Tipp: Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.
Légy okosabb a csalóknál: így védd meg magad az online csalásoktól!
A money.hu célja, hogy jól járj! Ezért ingyenesen és regisztráció nélkül összehasonlíthatod kalkulátorainkban a pénzügyi termékeket, és minden fontos tudást, tapasztalatot átadunk cikkeinkben. Szakértőink díjmentesen és személyre szabottan válaszolnak kérdéseidre, segítenek hitel vagy megtakarítás, befektetés témában is.
Igaz, hogy az internet egy hatalmas kapu a világra, de ez kétirányú, és a csalók számára is nagy lehetőség, hogy könnyen eljussanak hozzád. Összegyűjtöttük, milyen típusú csalásokkal találkozhatsz az online térben, és hogyan védekezhetsz ellenük.
Az online csalások ellen már a magyar kormány is jelentős lépéseket tett, augusztus elsejétől egy újfajta bejelentési, zárolási eljárást vezetett be, amely hozzájárulhat az ellopott pénzek visszaszerzéséhez.
Az új szabályozás szerint ugyanis a bankok között információcsere-mechanizmus indulhat be, amely követi az elcsalt összeget, és beavatkozik annak befagyasztása érdekében.
A cél az, hogy a bűncselekmény után ne csak a rendőrség, hanem a pénzforgalmi szolgáltatók is gyorsabban és hatékonyabban tudják megakadályozni az összeg elvonását. Egy másik fontos változás, hogy a nyomozó hatóság ügyészi engedély nélkül kérhet le bizonyos banki és telekommunikációs adatokat, így gyorsabban beszerezhetők egy személy azonosításához szükséges adatok. Kiegészül a büntetőeljárást lefolytató szervek jelzési kötelezettsége is, így azok az online csalásokra használt felhasználói fiókok törlését is kezdeményezhetik.
2025 nyarától pedig egy visszaélésszűrő rendszer is működésbe lép, amely a fizetési mintázatok folyamatos elemzésével, öntanuló módon fogja kiszűrni a csalárd fizetési megbízásokat.
A netbankod és a bankkártyád adatait akarják megszerezni
Az adathalász módszerek során, melyek célja, hogy ellopják a pénzed, az internetbanki vagy mobilbanki adatokat, a felhasználónevet, jelszót és egyéb azonosítókat próbálják megszerezni. Támadhatnak a bankkártya-adatok frontján is, utóbbihoz tartozik a bankkártya száma, a lejárati dátum, valamint a háromjegyű CVC-kód is.
Sok a hamis webáruház
A hazai webáruházak mellett számos külföldi is jó ajánlatokkal találhat meg, a választásnál azonban arra is törekedj, hogy megbízható cégtől vásárolj. Találkozhatsz olyan webáruházzal, amely a megszólalásig hasonlít egy ismert webshophoz, vagy nagyon hasonló webcímmel működik. Ezeknél általában egyszerűen megy a fizetés is, csak a termék nem érkezik meg soha.
Mindig nézd meg, hogy pontosan milyen weboldalról is rendelsz, és gyanakodj, ha ismeretlen online fizetési felületen találod magad. Ellenőrizd, hogy a webhely címe http-vel, vagy https-sel kezdődik-e, utóbbinál az “s” a secure, vagyis a biztonságosnak a rövidítése.
Ebben a cikkben sok egyéb hasznos tippet gyűjtöttünk össze arról, hogyan ismerheted fel a hamis oldalakat:
Szintén gyakori átverés, hogy a közösségi médiában találkozol egy ismert webáruház nyereményjáték-hirdetésével, de amikor rákattintasz a hirdetésben lévő linkre, egy olyan honlapon találod magad, ahol mindenféle adatodat elkérik, hogy részt vehess a nyereményjátékban – még a banki adataidat is.
A bankkártyás csalások is benne vannak a top tízben, ilyen esetben a csalók a bankkártyád adataira utaznak, és egy rendezetlen számla kiegyenlítését kérik tőled. Az üzenetben található link azonban csak hasonlít egy fizetési felületre, valójában adathalász weboldal.
Üzennek is a csalók
Gyakori internetes csalás, hogy e-mailben vagy valamilyen üzenetküldő alkalmazáson keresztül keresnek meg a bűnözők egy ismert cég vagy pénzintézet nevében. Itt is előfordul a nyereményjáték, de lehet, hogy büntetéssel, bírsággal fenyegetnek, vagy csak egy ártatlannak látszó adategyeztetést kérnek egy kiberbiztonsági problémára hivatkozva.
E-mailek esetében gyakran a csatolmány jelenti a veszélyt: ha megnyitod, elindul egy adathalász program letöltése. De az is lehet, hogy vírusirtónak hazudott program telepítésére kérnek a csalók, ilyen esetben szintén adathalász programról van szó.
Nem könnyíti meg a helyzetet, hogy a bankok és a nagy webshopok által küldött e-maileket teljesen le tudják másolni a csalók. Ezért mindig ellenőrizd az e-mail feladóját, és keresd a helyesírási hibákat. Ha tudod, hasonlítsd össze a bank korábbi levelével, vagy vedd fel a kapcsolatot velük, hogy megbizonyosodhass az üzenet valódiságáról.
A telefonos csalásokról itt írtunk korábban.
A nyilvános wifi is gyakran rejt veszélyeket
Csábító lehet egy bevásárlóközpont, gyorsétterem vagy vasútállomás ingyenes wifije, de éppoly veszélyes is. A csalók egy meglévő wifi-hálózattal azonos vagy ahhoz nagyon hasonló néven hoznak létre egy másik hálózatot. És gyakran az eredetinél erősebb jelerősséget is adnak, hogy inkább a hamis hálózatot válaszd. Ha a hamis hálózatra csatlakozol, a csalók megfigyelik, hogy mit csinálsz az eszközön, megszerezhetik a belépési azonosítóidat, jelszavakat, banki adatokat.
Kerüld a nyilvános vagy a nem biztonságosnak jelzett wifi-hálózatokat, és kapcsold ki a telefonodon az automatikus kapcsolódás WiFi-hálózatokhoz funkciót. Banki ügyeidet pedig inkább csak az otthoni hálózaton vagy a saját mobilneteden intézd.
Átutalásos csalások
Általában banki vagy mobilszolgáltatói ügyintézőként mutatkoznak be a csalók, és egy tartozás rendezésére szólítanak fel. Sose utalj ismeretlen személy vagy cég számlaszámára, és ismeretlen címről érkezett e-mail csatolmányára se kattints.
Vedd át az irányítást az online biztonságod felett!
Sokszor csupán egyetlen kattintás választ el attól, hogy személyes adataid vagy spórolt pénzed veszélybe kerüljenek. Ezért mindig ébernek kell lenned ahhoz, hogy biztonságban légy a digitális világban. Néhány praktikus tipp ehhez:
- Tájékozódj a KiberPajzs honlapján, ugyanis nagyon sok friss infót találsz az internetes csalásokról. Ha ezeket ismered, nehezebben vernek át.
- Online vásárlásnál ellenőrizd a webshop mögött álló céget, olvass róla értékeléseket.
- Az adataid megadása előtt mindig ellenőrizd a böngészősáv linkjét.
- Csak a Google Playen vagy Apple Store-on keresztül tölts le alkalmazásokat, és előtte olvasd el a leírásokat és az értékeléseket.
- Időnként változtasd a jelszavaidat, és sose add ki a belépési adataidat. Megbízható webáruházak és bankok egyébként sosem kérnek tőled ilyen információt.
- Használj virtuális kártyát! Ezt online vásárlások alkalmával használhatod, egy olyan kártya, amelynek az adatai eltérnek a fizikai bankkártyádtól, és akkora összeggel tudod feltölteni, amennyi éppen szükséges az adott vásárláshoz. Így ha még csalás áldozata is leszel, legalább csak a vásárlás összegét bukod.
- Legyenek vírusirtó programok az eszközeiden.