Bejelentették a bankok, hogy mennyivel drágul a bankszámlád

Richter Ádám
Richter Ádám
Olvasási idő: 6 perc
Tippünk a témában:
Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

Előbb a tranzakciós illeték növekedése, most pedig az infláció miatt emelnek díjat a bankok legkésőbb április 1-ig. Ezt azt jelenti, hogy akár 3,7 százalékkal drágulhat a bankszámlád. A cikkben összeszedtük, melyik banknál mikortól kell számolni a magasabb költségekkel.

2024. augusztus 1-től a tranzakciós illetéket utalásoknál 0,3 százalékról 0,45 százalékra, készpénzfelvételeknél 0,6-ról 0,9 százalékra növelte az állam, amit a bankok leghamarabb 2025-től terhelhettek át az ügyfeleikre, és ezt kivétel nélkül meg is tették:

A bankok a meglévő bankszámláik díjait ezen kívül az infláció mértékével emelhetik, ami jellemzően minden évben február és április között történik meg. Januárban ki is jött a 2024-es inflációs adat, ami 3,7 százalékos átlagos fogyasztóiár-növekedést állapított meg. Ekkor már tudni lehetett, hogy a bankok legfeljebb ennyivel drágíthatnak a díjaikon.

moziban bankkártyával fizet a popcornért, az infláció miatt emelnek díjat a bankok

Ha ennél nagyobb mértékben szeretnének drágítani, azt csak úgy tehetik meg, ha új számlacsomagot vezetnek be, és ahogy azt a későbbiekben látni fogod, erre is van példa. Ilyenkor a régi számlák forgalmazását be is fejezhetik, persze akiknek eddig is ilyen volt, azok megtarthatják, hacsak nincs az adott bankszámlánál egy olyan kitűzött dátum (érvényességi idő), amikor az megszűnik. Legkésőbb ilyenkor, de akár hamarabb is felhívhat a bankod, hogy rávegyen, lépj át egy újabb csomagjukba. Ezt nem vagy köteles megtenni, persze ha megszűnik a régi csomagod, akkor nincs más választásod, mint másik bankszámlát választani.

Illetve mégis van: minden ilyen alkalom, amikor a bankok drágítanak, megfelelő lehetőség arra, hogy körbenézz a többi ajánlat között, és elgondolkozz a számlaváltáson – akár bankon belül, akár azon kívül. Ha az előző éves díjaidra vagy kíváncsi, akkor az egységes PAD díjkimutatásban megnézheted a konkrét levonásokat. Ezt a netbankodon belül a dokumentumok vagy az üzenetek között találod meg.

Mikortól drágulnak a bankszámlák?

Mikortól érvényes az inflációs díjemelés?
CIB Bank2025. április 1-től
Gránit Bank?
K&H Bank2025. április 1-től
KDB Bank2025. április 1-től
MagNet Bank2025. április 1-től
MBH Bank?
MBH Duna Bank2025. február 1-től
OTP Bank2025. március 1-től
Raiffeisen Bank2025. február 17-től
UniCredit Bank2025. március 1-től

Forrás: banki hirdetmények, 2025.02.25

A CIB Bank 2025. április 1-től szinte minden díjat megemel. Például a CIB ECO Bankszámla havi számlavezetési díja 3449 forintról 3576 forintra, a CIB ECO Plusz Bankszámla számlavezetési díja 7092 forintról 7354 forintra változik. Ez az emelés egyébként pontosan megegyezik a 3,7 százalékos inflációval.

A Gránit Bank jelenleg érvényben lévő díjait még 2024. december 14-én tették közzé, amik 2025. február 14-én léptek életbe. Mivel az inflációs adat a kihirdetéskor még nem volt ismert, így az ezeket a díjakat még nem is érinthette. A bank így egyelőre csak a tranzakciós illeték változása miatt módosított a díjain. Jövőben életbe lépő hirdetményt egyelőre a bank nem tett közzé a weblapján, tehát az inflációs emelést egy darabig még nem hajtják végre.

A K&H Bank már év elején közzétett egy új hirdetményt, ami még életbe sem lépett (csak március 3-án fog), de azóta egy másik is felkerült, ami 2025. április 1-től hirdeti ki az infláció miatt megemelt díjakat. Például a K&H kényelmi plusz számlacsomag havi 2416 helyett 2438 forintba fog kerülni (nem kedvezményesen, életbiztosítás nélkül).

A KDB Bank 2025. április 1-től emel díjat, például a NET számlacsomag havi díja 867 forint helyett 899 Ft lesz.

A MagNet Bank 2025. április 1-től emeli meg szinte az összes díját. A számlavezetési díj náluk eddig és ezután is többnyire becsületkasszás alapon működik, azaz megteheted, hogy nem fizetsz semmit. Persze a banki tranzakciók díjai ettől még emelkednek.

Az MBH Banknál 2025. február 1-től lépett életbe a legújabb hirdetmény, aminél a változtatás okaként a minimálbér emelését jelölték meg, és ezzel összhangban változtak a minimálbérhez kötött számlavezetési feltételek és díjak. Az infláció nem szerepel az okok között, és alig néhány díj változott, ezért az inflációs díjemelésre a jövőben kerülhet sor a banknál.

Az MBH Duna Bank a Quantum és a Babaváró számlacsomagjain egyelőre nem változtatott, 2025. február 1-től viszont felfüggesztették a Duna Standard, az Ifjúsági és a Nyugdíjas számlacsomag új számlanyitásként történő forgalmazását. Ez nem azt jelenti, hogy ezeknek a csomagoknak ne lennének meg az utódai: a megszűnéssel egyidőben 9 új számlacsomagot vezettek be. Akinek viszont például Duna Standard bankszámlája volt eddig, annak természetesen megmarad a csomagja, és drágulni is fog: a számlavezetését havi 387 forintról 461 forintra emelik. A kiugróan magas, 19%-os drágítás oka lehet, hogy 2023 óta nem emeltek a díjon.

Az OTP Bank 2025. március 1-től emel díjat. Az OTP Bázis számla normál számlavezetési díja havi 1365 forintról 1416 forintra emelkedik (az akciós számlavezetés 433-ról 449 forintra drágul). Az OTP Smart számla új normál havi díja 1043 helyett 1082 forint (kedvezményesen továbbra is díjmentes).

A Raiffeisen Bank a tranzakciós illeték emelésekor más stratégiát választott, és – a Yelloo kivételével – inkább megszüntették a meglévő csomagjaikat, és helyettük egy újabbat vezettek be. Emiatt 2024. november 21-től nem igényelhető a Díjnyertes, az Aktivitás 3.0, a Mindennapok 2.0, a Bázis 2.0 és a Raiffeisen Online számla sem. A 14-25 éveseknek maradt a Yelloo, mindenki másnak az Aktív számlacsomag vehető igénybe, aminél viszont a Raiffeisen nem emel díjat idén. A Yelloonál és a már nem igényelhető csomagoknál csak a tranzakciós díj emelkedett 2025. február 17-től.

Az UniCredit Bank 2025. március 1-től vezet be díjemelést. A Mobil Aktív Plusz számlacsomag normál havi számlavezetési díja 2613 forint havonta, ami 2709 forintra emelkedik. Az Ikon Plusz számlacsomagért havi 6503 forint helyett 6743 forintot kell majd fizetni. Mindkét számlánál csökkenthető a számlavezetési díj, ha a havi jövedelmed elér egy bizonyos szintet.