Erős kihívója lett a bankkártyának: elindult a QR-kódos fizetési rendszer, a qvik

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 5 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

Tipp: Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

A money.hu célja, hogy jól járj! Ezért ingyenesen és regisztráció nélkül összehasonlíthatod kalkulátorainkban a pénzügyi termékeket, és minden fontos tudást, tapasztalatot átadunk cikkeinkben. Szakértőink díjmentesen és személyre szabottan válaszolnak kérdéseidre, segítenek hitel vagy megtakarítás, befektetés témában is.

Elindult a qvik márkanéven futó online fizetési rendszer, ennek köszönhetően minden banki ügyfél QR-kóddal fizethet a mobilbankján keresztül. Összegyűjtöttük, mit érdemes tudnod róla.

Újabb mérföldkőhöz ért a hazai azonnali fizetési rendszer, szeptember 1-jén ugyanis élesedett a magyar mobilbankokban egy új funkció, amely segítségével a banki ügyfelek QR-kód beolvasásával is fizethetnek. A quik fizetési megoldás az online fizetések mellett a boltokban is használhatók lesznek, igaz nem mindenhol azonnal, de már vannak olyan üzletek, amelyekben elérhető.

qvik-QR mellett létezik a qvik-NFC (érintéses fizetés), a qvik-link (mélyhivatkozás alapú fizetés, deeplink) és a qvik-kérelem - logók

Kép forrása: MNB

A quik azonban nem csupán a QR-kódos fizetési lehetőséget jelenti, ez csak az egyik módja a négy közül. A qvik-QR mellett létezik a qvik-NFC (érintéses fizetés), a qvik-link (mélyhivatkozás alapú fizetés, deeplink) és a qvik-kérelem. Vagyis QR-kód beolvasásával, NFC alapú érintéssel, linkre kattintva mobilapplikáción belüli fizetéssel vagy fizetési kérelem jóváhagyásával is lehet qviken keresztül fizetni, ezen kívül fizikai és online elfogadóhelyeken és számlák befizetésénél is használható.

A qvik fizetés minden formája törvényileg ingyenes a fogyasztók számára, ahogy a bankkártyás fizetés is. Ugyanakkor ha egy qvik-kérelem jóváhagyásával azonnali utalást indítasz, akkor a vonatkozó utalási díjat ki kell fizetned a bankodnak, viszont az augusztusban megemelt tranzakciós illeték alól mentesülsz, ami egy 0,45 százalékos, utalásonként legfeljebb 20.000 forintos díj.

Hol fogadják el a qvik-fizetést?

Igaz, hogy szeptember 1-jén minden mobilbankban lehetővé kellett tenni a qvik-fizetést, addig viszont nem lehetne fizetni vele, amíg nincsenek elfogadóhelyek. A qvik-elfogadást az OTP Bank a kereskedő partnereik közül már több mint 5000-nél jelenleg is elérhető, és terveik szerint november végéig a maradék 15 ezer ügyfelüknél is az lesz. Az OTP-s kereskedők a qvikkel a SimplePay Online fizetési megoldáson belül és a SimplePay Telefonos POS applikációban találkozhatnak. A telefonos softPOS alkalmazással már most 2 ezer kereskedőnél elérhető a qvikes fizetés. A bank a hagyományos kártyaelfogadó terminálokkal rendelkező kereskedőknek jövő év elejétől tervezi elérhetővé tenni a qvik-szolgáltatást, ami az OTP-ügyfeleket tekintve további 160 ezer üzletet jelenthet.

qvikkel fizet a kávézóban

A Raiffeisen Bank a jellemzően kiskereskedők által használt Scan&Go fizetési megoldást készítették fel a qvik-fizetések fogadására, ami mobiltelefonos kártyaelfogadást (softPOS) jelent, és már 4000 termináljuk alkalmas rá.

Ahogy a többi fizetési lehetőségről, úgy a qvikes fizetésről is tájékoztatnak majd a boltok qvik-logóval ellátott matricái:

qvik azonnali fizetés logó

Kép forrása: MNB

Inkább a kereskedők és a bankok járhatnak jól vele

Az ügyfelek szempontjából nagy eltérés nincs a qvikes és a bankkártyás fizetés között költségek tekintetében, mivel mindkettő ingyenes, ráadásul a qvikes fizetésnek is feltétele, hogy legyen bankszámlád, annak pedig vannak költségei.

A kereskedők esetében azonban olcsóbb lehet, ha a vásárló a bankkártyája helyett a qviket választja. Nincs pontos adat arról, hogy mekkora díjat számolnak fel a kereskedőknek a bankok a kártyaelfogadásért, jellemzően ugyanis (a dobozos termékeiken túl) egyedi árakat alkalmaznak. Így értelemszerűen a nagy multik sokkal jobb alkupozícióból indulnak, mint egy kisvállalkozás, hiszen minél nagyobb forgalmat tud bonyolítani egy kereskedő, annál nagyobb az esélye, hogy az általános díjaknál kedvezőbbet biztosít majd neki a pénzintézet. A bankoknak tranzakciónkénti fix és operatív költségei is vannak, és a bankközi jutalék felett versenyeznek.

A Portfolio értesülései szerint a hazai bankoknál jellemzően 1-2 százalékos értékarányos és 50-100 forint közötti fix vagy minimumdíjjal lehet kártyaelfogadást elérni, ám határon átnyúló szolgáltatóknál (Revolut, Wise stb.) ennél olcsóbb, adott esetben fix minimumdíj nélküli ajánlatokat is lehet találni.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tájékoztatása szerint, mivel a qvik infrastruktúra kialakítása során kiemelt szempont volt a működési költségek minimalizálása, ezért a kereskedők számára a többi elektronikus fizetési módhoz képest “lényegesen olcsóbb” ez a megoldás. Ráadásul az eladott termékek ellenértéke – igény esetén – azonnal megérkezhet a számlájukra hétvégén is.

Csányi Péter, az OTP vezérigazgató-helyettese azt mondta a qvikes elfogadás árazásáról, hogy a kereskedők forgalmától is függ, hogy mennyibe fog kerülni. Az első becslések alapján a kártyás elfogadói átlagdíjhoz képest 10-20 bázisponttal (0,1-0,2%) olcsóbb lehet.

A qvikkel a bankok is jobban járnak: a bankkártyás fizetésnél kártyánként 500 forint átalányt fizetnek évente, a qvikes fizetésnél ez alól mentesülnek.

Egyelőre még kérdés, hogy a qvik mennyire tudja majd lenyomni a bankkártyás és mobiltárcás fizetési megoldásokat, hiszen a lakosság egy igen nagy része már hozzászokott ezek valamelyikéhez, a verseny azonban ezen a téren is jót tehet a piacnak.