgatói jogviszony megszűnését követő 4. hónaptól kell elkezdened. A törlesztőrészlet a tanulmányi jogviszony megszűnésének évében, majd az azt követő évben mindig az előző év október 31-én érvényes minimálbér, a harmadik évtől pedig mindig a két évvel korábbi, éves bruttó jövedelem 6 százalékának 1/12 része, azaz a törlesztő nagysága igazodik a fizetésedhez.

Diákhitel2 összege

A Diákhitel2 egy kamatmentes diákhitel, amiből az egyetemi önköltséges képzések tandíját fizetheted ki, és 45 éves kor alatt lehetsz rá jogosult.

Értelemszerűen ennél a típusnál akkora diákhitelt vehetsz fel, amennyi az önköltséges félévek tandíja, valamint igénybe lehet venni olyan térítési díjra is, ami a tanterv szerint magyar nyelven oktatott ismeretek nem magyar nyelven történő oktatásáért fizetendő.

A tandíj és ezzel a diákhitel mértéke azon múlik, hogy melyik egyetem melyik képzésére nyersz felvételt. A Felvi.hu adatbázisa szerint a népszerűbb magyar egyetemeken egy önköltséges félév jellemzően 250.000–450.000 forintba kerül, de az általános orvosi képzés 1,35 millió forint is lehet, vagyis akár ekkora diákhitelt is felvehetsz.

egyetemi előadóteremben hallgatók ülnek, diákhitel összege érdekli őket

A Diákhitel2-t közvetlenül az egyetemnek utalják, ettől viszont még lehet Diákhitel Számlád. A törlesztést ennél is a hallgatói jogviszony megszűnését követő 4. hónaptól kell elkezdened. A havi törlesztőrészlet nagysága a minimálbér, az átlagjövedelmed és a fennálló tartozás arányában sávosan változik. Mivel ez egy kamatmentes hitel, csak annyit fizetsz vissza, amennyit tandíjra felvettél.

Képzési Hitel összege

A Képzési Hitel az önköltséges felnőttképzések és szakképzések tandíjára fordítható kamatmentes diákhitel, amit 55 éves kor alatt vehetsz fel. Szakmai oktatáshoz, engedélyhez kötött szakképesítésre felkészítő szakmai képzéshez, illetve nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű képzéshez kapcsolódóan veheted igénybe. Felnőttképzés esetén legalább középfokú végzettséghez kötött szakmai oktatásra, illetve szakmai képzésre igényelheted.

Felnőttképzésben maximum 500.000 forintot, míg szakképzésnél legfeljebb a képzési díj összegét veheted fel.

A képzésnek legalább három hónapig kell tartania, és a képzési díj legalább 20 százalékát kell befizetned a szakképző vagy felnőttképző felé önerőként. A kért összeget két részletben, felnőttképzésben a tanfolyam kezdetén és félidőben, szakképzésben tanulmányi félévenként utalják át az oktatási intézménynek.

A tanulói vagy felnőttképzési jogviszony megszűnését követő 4. hónaptól kell elkezdened a törlesztést. A havi törlesztő úgy jön ki, hogy a felvett összeget elosztod a futamidő (1-10 év) hónapjaival. A Diákhitel Számlát ennél a hitelnél is igényelheted.

Diákhitel elengedése nőknek

Ha nőként gyermeked születik, akkor jogosult lehetsz a diákhitel elengedésére. A Diákhitel1, Diákhitel 2, Diákhitel Plusz vagy Képzési Hitel esetén is igaz, hogy ha nőként, 30 éves korodig, a tanulmányaid alatt vagy azok sikeres befejezését követő két éven belül legalább egy gyermeked születik (vagy gyermeket fogadsz örökbe), valamint a gyermeked veled egy háztartásban él, akkor a fennálló diákhiteled 100%-át elengedik.

Nőként, akár 30 év alatti vagy feletti vagy, a második gyermek születése vagy örökbefogadása esetén a fennálló diákhitel-tartozás 50 százalékát, a harmadik vagy további gyermek megszületése esetén pedig a teljes fennálló tartozást elengedik.

A kedvezmény ugyanazon gyermek esetében kizárólag egy alkalommal és egy diákhitel-terméknél érvényesíthető.

A diákhitelhez kapcsolódó családtámogatásokról a Diákhitel Központ oldalán olvashatsz bővebben.

chatsimple