Jó hír a gyermeket nevelő családok számára, hogy a Kormány tervei szerint jövőre emelkedni fog a gyermekek után járó adókedvezmény.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, aki segít:
- a neked járó támogatások és támogatott hitelek maximális kihasználásában,
- speciális, egyedi kedvezményekkel a törlesztőrészleted csökkentésében,
- az apró betűk értelmezésében,
- a teljes hitelügyintézésben.
Nemrég bejelentették, hogy jövőre a gyermekek után járó adókedvezmény összegét megduplázza a Kormány. Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a családi adókedvezményről, és hogy a jövőre esedékes emelés mennyi pénzt hagy majd a családi kasszában.
Mennyi pénzt jelent most a családi adókedvezmény?
Aki jogosult a családi adókedvezményre, annak csökken az összevont adóalapja, így kevesebb személyi jövedelemadót kell fizetnie. A kedvezmény mértéke pedig attól függ, hogy az adózó hány gyermeket nevel, pontosabban hány olyan személy él a családban, akit eltartottként figyelembe lehet venni. A családi adókedvezmény összege eszerint jelenleg:
- egy gyermek (kedvezményezett eltartott) esetén - 66 670 forint,
- két gyermek esetén - 133 330 forint,
- három vagy több gyermek esetén - 220 000 forint, eltartottanként.
Az egy kedvezményezett eltartott után járó 66 670 forintos családi adókedvezmény azt jelenti, hogy az adózó szülő összevont adóalapja ennyivel csökken. Ez a nettó jövedelemre vetítve 10 000 forintot jelent, azaz kézzelfoghatóan ennyivel többet vihet haza a családi kedvezményre jogosult adózó. A kétgyermekes családok havi nettója összesen 40 000 forinttal lehet magasabb. A háromgyermekes családok esetében pedig 99 ezer forinttal növeli a nettó jövedelmet a családi adókedvezmény.
Abban az esetben, ha a jogosult nem tudja érvényesíteni a családi kedvezmény keretösszegét az összevont adóalapból, mert például alacsony a munkabére, úgy lehetősége van arra, hogy az adóalapot meghaladó rész 15 százalékát családi járulékkedvezményként vegye igénybe, azaz a fizetendő társadalombiztosítási járulékból is elszámolhatja.
Itt érdemes azt is megjegyezni, hogy a legalább négy gyermekes anyáknak teljes SZJA-mentesség jár, tehát nekik egyáltalán nem kell személyi jövedelemadót fizetniük.
Ki jogosult családi adókedvezményre?
- Az a magánszemély, aki családi pótlékra jogosult.
- A gyermeküket jogerős bírósági döntés, egyezség, közös nyilatkozat alapján felváltva gondozó szülők.
- A családi pótlékra jogosulttal közös háztartásban élő, családi pótlékra nem jogosult házastárs.
- A várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa.
- A családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek, továbbá a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
- Az a magánszemély is érvényesítheti a családi kedvezményt, aki bármely külföldi állam jogszabálya alapján családi pótlékra, rokkantsági járadékra, vagy más hasonló ellátásra jogosult, ha az egyéb jogszabályi feltételek teljesülnek.
Az adókedvezményhez jövedelemre van szükség, az összevont adóalap része az önálló tevékenységből származó jövedelem, úgy, mint például egyéni vállalkozásból, őstermelői tevékenységből, bérbeadásból származó jövedelem. Illetve része a nem önálló tevékenységből származó jövedelem is, ilyen például a munkabér, adóköteles társadalombiztosítási ellátás, ezen belül a gyermekgondozási díj.
Családi adókedvezmény összegek 2025-ben
A fentiek a most érvényben lévő adókedvezmény összegével lettek számolva, az ígéretek szerint ezt fogja jövőre duplájára emelni a kormány. Várhatóan két lépésben. Ennek pontos ütemét, az emelések dátumát még nem lehet tudni. A jelenleg elérhető információk szerint tehát a családi adókedvezmény havi összege:
- egy gyermek esetén - 66 670 forintról 133 340 forintra,
- két gyermek esetén - 133 330 forintról 266 660 forintra,
- három (és minden további) gyermek esetén - 220 000 forintról 440 000 forintra emelkedik.
A duplázás következtében 2025-től tehát az egygyermekeseknek 20 000 forinttal, a kétgyermekeseknek 80 000 forinttal, a három- vagy többgyermekeseknek 198 000 forinttal fogja növelni a nettó jovedelmét a családi adókedvezmény.
Éves szinten a duplájára növelt családi adókedvezmény következtében
- egy gyerek esetén 120 ezerről 240 ezerre;
- két gyerek esetén 480 ezerről 960 ezerre;
- három gyereknél 1,188 millióról 2,376 millióra növekedhet az adott családnál maradó összeg, amennyiben a háztartás rendelkezik akkora jövedelemmel, amiből a gyermekszám alapján nekik járó kedvezményt érvényesíteni tudják.
Mettől meddig vehető igénybe a családi adókedvezmény?
Legkorábban a magzat 91 napos korától jár a családi adókedvezmény, ehhez szükség van orvosi terhesgondozási igazolásra. A kedvezmény addig jár, ameddig a családi pótlék is, általában a gyermek 16 éves koráig, de ez meghosszabbodik, ha nappali tagozaton köznevelési intézménybe jár, például gimnáziumba, középiskolába, szakiskolába.
Amikor megszűnik a családi adókedvezmény az adott gyermek után, eltartottként továbbra is figyelembe vehető. A családi adókedvezmény ugyanis megkülönbözteti az eltartottakat és a kedvezményezett eltartottakat. Adóalap-kedvezményt csak az utóbbiak után lehet elszámolni, de az eltartottak számába beleszámítanak az előbbiek is. Például ha a családban van egy egyetemista, aki után már nem jár sem családi pótlék, sem adókedvezmény, de van egy fiatalabb testvére, aki kedvezményezett az adókedvezmény szempontjából, akkor továbbra is számításba veszik az egyetemistát is, eltartottként. Vagyis hiába nem jár már rá kedvezmény, a kisebb testvér után a kétgyermekes családi kedvezményre - jelenleg 133 330 forintra - jogosult a család, csak egy gyermekre számolva. Ezáltal a havi nettó jövedelmük 20 000 forinttal lesz magasabb.
Hogyan lehet érvényesíteni a kedvezményt?
A családi adókedvezmény háztartásonként jár, a kétkeresős családokban a házastársak/élettársak megosztva is igénybe vehetik az adókedvezményt, de dönthetnek úgy is, hogy csak az egyik szülő vegye igénybe. Két módja van a kedvezmény érvényesítésének, az egyik év közben, adóelőleg-nyilatkozattal havonta, a másik az adóév végén, az szja-bevallásban.
Előbbi esetében a kifizető, akitől a rendszeres jövedelmet kapod (általában a munkáltatód) minden hónapban levonja a jövedelmedből az érvényesíthető családi kedvezményt, illetve a családi járulékkedvezmény összegét, vagyis már a havi fizetésedből kevesebb személyi jövedelemadót és járulékot kell fizetned a kedvezmény miatt, ezáltal több lesz a havi fizetésed. Érvényesítheted a kedvezményt az adóév végén is, ekkor az adóbevállásban kell feltüntetni, és egy összegben fogod megkapni a neked járó összeget.
Az adóév végén lehetőség van arra is, hogy ha év közben adóelőleg-nyilatkozattal kérted a kedvezményt, a keretösszeget az adóévre vonatkozó szja-bevallásban az évközi igénybevételtől eltérően is érvényesítheted, vagy optimalizálhatjátok egymás közt a házastársaddal. Ez azt jelenti, hogy a házastársak a bevallásban más összegben, más aránynak megfelelően vehetik igénybe a kedvezményt, mint ahogy azt az adóelőleg-nyilatkozat alapján év közben érvényesítették.
A legtöbb esetben lehetőséged van arra, hogy a munkáltatóddal átbeszéld ezeket a lehetőségeket. A bérszámfejtő vagy HR-es kollégák segítenek abban, hogy megfelelően tudd érvényesíteni a kedvezményeket. Vállalkozóként pedig a könyvelőddel kell átbeszélni, hogy hogyan tudod a legoptimálisabban kihasználni a családi adókedvezményt. A NAV honlapján elérhető az Online nyomtatványkitöltő alkalmazás, amely pontról pontra végigvezet az adott nyomtatvány kitöltésén. Ezeket általában ki is kell nyomtatni, aláírni, és bevinni a munkáltatódnak, vagy elküldeni a kifizetőhelynek.
Így számít hitelfelvételnél
A családi adókedvezménynek köszönhetően megnövekedett nettó bér javíthatja a hitelfelvételi lehetőségeket. A hitelfelvétel egyik legfőbb kritériuma ugyanis a megfelelő mértékű és rendszeres, igazolható nettó jövedelem.
A megnövekedett nettó bérnek köszönhetően:
- Növekedhet a hitelfelvételi képesség: A magasabb nettó jövedelem általában azt jelenti, hogy nagyobb hitelösszeget is igényelhetsz.
- Kedvezőbb feltételek: Előfordulhat, hogy az új nettó béred már egy másik kedvezmény sávba esik egyes bankoknál, ami jobb kamatot, olcsóbb hitelt eredményezhet.
- Rövidebb futamidő: Magasabb jövedelemmel hamarabb visszafizethető a hitel, hiszen magasabb havi törlesztő fér bele. Így kevesebb kamatot kell fizetned összességében a banknak a hitelért.
Például a tervezett jövő évi duplázással a kétgyermekes családi adókedvezmény havi nettó 80 ezer forintjából (a jelenlegi kondíciókkal számolva) egy 20 évre felvett 10 millió forintos lakáshitel törlesztője is kifizethető.