Sok kritika éri a július óta futó Otthonfelújítási Programot, amiatt, hogy tetemes és bonyolult az adminisztráció, minden apró részletet évekre előre meg kell tervezni, és a határidő is szoros. Ugyanakkor folyamatos az érdeklődés a program iránt, de sokaknak kedvét szegi a vele járó adminisztrációs teher. Az eddig befogadott kérelmek esetében is sok a hiányosság. A programot koordináló MFB tanácsokkal látta el a jövőbeli igénylőket.
A Portfolio megkeresésére a Magyar Fejlesztési Bank ismertette a Program iránti érdeklődés eddigi számadatait. A felhívás megjelenése óta közel húszezren érdeklődtek, valamint több mint tízezren személyesen is felkeresték az MFB Pont Plusz hálózat fiókjait. Ugyancsak tízezer körül tart az hiteligényléshez szükséges energetikai tanúsítványok megrendelésének a száma. Bár szeptember 5-éig közel kétezer kérelmet fogadtak be, de az MFB Pont Plusz hálózat fiókjainak visszajelzése alapján legalább ugyanennyi ügylet előkészítése folyamatban van az ügyfelek részéről. A jóváhagyott és leszerződött ügyletek száma is gyarapszik. Az előrejelzések alapján az év hátralévő részében ezek összege elérheti a 20-30 milliárd forintot.
Az MFB a program iránti érdeklődést kimagaslónak értékeli. Tájékoztatásuk szerint az átlagos finanszírozási összeg megközelíti a maximális 6 millió forintot. A leggyakoribb felújítási tervek jellemzően a nyílászárók cseréjét és a homlokzati szigetelést érintik. Az MFB és az MFB Pont Plusz hálózatot működtető kereskedelmi hitelintézetek (OTP, MBH, Gránit bankok) az őszi hónapokban az érdeklődők növekedésére számítanak. Illetve a már elindított ügyletek is rövidesen eljutnak abba a szakaszba, ahol már a kivitelezési kérdések kerülnek előtérbe.
A pályázatról dióhéjban
Az új Otthonfelújítási Program célja, hogy segítse lecserélni vagy energiahatékonnyá tenni a magyar lakosság korszerűsítésre szoruló otthonainak a víz-, és gázfűtési rendszerét, valamint korszerűsíteni nyílászáróit és szigetelését. A pályázóknak a felújítással legalább 30 százalékos energiahatékonysági javulást kell elérni. A pályázat során történő beruházás értéke legfeljebb 7 millió forint lehet, amelyhez legalább 1 millió forint önerő szükséges. Ehhez maximálisan 6 millió forint kamatmentes hitelt lehet igényelni. Ebből a felújítással érintett ingatlan fekvése szerinti járástól függően 2,5-3,5 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás jár a pályázati kiírásnak megfelelő munkálatok elvégzése és azok igazolása esetén. Az 108 milliárd forintos keretösszegű pályázatból várhatóan körülbelül 20 ezer családi ház újulhat meg.
Az említett 108 milliárd forintból legfeljebb 20 milliárd forint fordítható magas hatásfokú gázkazánnal való fűtésrendszer korszerűsítésére, illetve földgázt használó melegvíz rendszer korszerűsítésére. A 20 milliárdba az erre a célra nyújtott kölcsönöknek és vissza nem térítendő támogatásoknak együtt bele kell férnie.
Tapasztalatok szakmai oldalról
Az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnöke, Juhász Attila az eddig benyújtott pályázatok számát a HVG-nek így értékelte: eddig kétezer pályázatot fogadtak be az új otthonfelújítási támogatásra a bankok, pedig a program júliusi indulásakor úgy számoltak, hogy elvileg 20-30 ezer befogadható kérelem lehetne. A bonyolult pályázati rendszer miatt ráadásul az eddig beadott igénylések zöméhez is hiánypótlást fognak majd kérni. Hozzátette azt is, hogy nagyon sokan azért esnek el a pályázati lehetőségtől, mert csak az 1990 előtt épült házakra lehet támogatást kérni. Pedig 1990–2000 között épült az országban sok gyenge energetikai mutatóval rendelkező családi ház.
Továbbá a pályázat feltételeiről és adminisztratív nehézségeiről is megosztotta tapasztalatait az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnöke:
- a hozzájuk forduló ügyfelek nagyjából harmada kamatmentes hitel felvétele helyett inkább önerőt tenne hozzá az állami támogatáshoz, de ezt nem tehetik meg;
- a pályázati kiírás nagyon megnehezíti, ha lecserélnék a kivitelezőt;
- előre meg kell adni, milyen szigetelőanyagot vagy nyílászárót használnának. Miközben ha addig a pontig egy-két év múlva eljutnak, jobb ötletnek tűnne az akkori árak alapján választani a nem túlságosan eltérő termékek közül;
- a kivitelezéssel foglalkozó szakértők feladatává teszik az adminisztrációt is, ahelyett, hogy azt az építőanyag-kereskedők végeznék.
Az Újház Zrt. - amely vállalat országos tanácsadó csoportja mintegy ezer pályázatírási folyamatot indított el az elmúlt hetekben - is megosztott néhány konkrétumot szakértőik tapasztalatai alapján:
- egy átlagos pályázathoz minimum 20 féle, 70-80 oldalas dokumentumot kell benyújtani,
- egy késznek gondolt pályázati csomag átvétele ma még 1-2 órát vesz igénybe az MFB pontokon.(Ez az idő a kialakuló rutinok miatt egyre csökken.),
- a pályázók jelentős része egyszerre több energiahatékonysági beruházást akar elvégezni, ezért bonyolultabb a tervezés, és több kivitelezővel kell szerződni
- sokan nem támogatott munkálatokat is el akarnak végeztetni,
- sok esetben nem egy fővállalkozóval kell szerződni, és az építőanyag beszerzése is gondot okozhat, mert csak a kulcstermékek támogathatók, ezek listája pedig a folyamatosan bővül,
- az építőipari kivitelezők nincsenek hozzászokva a szigorú adminisztratív elvárásokhoz, sokan elveszettnek érzik magukat a pályázati feltételrendszerben.
Ezt tanácsolja az MFB a pályázóknak
A szakma által felvázolt tapasztalatok, észrevételek miatt a Portfolio megkérdezte az MFB-t, mire ügyeljenek az igénylők, amivel könnyebben és gyorsabban tudnák benyújtani a pályázatukat. A fejlesztési bank ezekre hívja fel a pályázók figyelmét:
- A jövőbeni pályázók számítsanak rá, hogy az igénylési dokumentáció összeállítása időigényes, alapos felkészülést igényel. Érdemes hiánypótlással is tervezni.
- Fontos, hogy az igénylők az energetikus szakértővel és a kivitelezővel is részletesen, pontosan egyeztessék a teendőket, hogy a tanúsítvány, az energetikai terv és a kivitelezői szerződés tartalma összhangban legyen.
- Minden érdeklődőt arra biztatnak, hogy inkább az előkészületekre fordítson több időt, mintsem a hiánypótlások vagy esetleges módosítások teljesítése okozzon csúszást az elképzelésekhez képest. Így a kivitelezés megkezdése is tervezhetőbbé válik.
- Ha az igénylő nem rendelkezik tapasztalattal az energetikai és építőipari kérdések terén, akkor érdemes tanácsadó segítségét kérni. Ebben segít az ÉMI által üzemeltetett regisztrált tanácsadói lista az ofp.emi.hu oldalon.