A szabad felhasználású jelzáloghitelnél szabadon döntheted el, mire használod fel. Ideális lehet lakásfelújításra, egy régóta dédelgetett álom megvalósítására, vagy több nagyobb kiadás fedezésére is. Persze, ehhez szükséges egy ingatlan, ami a hitel fedezetéül szolgálhat – ez lehet a saját tulajdonod, vagy akár egy családtagod által felajánlott ingatlan is.

Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, hogy segítsen kiszámolni van -e kedvezőbb ajánlat a meglévő hitelednél.

Jelzáloghitel jellemzői szabad felhasználásra
A szabad felhasználású jelzáloghitel sok szempontból hasonlít a hagyományos jelzáloghitelhez, de többféle célra is felhasználható. Íme néhány fontos paramétere:
- Futamidő: A futamidő általában 5-25 év között választható.
- Kamatperiódus: Dönthetsz fix kamatozású konstrukció mellett, vagy választhatsz 5-10 éves kamatperiódust is.
- Hitelösszeg: Akár 100 millió forintot is felvehetsz.
- Kamatok: A szabad felhasználás miatt a kamatok magasabbak, mint a vásárlási célú jelzáloghiteleknél. Jelenleg a kamatok 8,5-11,5% között mozognak, a választott pénzintézettől függően.
- Felhasználási cél: A bank nem várja el, hogy megjelöld a hitelcélt, így többféle dologra is fordíthatod az összeget.
- Fedezet: Az ingatlan értékének általában legfeljebb 70%-áig terhelhető szabad felhasználású hitellel. Fontos, hogy a jövedelmed is elegendő legyen a havi törlesztőrészletek fedezésére.

Kép forrása: Getty Images
Mikor jelenthet megoldást egy szabad felhasználású jelzáloghitel?
Adósságrendezés
Ha több hiteled van, és azok kezdenek átláthatatlanná válni, vagy túl magasak a havi törlesztőrészletek, érdemes elgondolkodni a hitelkiváltáson. Az adósságrendezés lehetőséget biztosít arra, hogy a meglévő személyi kölcsönöket, áruhiteleket egyetlen hitelbe vonjuk össze. Ha rendelkezel ingatlanfedezettel, a hiteleid összevonásához egy kedvezőbb kamatozású szabad felhasználású jelzáloghitelt igényelhetsz.
Akár a futamidőt is meghosszabbíthatod, így csökkentheted a havi törlesztőrészletek terhét. Nem jelent problémát, ha az ingatlanodon már van jelzáloghitel, amennyiben elbír további terhet. Ha ugyanannál a banknál veszel fel szabad felhasználású hitelt, megoldható, hogy mindkét hitelt ugyanarra az ingatlanra jegyezzék be.
Nem finanszírozható ingatlantípusok vásárlása
Előfordulhat, hogy bizonyos ingatlanokat, mint például modulházakat, gazdasági épületeket vagy tanyákat a bankok nem fogadnak el fedezetként. Ilyen esetekben, ha hitel segítségével szeretnél vásárolni, két lehetőséged van: személyi kölcsönt vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt igényelhetsz.
A szabad felhasználású jelzáloghitel előnyei közé tartozik az alacsonyabb kamat, a nagyobb hitelösszeg és a hosszabb, akár 8-10 éven túli futamidő.
Nagy összegű kiadások
Amikor jelentősebb kiadásokkal nézel szembe, például egy nagyobb horderejű lakásfelújítás esetén, a szabad felhasználású jelzáloghitel egy lehetőség lehet a megvalósításra. Ezt a hitelt felhasználhatod ugyanakkor tanulmányok finanszírozására, költséges orvosi kezelésekre vagy bármilyen más, nagy kiadással járó célod megvalósítására. Ha több különböző elképzelésed, igényed is van, az ezekhez szükséges összegeket egyesítheted egy szabad felhasználású hitelben, amely lehetővé teszi mindegyik finanszírozását.
Mit mérlegelj, mielőtt belevágsz?
Amikor szabad felhasználásban gondolkodsz, érdemes megfontolni a személyi kölcsön igénylését is. Hiszen kisebb összegeknél ez egyszerűbb és gyorsabb lehet, de általában drágább, mint a jelzálogfedezetű kölcsön. Az is fontos, hogy milyen gyorsan van szükséged az összegre, mivel a személyi kölcsön átfutása néhány nap, míg a szabad felhasználású jelzáloghitelé több hét is lehet.
A jelzáloghitel előnyei:
- Nagyobb hitelösszeg, akár hosszú futamidőre
- Testreszabható havi törlesztőrészlet
- Rugalmas felhasználás
- Alacsonyabb kamat, THM az egyéb szabad felhasználású piaci hitelekhez képest
Buktatói:
- Igényléssel járó költségek
- Többhetes hiteligénylési folyamat
- Nagy kockázat: ha nem tudod fizetni a törlesztőrészleteket, a bank elárverezheti az ingatlant.
A két hiteltípus közötti választás tehát leginkább attól függ, hogy milyen célra van szükség a hitelre, mekkora összegben és milyen futamidő alatt vállalható a visszafizetés. Ezen szempontok mérlegelésében és a megalapozott döntésben nagy segítségedre lehet egy tapasztalt hitelszakértő.