Tipp: Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.
Bankkártya biztonsági kód: hol találod? Hol lehet módosítani?
A money.hu célja, hogy jól járj! Ezért ingyenesen és regisztráció nélkül összehasonlíthatod kalkulátorainkban a pénzügyi termékeket, és minden fontos tudást, tapasztalatot átadunk cikkeinkben. Szakértőink díjmentesen és személyre szabottan válaszolnak kérdéseidre, segítenek hitel vagy megtakarítás, befektetés témában is.
Az online bankkártyás fizetésnél szükséged lesz a CVC/CVV biztonsági kódra. A vásárlást sokszor meg is kell erősíteni push-értesítésen keresztül, vagy egy sms-ben érkező biztonsági kód vagy az OTP-nél a TeleKód megadásával. De hol találod ezeket, és hol lehet őket módosítani? Ezekre adunk most választ.
Amikor az interneten vásárolsz, akkor kártyás fizetésnél a bankkártyaszámot, a lejárati dátumot és a biztonsági kódot kell megadnod.
A bankkártya előlapja.
A bankkártyák és hitelkártyák előlapján található, jellemzően 16–19 számból álló sort hívják kártyaszámnak (permanent account number/PAN). Ennek az első 6 számjegye a bankazonosító szám (Bank Identification Number, vagyis BIN, de IIN-ként is ismert), ami azonosítja a kártyakibocsátó bankot. Az elmúlt években tömegesen kibocsátott hitelkártyák miatt elkezdtek fogyni a rendelkezésre álló banki azonosító számok, ezért a BIN-t 6-ról 8 számjegyűre bővítették 2022-ben.
Szintén a bankkártya előlapján található a kártya érvényességének lejárati dátuma (expiry date) a valid thru résznél. A hónapot és az évet is szám formátumban adják meg, például 12/23 (2023. december), online fizetésnél is számként kell ezt megadni a kártyán található sorrendben.
Ezen kívül ugyanitt elöl található meg a kártyabirtokos neve (online fizetésnél ezt is kérhetik), valamint az EMV chip, a kártyát kibocsátó bank neve, az érintésmentes fizetést jelző ikon és a kártyatársaság logója (pl. Visa, Mastercard, régebben Maestro is).
Ha a bankkártyának ezt az oldalát csalók bármilyen módon megszerzik (például bolti fizetésnél kilesik), a legtöbb kereskedőnél akkor sem tudnak a kártyával fizetni, mert ahhoz még egy számsort meg kell adni, és itt jön képbe a kártya biztonsági kódja.
A bankkártya hátlapja, rajta a biztonsági kóddal.
Nem véletlen, hogy a háromjegyű biztonsági kódot a kártya hátoldalára nyomtatták: ahhoz, hogy valaki fizetni tudjon a bankkártyával, mindkét oldaláról le kell tudnia olvasni a számokat. Ez megnehezítheti a kártyacsalók dolgát.
A biztonsági kód hivatalos neve CVV-kód (Card Verification Value) vagy CVC-kód (Card Verification Code). A kártyatársaságtól függ, hogy melyiket használják: a Visa a CVV- vagy CVV2 jelölést, a Mastercard pedig a CVC- vagy CVC2 elnevezéseket használja. Ezen kívül más elnevezések is előfordulnak, az American Expressnél (Amex) például CSC-nek hívják. A lényeg elnevezéstől függetlenül mindegyiknél ugyanaz.
Mivel a CVC/CVV biztonsági kód a bankkártyához tartozik, így azt nem lehet megváltoztatni. Akkor változik csak meg, ha új bankkártyát kapsz, de ilyenkor sem választhatod meg, hogy mi legyen a CVC/CVV biztonsági kódod.
A kártya hátulján található még egy mágnescsík, az aláírásod, egy hologram és a kártyaletiltás telefonszáma.
Az új generációs bankkártyák, ahol a hátlapra kerül minden
Az újabb bankkártyáknál a név, a kártyaszám, a kártya lejárati ideje és a CVV/CVC kód is a kártya hátoldalára kerül, ami biztonságosabb lehet a bolti vásárlásoknál, mert senki nem fogja látni az érzékeny adatokat a fizetésnél, és az online vásárlásoknál is kényelmesebb, mert minden adatot egy oldalon találsz, nem kell a kártyát forgatnod.
Az új kártyákon már aláíráspanel sincs, így nem is kell aláírnod.
Internetes biztonsági kód sms-ben: 3D Secure Code
Szokás még biztonsági kódnak nevezni azt az egyszer használatos számsort is, amit internetes vásárlás alkalmával küld ki a bankod sms-ben, és amelynek a megadásával lehet véglegesíteni a fizetést. Ezt 3D Secure Code-nak is hívják.
Az OTP-nél, ha az sms-es megerősítést választod, akkor az sms-ben kapott internetes biztonsági kód mellett a háromjegyű TeleKódot is meg kell adnod. Ha az új OTP MobilBankkal azonosítod magad, akkor nincs szükség TeleKódra.
Mi az a TeleKód az OTP-nél?
A TeleKód egy 3 számjegyű jelszó, ami alapértelmezetten az OTP kártyád mögött álló fizetési számla vagy hitelszámla utolsó 3 számjegye (Kincstári kártya esetén a kártyaszám utolsó 3 számjegye). Ahhoz, hogy a TeleKódot használni tudd internetes vásárlásaidhoz, módosítanod kell az alapértelmezett TeleKódot.
Ha az internetes vásárlásaidat az új OTP MobilBankban akarod jóváhagyni, nem szükséges TeleKódot használnod.
OTP internetes biztonsági kód (TeleKód) módosítása
Az új OTP MobilBank alkalmazásba belépve a Kártyáim menüpontban válaszd ki azt a bankkártyát, amihez be szeretnéd állítani az Internetes biztonsági kód szolgáltatást.
Görgess lejjebb, és állítsd be a napi Virtuális vásárlási limitet az Online vásárlás beállítása gombbal, majd mentsd a módosításokat.
Az Internetes biztonsági kód szolgáltatás alatt kattints a Telekód módosítása gombra. Adj meg egy 3 számjegyű TeleKódot, és hagyd jóvá a módosítást.
A kétfaktoros hitelesítés (2FA) mobilbankon keresztül is létrejöhet: ilyenkor nem sms-t küldenek, hanem a banki alkalmazásba érkezik egy push-értesítés, ahol jóvá lehet hagyni a kártyás tranzakciót. Ilyenkor a hitelesítést az adja, hogy a mobilbankos belépéshez biometrikus azonosításra van szükség (ujjlenyomat, arcfelismerés, retina stb.), vagy ha ez nincs beállítva, akkor a mobilbank mPIN-kódját kell megadnod. A kétszeres hitelesítés fokozottabb biztonságot nyújt.
Miért nem kaptam biztonsági kódot sms-ben?
Lehet, hogy amiatt nem kaptál sms-t a biztonsági kódról, mert nem állítottad be a telefonszámodat vagy rossz számot adtál meg. A mobilszámodat mobilbankon, netbankon, telefonos ügyfélszolgálaton és a bankfiókban tudod ellenőrizni vagy megadni.
A másik opció, hogy a banki rendszer push-értesítést küldött neked, és ez sem érkezett meg. Érdemes a leküldéses/felugró (push) értesítések beállításait, engedélyeit megnézned.
A bankkártya PIN-kódja
A bankkártyához egy 4 számjegyű PIN-kód is tartozik, ami nem keverendő össze a CVC/CVV biztonsági kóddal. Ezt az ATM-nél, készpénzfelvétel alkalmával vagy boltban, POS-terminálon keresztül történő fizetésnél kell megadni.
Ha ez nem lenne elég, a mobilbankodnak (és a netbankodnak) is lehet egy belépési kódja, ezt mPIN-kódnak vagy simán csak PIN-kódnak nevezik, és jellemzően 6 számjegyből áll, de ennél több vagy kevesebb is lehet.
Elfelejtett bankkártya PIN-kód
Ha elfelejtetted a bankkártyád PIN-kódját, akkor a legtöbb mobilbank applikációban a PIN-kódot meg tudod nézni, miután azonosítottad magad.
Legutóbbi gyűjtésünk alapján a MagNet, MBH és OTP bankoknál nincs lehetőség megnézni az elfelejtett PIN-kódot a mobilbankban, náluk a kód elfelejtése esetén új bankkártyát kell rendelned.