Heti kamattükör – olcsóbb a 20, mint a 10 éves kamat

Nagy László Nándor
Nagy László Nándor
Olvasási idő: 9 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

Miután a meglódult infláció és az arra adott jegybanki válaszok nyomán a pénzpiaci kamatok folyamatosan emelkednek, hétről-hétre változnak a bankok jelzáloghitel és személyi kölcsön kamatai is. A money.hu az ügyfelek és az újságírók jobb tájékoztatása érdekében ezentúl minden hétfőn Heti kamattükör című közleményben tájékoztat az aktuális változásokról.

A Heti kamattükör első számában arra a lakáshitelezés történetében először előforduló esetre hívjuk fel a figyelmet, hogy egyre több banknál olcsóbb kamatot kaphatunk, ha 11-20 évre végig fix törlesztésű konstrukciót választunk, mintha 5 vagy 10 éves kamatperiódusú kölcsönt vennénk fel hasonló futamidőre. A személyi kölcsönök piacán némely bank kemény drágítást jelentett be. Ám ezek a kamatemelések egyelőre csak egy-egy szegmensre vonatkoznak. A banki verseny szempontjából fontos hitelsávokban a pénzintézetek még kedvezményekkel próbálják tompítani az emelések hatásait.

Heti kamattükör – 2022. 4. hét

I. Lakáshitelek

Minél rövidebb a kamatperiódus, annál nagyobb a drágulás

Az év elejével sem lassult a banki lakáshitel kamatok emelkedése. Továbbra is megfigyelhető, hogy a hosszabb időre fixált kölcsönök esetében a referenciakamatok eltérő mértékű módosulása miatt  mérsékeltebben fog a bankok ceruzája. A money.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy így egyre több pénzintézetnél olcsóbb kamaton vehetünk fel hitelt 11-20 évre végig fix kamatozás mellett, mintha 5 vagy 10 éves kamatperiódusú kölcsönt vennénk fel hasonló futamidőre.

Heti lista

Az Oberbank január 15-től az 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek kamatát 1,22, a 10 évesekét 0,88 százalékponttal emelte. Így az akciós 5 éves kamatperiódusú lakáshitel kamata 5,88-ról 7,10 százalékra drágult. A nem akciós termék esetében az emelés után a korábbi 7,4 százalék helyett immár 8,70 százalékon érhető el csak a kölcsön. Tíz éves fixálás mellett akciósan a korább 5,82 helyett 6,70, nem akciósan 7,42 helyett 8,30 százalékos kamaton hozzáférhető a lakáshitel. A szabad felhasználású jelzáloghitel 5 éves fixálás mellett a korábbi 7,98 százalék helyett 9,20, a 10 éves kamatperiódus esetében 7,92 helyett 8,8 százalékon érhető el a banknál. Az Oberbank ezen kamatajánlata március 14-ig érvényes.

Az Erste Banknál január 17-től emelkedtek a jelzáloghitelek kamatai. Az 5 éves kamatperiódusú ügyleteknél 30, a 10 éves kamatperiódusú és a fix 15 éves futamidejű ügyleteknél 20 bázispontos volt az emelés. A szabad felhasználású jelzáloghitelek estében hasonló volt az emelés mértéke – ott nincs 15 éves konstrukció.

Január 24-étől a K&H Bank 80 bázisponttal drágította az 5 éves kamatperiódusra meghirdetett lakáshiteleit. A 10 éves kamatperiódusú, valamint 10 és 15 éves végig fix kamatozású termék esetében 60 bázispontos volt az emelés, míg a 20 évre fixált hitelek 0,5 százalékpontos emelkedés után 6,44 százalékos minimum kamaton érhetőek el.

Az UniCredit Banknál január 27-étől, szerdától 70 bázisponttal, 6,16 százalékra emelkedik az 5 éves, 0,65 százalékponttal, 6,49 százalékra a 10 éves kamatperiódus mellett elérhető jelzáloghitelek kamata az UniCredit Banknál. A végig fix hitelek a futamidő függvényében 50-94 bázisponttal emelkednek. Így a 20 évre fixált kölcsönök 6,2 százalékos kamata már alacsonyabb lesz a 6-10 évre felvett fix kamatozású kölcsönöknél. A banknál így a legolcsóbb kamat – 6,08 százalék – a 11-13 évre felvett végig fix törlesztést biztosító konstrukció lesz.

Nagyítóval kell keresni változó kamatozású ajánlatot

Az emelkedő kamatok (és talán a kamatstop szabályozás) betette az ajtót a változó kamatozású jelzáloghitelek előtt. A Bankholding tagbankjai (MKB, Budapest Bank és Takarékbank) decembertől már nem kínálnak változó kamatozású kölcsönöket. A lépéshez egyre több bank csatlakozik. Az év elejétől felfüggesztette a referenciakamathoz kötött hitelek értékesítését az OTP Bank is, így visszatérésükig nem lehet szerződést kötni forint adósságrendező hitelre, illetve változó kamatozású OTP lakás- és jelzáloghitelre. Az Oberbank június 30-ig nem értékesít 3 havi BUBOR referenciakamathoz kötött jelzáloghitelt. Január 24-től már az Ersténél sem igényelhető 6 havi kamatperiódusú lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitel, ilyen rövid kamatperiódusra a bank csak áthidaló hiteleket értékesít

II.  Személyi kölcsön

A szegmens-emelések heteit éljük

A személyi kölcsönök piaca nagyjából 3 havi késéssel követi a lakáshiteleknél már megtapasztalt trendeket. Jelenleg ott tartunk, hogy egyre több bank nyúl igen keményen a kamatokhoz. Ugyanakkor az akár jelentős, 2 százalékot is meghaladó kamatemelések csak egy-egy terméknél, bizonyos összegű és futamidejű kölcsönökre érvényesek. Eközben más sávokban a bankok még extra kedvezmények hatásával igyekeznek tompítani, vagy akár kiegyenlíteni a kamatemelés hatásait. A money.hu szakértői szerint hasonló, ellentétes változások érezhetőek a feltételekben is: a többség szigorít, mások viszont engednek például a jövedelem-elvárások terén.

Heti lista

A korábbinál 0,5 százalékponttal magasabb, 8,49 százalékos kamatot kell fizetnie az ügyfeleknek az Erste Banknál a most extra személyi kölcsön, illetve az Erste Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel (MFSZ) után 250.000 forintos jövedelem igazolása esetén 8 millió forint feletti hitel igénylésekor. Az Erste most extra esetében hasonló mértékű emelés után, 400 ezer forintnyi igazolt jövedelem mellett 8,99 százalékon elérhető a 6-8 millió forint közötti hitelösszeg.

A Raiffeisen Banknál a kedvezmények nélküli, nem akciós személyi kölcsön kamata 1 százalékponttal, 16,95 százalékra emelkedett. Ugyanakkor ezt az aktív számlahasználat és a hitelkiváltó kedvezmény konstrukciót választó ügyfelek nem érzik meg. Náluk ugyanis a kamatemeléssel párhuzamosan hasonló mértékben emelkedett a feltételek teljesítésére adott kedvezmény mértéke. A banknál március végéig újra elérhető az új ügyfél kamatakció. Így azok, akik eddig nem voltak Raiffeisen ügyfelek és legalább 250 ezer forintos jövedelmet tudnak igazolni, 8 százalékpontnyi kedvezményt kapnak. Nekik 8,95 százalékos lesz a kamat 1 millió forint feletti kölcsön igénylésekor. A 250 ezer forintot el nem érő jövedelműeknél az új ügyfél kedvezmény mértéke 3 százalékospontos.

Az OTP Banknál január 17-től a korábbi 250 ezer forint helyett nettó 300 ezer forintos jövedelmet kell igazolni az MFSZ kölcsön igénybevételéhez.

A K&H Banknál január 12-től a személyi kölcsön THM-je a korábban jelzett 2 százaléknál is erőteljesebben, 2,2-2,3 százalékponttal ment feljebb. A „sima” személyi kölcsön kamatkedvezmény nélkül 14,2 százalékról 16,5 százalékra ugrott. A kamatkedvezménnyel számított THM 13,5 százalékról 15,7 százalékra emelkedett. A bank kiemelt személyi kölcsönének THM-je kamatkedvezmény nélkül 10,3 százalékról 12,5 százalékra módosult. Így már kamatkedvezménnyel sem érhető el egyszámjegyű kamat, hiszen a THM itt 8,5-ről 10,7 százalékra nőtt.

Az Unicredit Bank március végéig meghosszabbította a hitelkiváltási célú személyi kölcsönre vonatkozó akciót. Így a hitelkiváltásra igényelt stabil kamat személyi kölcsön esetében a korábbi kedvezményeken túl további 0,2% kamatkedvezmény kaphatró. Ezzel az éves kamat akár 6,75 százalék is lehet. Sőt, ez akár 6,55 százalékra csökkenthető Generali hitelfedezeti biztosítás együttes megkötése esetén – ekkor a THM 7,06 százaléktól indul. A minimális jövedelemelvárást 200 ezer forintra csökkentette az Unicredit. A kamatkedvezményt csak idegen bank kölcsönének kiváltása esetén lehet igényelni. Ugyanakkor a Providentnél igényelt személyi kölcsön kiváltása esetén kamatkedvezmény nem jár.

A már említett, kifejezetten kis összegű kölcsönökkel operáló Providentnél január 11-től az 57 hetes kölcsön kamata 22,07 százalékról 23,29 százalékra, a 72 hetesé 21,98-ról 23,28 százalékra emelkedett. A 110 hétre adott kölcsönt a korábbi 22,08 százalék helyett 24,6 százalékos kamaton adja a pénzügyi szolgáltató. A 30 hónapos kölcsön kamata 22,19 százalékról 23,41 százalékra jutott. A teljes hiteldíj mutató (THM) minden esetben a korábbi 24,5-24,6 százalék helyett 26,1 százalékra emelkedett. Ez nagyon közel van a törvényi maximumhoz. A szabályok értelmében személyi kölcsönnél az aktuális jegybank alapkamat +24 százalék lehet a THM maximuma. Ez jelenleg 26,4 százalék lenne.

Január 10-től drágított a Takarékbank is.  A Takarék Fix és Takarék Fix Kiváltó Személyi Kölcsönök kamata a top ajánlati szinten csak 50 bázisponttal, 6,49 százalékról 6,99 százalékra nőtt. Ugyanakkor a konstrukció másik oldalán drasztikusabb volt az emelkedés. Itt az ügyfél minősítéstől függően a legrosszabb ajánlatot kapó ügyfelek a korábbi 16,99 százalék helyett 5,5 százalékponttal magasabb, 22,49 százalékos ajánlatot is kaphatnak. A Takarék Minősített Fogyasztóbarát Személyi hitelnél (MFSZ) a korábbi 6,49-10,99 százalékos kamatsáv helyett egységesen 11,99 százalékos a banki ajánlat. Itt nincs mód kamatkedvezmény igénybevételére. A bank a személyi kölcsönök egyéb kondícióit is rendesen átszabta. A legkomolyabb változás talán az, hogy a korábbi 150 ezer forint helyett már 350 ezres jövedelmet kell igazolni az MFSZ igénybevételéhez.

Foto: Getty Images

chatsimple