10 tipp, hogyan neveld pénzügyi tudatosságra a gyermeked

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 8 perc

Tipp: Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

A money.hu célja, hogy jól járj! Ezért ingyenesen és regisztráció nélkül összehasonlíthatod kalkulátorainkban a pénzügyi termékeket, és minden fontos tudást, tapasztalatot átadunk cikkeinkben. Szakértőink díjmentesen és személyre szabottan válaszolnak kérdéseidre, segítenek hitel vagy megtakarítás, befektetés témában is.

A pénzügyi nevelés komoly téma, és nem kisebb a tétje, minthogy a gyermeked mennyire boldogul majd a pénzügyekkel, amikor megkezdi önálló életét. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amivel egyszerűen és a gyermek számára is érthetően vezetheted be a pénzügyek világába.

A szülők minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy felkészítsék gyermeküket az önálló felnőtt életre. Ma már bizonyos szintű pénzügyi ismeretek nélkül nehéz boldogulni a mindennapokban, így a pénzügyi nevelés is még fontosabbá válik, mint korábban. Elngedhetetlen, hogy már egészen kicsi korban legyen szó otthon a pénzről és annak értékéről, természetesen a gyermek életkorának megfelelően.

Ehhez segítségül hívhatók már egészen pici kortól kezdve különböző játékeszközök, szerepjátékok. Gondoljunk csak a játékpénzre, vagy a játékboltokban kapható mini kasszára, bevásárlókocsira, amellyel nagyszerűen imitálhatjuk otthon is a bevásárlást. A közismert Gazdálkodj okosan! társasjáték főleg az iskolás korosztály pénzügyi tudatosságát ösztönzi, különösen, ha a felnőttekkel együtt játszhatnak vele. A pénzügyi készségeket fejlesztő gyermekjátékok, könyvek arzenáljából azonban a szülő feladata kiválasztani a gyermeke számára legmegfelelőbbet. Ugyanakkor semmi sem helyettesítheti a pozitív szülői mintát, amelyre felnőtt korában építeni tudja majd a minél tudatosabb pénzkezelés gyakorlatát.

Játék fa pénztárgéppel játszik a kislány és az anyukája.

Néhány praktikus tipp a pénzügyi tudatosság megalapozására

  1. Beszélgessetek a pénzről!

Elsőre talán banálisan egyszerűnek tűnik a tanács, hogy beszélj gyermekeiddel a pénzről, de ez a leghatékonyabb módja annak, hogy ők is megérthessék, mik is azok a személyes pénzügyek. Mondd el nekik, hogyan hozol pénzügyi döntéseket, hogyan állítod össze a családi költségvetést, és hogy a pénzkezelés különböző aspektusai milyen érzéseket keltenek benned.

  1. Elő a pénztárcával!

A digitális bankolás és érintéssel fizetés világában is fontos, hogy a gyerekek találkozzanak a pénzzel kézzelfogható formában is. Mutasd meg a kisebbeknek a pénztárcádban lévő érméket és bankjegyeket, hogy melyik címlet mennyit ér, és számoljátok meg együtt. 

  1. Nem a fán terem!

Mondd el gyermekeidnek, honnan származik a család bevétele. Mesélj nekik a munkádról, később pedig a keresetedről is érdemes beszélgetni. A  nagyobb gyerekeknek tanítsd meg, hogy mi a bruttó és a nettó fizetés közötti különbség, hogy a fizetésedet milyen adó és járulék terheli, és melyik levonás  milyen célt szolgál. Ezzel a társadalom és az ország pénzügyi működéséről is sokat tanítasz neki.

  1. Beszélgessetek a szükségletekről és a vágyakról!

Magyarázd el a gyerekeknek, hogy mi a különbség a szükséglet, az igény és a vágy között. Példákkal is támasszátok alá, hogy melyek azok az árucikkek, amelyek a szükségleteiteket elégítik ki, és melyek azok, amelyek vásárlását az igényeitek indokoják. Arról is beszéljetek, milyen dolgokra vágytok. Ezen a ponton pedig bevezetheted őket a megtakarítás fogalmába is. 

  1. Legyenek megtakarítási céljaitok!

Azon túl, hogy zsebpénzt kapnak a gyermekek, és beszélgettek annak felhasználási lehetőségeiről, tűzzetek ki megtakarítási célokat is. Segíts nekik jó pénzügyi szokásokat kialakítani, hogy ne költsék el azonnal a pénzüket, hanem nekik is legyenek elérendő megtakarítási céljaik.

  1. Vond be őket a vásárlásba!

Menjetek el együtt nagybevásárlásra, és keressétek közösen a legjobb ár-érték arányú termékeket. Oszd meg velük, miért döntesz egy-egy termék megvásárlása mellett. Érdemes már otthon együtt összeírni a bevásárlólistát, és átbeszélni, mi miért kerül fel a listára. Amellett, hogy összeszámolhatják, hogy a megvásárolt termékek mennyibe foglnak kerülni, a vásárlás alkalmával - főleg nagyobb gyermekekkel - már beszélgethettek olyan fogalmakról is, mint például márkahűség vagy impulzusvásárlás.

  1. Készpénz vagy kártya?

A megvásárolni kívánt árucikkek bekerülnek a kosárba, és amikor fizetésre kerül a sor, jön a pénztáros szokásos kérdése:  készpénz vagy kártya? Természetesen ne a kasszánál tartsátok fel a sort a pénzügyi edukáció miatt, de utána mindenképp érdemes beszélgetni arról, hogyan, milyen eszközökkel lehet ma fizetni. A múlt század nemzedékeinek ez nem volt kérdés, de ma azt látja egy gyermek, hogy a dédi készpénzt ad, a mama bankkártyát, anya telefonját tartja a terminálhoz, apa pedig az óráját. Joggal fordulhat meg a fejében, hogy hol is van a pénz. Nagyobbakkal már költési limitekről, PIN-kódról is lehet beszélgetni, valamint átutalási lehetőségről, tranzakciós díjakról.

  1. Fontos a biztonság!

Tanítsd meg a gyermekeidnek, hogy a személyes adataikat tartsák biztonságban. Ne osszanak meg másokkal jelszavakat, PIN-kódokat.

  1. Mérlegeljétek közösen a nagyobb kiadásokat!  

Ha például új számítógépet vagy mosógépet vesztek, vond be a gyerekeket is a döntés meghozatalának folyamatába. Beszélgessetek arról, mit mérlegeltek egy-egy nagyobb kiadás előtt, mi alapján választotok.  A kiadások és a megtakarítási döntések meghozatalának szülői gyakorlata sokat segíthet a gyerekeknek, hogy jobban megértsék és alkalmazzák a pénzkezelést akár a saját kis zsebpénzükkel kapcsolatban is.

  1. Mutasd meg az otthonotok és a családotok “működési költségeit”, azaz a rezsi jellegű kiadásaitokat!

Nézzétek meg együtt a közüzemi számlákat, hogy lássák, milyen fenntartási költségei vannak a lakásnak és a háztartásnak. Kereshettek olyan tételeket, amelyek kapcsán még van módotok költségcsökkentésre. A lakhatási költségek mellett érdemes a család állandó kiadásairól is beszélgetni, és arról is, milyen megtakarításokkal rendelkeztek.

Mikor nyissuk meg a gyermek első bankszámláját?

 A pénzügyi tudatosságra nevelés alappilléreivel már a középiskola megkezdése előtt érdemes tisztában lennie egy gyermeknek. Ekkor már jó, ha rendelkezik saját pénzügyi tapasztalatokkal is. Ha ugyanis a szüleitől tanult  alapvető pénzügyi helyzeteket helyesen alkalmazza a gyakorlatban, akkor tovább lehet lépni, és akár az első saját bankszámlát is megnyithatjátok számára.

Vannak olyan szülők, akik az első bankszámlát már általános iskolás korban szükségesnek tartják, mások  szerint még egy gimnazistának sincs rá szüksége. Ezt a családnak kell mérlegelni, mikor látják úgy, hogy eljött az ideje, illetve a döntést nagyban befolyásolják a család számlahasználati szokásai is. Ugyanakkor a  trendek azt mutatják, hogy egyre fiatalabb korban lesznek számlatulajdonosok a 18 év alattiak. Az eltérő életvitel miatt a nagyobb városokban élő családok korábban döntenek a számlanyitás mellett, mint a kisebb településeken élők. Például bérlet vásárlásánál, vagy az iskolai büfében történő költésekkor a gyerekek előnyben részesítik a kártyás fizetést. Fiatalabb korban az esetek többségében a diákszámlát ott nyitják, ahol a szülő is bankol.

Mi jelent előnyt és motivációt a diákszámla nyitásakor?

A Pénzcentrum felméréséből kiderül az is, hogy a  diákszámlát használók számára a mobilapplikáció és a netbank elérhetősége a legfontosabb szolgáltatás. Így a gyerekek készpénzmentesen, akár mobiltelefonnal is tudnak fizetni. A fiatalok továbbá lényegesnek tartják a számlanyitáshoz kapcsolódó kedvezményeket is.

Az önálló bankszámla használata a pénzügyi edukáció egyik fontos eszköze lehet. Általa a gyermekek hamar megtanulhatnek biztonságosan és tudatosan bánni a pénzzel. A világ is afelé halad, hogy készpénz helyett a bankszámlát, a kártyás fizetést, a digitális fizetőeszközöket részesítsük előnyben.

A pénzügyi nevelésben az a legfontosabb, hogy ne legyen tabu a pénz a családban, hanem beszélgessetek a témáról, és a gyerekek szabadon kérdezhessenek. Segítsd őket, hogy még biztonságos környezetben, a szülők felügyelete alatt tanulhassák meg a pénz értékét és használatát. Ezzel nagyon sokat teszel azért, hogy későbbiekben, felnőtt élete során is könnyebben boldoguljon a pénzügyekben.