Csúcson az infláció, hihetetlen drágulás az élelmiszereknél

Kreivich Orsolya
Kreivich Orsolya
Olvasási idő: 3 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

2022. februárban a fogyasztói árak átlagosan 8,3%-kal meghaladták az egy évvel korábbit. Utoljára 2007. augusztusban volt ilyen magas az infláció. Az elmúlt egy évben az üzemanyagok és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,1%-kal nőttek.

Kétszámjegyű emelkedés a húsoknál, tejtermékeknél

Tizenkét hónap alatt, 2021. februárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 11,3%-kal nőtt, ezen belül

  • a margariné 25,8,
  • a kenyéré 25,0,
  • a száraztésztáé 22,1,
  • a baromfihúsé 19,2,
  • a sajté 17,9,
  • a péksüteményeké 17,8,
  • a liszté 17,6,
  • a vajé 16,3,
  • a tejtermékeké 15,5,
  • a cukoré 3,8,
  • a szalámié, a szárazkolbászé és a sonkáé 2,5,
  • a sertéshúsé 1,3%-kal
  • emelkedett.

Kilőtt a dohány és az üzemanyag ára

A járműüzemanyagok ára 18,7, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 19,2%-kal lett magasabb. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 8,2, ezen belül a dohányáruk 9,9%-kal drágultak - derül ki a KSH tájékoztatójából. A tartós fogyasztási cikkekért 8,3, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 16,2, a szobabútorokért 15,0, a használt személygépkocsikért 10,0, a televíziókért 8,6, az új személygépkocsikért 7,3%-kal kellett többet fizetni. A szolgáltatások díja 5,5%-kal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 17,4, a járműjavítás és -karbantartás 12,2%-kal került többe.

Január óta is óriási a drágulás

Egy hónap alatt, 2022. januárhoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 1,1%-kal nőttek. Az élelmiszerek 2,1, ezen belül a kenyér 7,0, a száraztészta, valamint a margarin 6,3, a párizsi és a kolbász 5,8, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 5,5, a gyümölcs- és zöldséglé 4,4, a kávé 4,2, a péksütemény 4,0%-kal lett drágább.

A kormányzati élelmiszerár-maximalizálás következtében a liszt 9,7, az étolaj 9,2, a cukor 6,7, a tej 3,0, a sertéshús 0,4%-kal lett olcsóbb.

szeszes italok, dohányáruk ára 0,8, ezen belül a szeszes italoké 2,2%-kal növekedett. A tartós fogyasztási cikkek 0,9, ezen belül a szobabútorok 2,3, a konyha- és egyéb bútorok 1,5%-kal drágultak. A szolgáltatásokért 0,7%-kal kellett többet fizetni, ezen belül a járműjavítás és -karbantartás díja 2,1, a lakásjavítás és -karbantartásé 2,0%-kal nőtt.

yyy

"A februári 8,3 százalékos infláció nagyjából egybeesik az általunk várt 8,4 százalékos szinttel. Az elemzői konszenzus 8,1 százalékra várta az adatot, így a piacot negatív meglepetésként érte a friss közlés" - közölte az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Kiss Péter szerint

a következő hónapokban tovább emelkedhet az infláció, de a tetőzés a háborús bizonytalanság okán lehetetlen megjósolni.

A fokozódó negatív bázishatások miatt azonban év közepétől fékeződhet az áremelkedés üteme, ám várakozásaink szerint az év végén még így is bőven az MNB 2-4 százalékos célsávja felett ragadhat. A megjelent adat tovább növelheti a kamatemelési várakozásokat, mivel az MNB-nek a korábban vártnál magasabb kamatpályára lesz szüksége az infláció visszafogásához, amihez a háború makrogazdasági és nyersanyagpiaci következményei is jócskán hozzájárulnak. Ezeken a szinteken már felvetődik az a dilemma, hogy ha az MNB beveti fegyverarzenálját az infláció ellen, akkor ezzel megakaszthatja a növekedést, amire a szomszédunkban zajló háború is egyértelműen negatív hatással van.

Borítókép: Getty Images

chatsimple