1 millió forint lekötése: ezek a legmagasabb banki kamatok

Richter Ádám
Richter Ádám
Videó hossza: 3 perc
Tippünk a témában:
Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

Tudod, mennyi most a kamat, ha lekötöd a pénzt a bankban? Attól függ, melyik bankról van szó: elég nagyok a különbségek. Nézzük meg mondjuk 1 millió forint esetén, hogy mennyit keresnél rajta pontosan egy év alatt!

Ha a tényleges kamatra vagy kíváncsi, akkor nem a kamatlábat, hanem az EBKM-et érdemes keresni. Ezt mindig egy évre adják meg, attól függetlenül, hogy milyen hosszú a futamidő. Vagyis ha a futamidő csak 3 hónap, akkor ennek a kamatnak csak a negyedét kaphatod meg. Hogyha a futamidő fél év, akkor pedig csak a felét. Ha viszont a futamidő hosszabb mint egy év, akkor ennek a többszörösét megkaphatod.

Arra valószínűleg te sem számítottál, hogy egyes lekötéseknél egyenesen negatív a hozam. Ez olyan, mintha még te fizetnél azért, hogy leköthesd a pénzed. Ez amiatt van, mert

bizonyos bankoknál a díjak magasabbak, mint amekkora kamatot el lehet náluk érni.

Amikor bankszámlát választasz, akkor ez mindenképp egy lényeges szempont lehet. A lekötött betétek kamata után kamatadót és szochót is fizetni kell. Neked ezzel nem kell foglalkoznod, a bank levonja automatikusan, és az adóbevallásodban sem kell feltüntetned. Mi a hozamnál az adók levonása utáni összeget mutattuk meg, tehát azt, amit ténylegesen megkapsz. A kamatadó és a szocho is elkerülhető, hogyha a betétet tartós befektetési számlára, azaz TBSZ-re kötöd le. Ebben az esetben viszont 5 évig nem nyúlhatsz hozzá pénzhez.

A futamidő egyébként is fontos a betéteknél: ha nem várod meg a végét, és előbb feltöröd, akkor elveszted a kamatokat.

Éppen ezért van egy olyan trükk, hogy érdemes több részletben lekötni a pénzt, tehát 1 millió forint helyett mondjuk kétszer 500 ezer forintot kötsz le. Ha az egyikhez hozzá kell nyúlni, akkor csak annak a kamatait veszted el, nem mindkettőét.

Azt is nézd meg, hogy a lekötött betét fix vagy változó kamatozású-e. Mert ha változó, akkor bizony a futamidő alatt nagyon valószínű, hogy többször is kamatot fog váltani. Így a tényleges kamat több vagy kevesebb is lehet ahhoz képest, mint amennyit a kezdeti kamat alapján vártál.

Ebben az esetben is egyszerűbb lehet, hogyha lekötött betét kalkulátort használsz. Ez segít a számításban, és itt minden fontos információt megtalálsz az aktuálisan elérhető ajánlatokról.

Kérj ingyenes segítséget az Equilor befektetési szakértőjétől.
Több mint 15 000 elégedett ügyfél, 30 év tapasztalat.
Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.