Kisebb településeken történő ingatlanvásárláshoz ad segítséget a családoknak a falusi csok, amely új szereplőként, 2019 közepén jelent meg a támogatott konstrukciók között.
2019 júliusában több új konstrukció jelent meg, ezek egyike volt a falusi csok, amely számos kistelepülésen történő ingatlanvásárlást könnyíti meg. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) keretében az állam ingyen pénzt ad lakásra és családi házra, valamint kedvezményes lakáshitelt is kérhetünk, a támogatás megszerzéséhez azonban szigorú feltételeknek kell megfelelni. Ez így van a falusi csok esetében is, a feltételekről részletesen pedig ebben a cikkünkben már írtunk.
A falusi csok része az otthonteremtési programnak, de azért vannak különbségek:
- ahogy a nevéből is adódik, abban az esetben vehetjük igénybe a támogatást, ha kisebb településeken vásárolunk és újítunk fel. Azaz a csokkal ellentétben itt nem bárhol, hanem közel 2500 településen kereshetünk ingatlant.
- A települések pontos listája itt érhető el: https://falusicsok.ingatlan.com/
- A falusi csok esetében erkölcsi bizonyítvánnyal igazolt büntetlen előéletre és minimum 2 éves társadalombiztosítási jogviszonyra van szükség.
Mire és meddig igényelhető a falusi csok?
- A falusi csokot lakás vagy ház vásárlására és felújítására vagy a már meglévő ingatlan felújítására, bővítésére használhatjuk fel. Azaz a hagyományos csokkal ellentétben a falusi csok esetében a megvásárolt vagy meglévő ingatlant felújítani vagy bővíteni kell. Utóbbi esetben a támogatást igénylőnek legalább 50%-os tulajdonrésszel kell rendelkeznie az ingatlanban.
- A falusi csok egyelőre három évig, azaz 2022. június 31-ig igényelhető.
Mi számít korszerűsítésnek, bővítések?
A Pénzügyminisztérium tájékoztatója szerint korszerűsítés a
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- kémény építése, korszerűsítése,
- belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30 százalékáig,
- valamint a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20 százalékáig.
Bővítésnek számít
- a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést is;
- emelet-ráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel létrehozott lakás akkor, ha az emelet-ráépítés vagy tetőtér-beépítés révén nem jön létre két új, önálló albetétként nyilvántartott lakás.
Mekkora összeggel számolhatsz?
A támogatás összege a falusi csok esetében is függ a - meglévő vagy vállalt - gyermekek számától.
Ház vagy lakás vásárlása esetén tehát:
- 1 gyermeknél - meglévő vagy egy gyermek vállalása esetében - 600 ezer forintot,
- 2 gyermeknél 2,6 millió forintot,
- 3 vagy több gyermekre pedig 10 millió forintot ad az állam.
- Ez az összeg vissza nem térítendő támogatás, azaz nem kell visszafizetnünk, ha minden feltételnek megfelelnünk.
- Fontos azonban tudni, hogy ingatlan vásárlása esetében a támogatásnak csak a felét költhetjük az ingatlan árára, a másik felét a felújításra, bővítésre kell fordítanunk.
- Ha a támogatás összegén felül még szükségünk van pénzre, akkor a falusi csok esetében is kérhetünk kedvezményes, kamattámogatott hitelt. A hitel összege szintén függ a gyerekszámtól:
- 2 gyermeknél akár 10 millió forintos, 3 vagy több gyermeknél pedig 15 millió forint kölcsönt vehetünk fel.
Meglévő ház vagy lakás felújítása vagy bővítése esetén:
- 1 gyermek esetén 300 ezer forintot,
- 2 gyermeknél 1,3 millió forintot,
- 3 vagy több gyermekre 5 millió forintot ad az állam.
- Felújítás vagy bővítés esetében változik a kamattámogatott kölcsön összege is: 2 gyermeknél 5 millió forintos kölcsönt, 3 vagy több gyermeknél 7,5 millió forintos kölcsönt kérhetünk.