Már most felkészülhetsz a Vidéki Otthonfelújítási Program buktatóira

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 6 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

Indul a  Vidéki Otthonfelújítási Program, amely hasonló lesz ahhoz az otthonfelújítási támogatáshoz, ami 2021-2022-ben futott, csak nem országosan, hanem meghatározott kistelepüléseken lesz elérhető. Megnéztük a korábbi támogatás feltételeit és buktatóit, hogy előre felkészülhessenek az érdeklődők a várhatóan 2025-től induló felújítási programra.

Ilyen feltételekkel indulhat jövőre a Vidéki Otthonfelújítási Program

Kétféle otthonfelújítási program fut majd egy időben. Ugyanis a 2024 júliusától indult energiahatékonysági Otthonfelújítási Program a következő évben is elérhető lesz, igaz hamarosan  több ponton is komoly változás jön a feltételekben. Emellé érkezik a  Vidéki Otthonfelújítási Program, amelynek keretében  - eddig ismert információk alapján - a 2021-2022-ben futott otthonfelújítási támogatást hozza vissza a kormány az 5000 fő alatti kistelepüléseken, pár kisebb változtatással. A korábbi program alapfeltételei az alábbiak voltak:

  • legalább egy 25 év alatti gyermeket nevelő szülők vehették igénybe
  • a család legalább 1 éve lakóhellyel rendelkezzen a támogatással érintett ingatlanban (kivétel adásvétel vagy építkezés esetén)
  • minimum 1 éves, folyamatos TB jogviszony szükséges az igényléshez
  • legfeljebb 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást lehetett igényelni az ingatlan széleskörű korszerűsítési, felújítási munkálataira
  • az állam a felújítási költségek 50 százalékáig, de legfeljebb 3 millió forintig támogatta a renoválást
  • a felújítás előfinanszírozásához  kedvezményes kamatú jelzáloghitelt lehetett felvenni, melybe a támogatás betörlesztésre kerül

A 2021-22-es otthonfelújítási támogatást igénybe vevők csak akkor igényelhetik, ha azt nem használták ki teljes mértékben, és a 3 milliós támogatásból van még fennmaradó keretük. Ez esetben csak a fennmaradó támogatási összeget igényelhetik meg.

Fiatal pár megbeszéli a lakásfelújítás részleteit egy terv alapján a kivetelezővel. Háttérben munkások dolgoznak.

Szűkebb igénylői kör, de széleskörűbb felhasználási lehetőségek

A Portfolio szerint a Vidéki Otthonfelújítási Programnak az a nagy előnye, hogy mivel ez a kormány 21 pontból álló gazdasági akció tervének a része, az feltételezhető, hogy nem lesz felső korlát a keretösszegben, és ez minimum a 2025-ös évben kitart, a 2026-os választásokat figyelembe véve akár 2026-ban is. (A rendelettervezet szerint 2026. június 30-ig igényelhető.) Továbbá egyszerűbb igénylési folyamat várható a most futó energetikai OFP-nél, a felújítások szélesebb körére alkalmazható, és nem kötelező igénybe venni hozzá banki hitelt sem. 

Hátránya azonban, hogy:

  • kizárólag az 5000 főnél kisebb lakossággal rendelkező, meghatározott településeken vehető igénybe
  • hitel igénybevétele esetén (amely nem kötelező) jelzálog kerül az ingatlanra
  • utófinanszírozott a támogatás, így a teljes beruházási összeggel rendelkezni kell (vagy igénybe lehet venni az otthonfelújtási hitelt)
  • az új programban is legalább egy gyermek neveléséhez, vagy gyerekvállaláshoz lesz kötve a támogatás igénybevétele.

Ezeket a buktatókat kell elkerülni

A Vidéki Otthonfelújítási Program részletei még társadalmi egyeztetésen vannak, de várhatóan ugyanazokra a buktatókra lehet számítani, mint korábban. Érdemes tehát ezeket feleleveníteni, hogy az új támogatásnál már el tudjuk kerülni őket. 

  • Az egyik legfontosabb szempont a legfeljebb 3 millió forintos lakásfelújítási támogatás megszerzéséhez, hogy rendben legyenek a felújítást érintő számlák. Milliókat bukhat ugyanis a család, ha a folyósításhoz szükséges feltételek nincsenek megfelelően teljesítve. Ahhoz ugyanis, hogy megkapd a támogatást, nemcsak a támogatáshoz szükséges előzetes feltételeknek kell megfelelned, hanem a felújítás lebonyolításához szükséges dokumentációnak is rendben kell lennie, amelyet a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani.
  • A program egyik legnagyobb buktatója az lehet, ha nem a támogatás előírásainak megfelelően számolod el az anyagköltséget és a munkadíjat. A támogatás folyósításának feltétele ugyanis, hogy szigorúan 50-50 százalékban számolhatók el ezek a tételek. Ha az egyik tétel kisebb összegű, az alapján kalkulálja a támogatást a Magyar Államkincstár. Mutatjuk, hogyan kell számolni!

Az anyagköltség és munkadíj arányára kell a legjobban figyelni

Ehhez két fontos szabályt kell figyelembe venni:

  • A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint. 
  • A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhet. 

Fontos azonban, hogy nem a számlaösszegre, hanem támogatás összegére vonatkozik az 50-50%-os arány, azaz, hogy a támogatás felének anyagköltségnek kell lenni, a másik felének munkadíjnak. Ez azonban csak akkor működik, ha van elegendő anyag, illetve munkadíj számla.

Tehát a munkálatok teljes költségének (azaz a számlaösszegnek) legalább a negyedét el kell érnie mind az anyag- mind pedig a munkadíjaknak. Ha ez nincs meg, akkor az igénylő nem jogosult a teljes támogatásra, csak a kisebb tétel kétszeresére.

Ha a maximálisan elérhető összeget, vagyis 3 millió forintot szeretnél támogatásként felvenni, akkor:

  • legalább 6 millió forint legyen a felújítás teljes költsége, és 
  • a munkadíj illetve az anyagköltség is érje el legalább a  1,5 – 1,5 millió forintot.

Ha a 6 milliós felújítás anyagköltsége vagy munkadíja külön-külön nem éri el a másfél millió forintot, akkor nem kaphatod meg a maximális állami támogatást. Ha például az anyagköltség csak 1 millió forint, a munkadíj pedig 5 millió, akkor a támogatás 50-50%-os szabálya miatt csak 2 milliós támogatás járhat (1 millió az anyagköltségre, 1 millió a munkadíjra).

Ilyen számlák fogadhatók el a támogatáshoz

A számlák tekintetében, az anyagköltség és a munkadíg megfelelő arányán felül egyéb feltételeken is múlik a befogadhatóság:

  • Csak a pályázat elindulása, a munkálatok megkezdése után keltezett számlát lehet leadni. 
  • Az sem mindegy, hogy milyen vállalkozó állítja ki a számlát. A vállalkozó nem lehet közeli hozzátartozó, de a felújítást végző gazdasági társaságban sem lehet tag, tulajdonos vagy alkalmazott sem az igénylő, sem közeli hozzátartozója. 
  • Továbbá külföldi számla sem fogadható el, csak ha a vállalkozó rendelkezik magyar adószámmal. 
  • 5 százalékos áfát tartalmazó számla nem fogadható el.
  • Olyan számla sem fogadható el, amely CSOK kapcsán már fel lett használva.

A korábbi program szabályainak és buktatóinak átnézésével legalább részben felkészülhetsz a támogatás segítségével történő felújításra és átláthatod, hogy hogyan működik az otthonfelújítási támogatás a gyakorlatban.

chatsimple