Beindult a horvát szállások foglalása, összértékük több mint ötszöröse a tavalyinak. Jó ár, ingyenes lemondás, előleg nélküli foglalás és sok pozitív vendégértékelés mentén keres szállást a magyar. Bár a pandémia előtt már januárban lefoglaltuk horvátországi nyaralásunkat, idén ez inkább májusban kezdett el felpörögni.
200 ezer a lélektani határ
A Szallas.hu felmérésében résztvevők kétharmada tervez nyaralást Horvátországban idén.
- 200 ezer forint alatt költene szálláshelyre a válaszadók fele,
- 200-300 ezer forinttal kalkulál a negyedük.
- Minden tizedik válaszadó 300-350 ezer forint,
- és 7 százalékuk pedig 400 ezer forint feletti szállásköltségre számít.
„A foglalási feltételek között a kedvező ár mellett az ingyenes lemondás az elsődleges szempont, ezt követi az előleg nélkül foglalható opció és a sok pozitív vendégértékelés” – árulta el Kelemen Lili, a cég sajtószóvivője. Azt is hozzátette, hogy a szálláshely kiválasztásakor fontos a tengerpart, strand, kikötő közelsége, a térségben könnyen megközelíthető látnivalók és kirándulási lehetőségek, a tengerre nyíló panoráma és a parkolás is.
Az áremelkedés ellenére is keressük a magasabb kategóriákat
A Szallas.hu adatai szerint a horvátokhoz szóló, idén megtett aktív foglalások száma közel ötszöröse a tavalyi év hasonló időszakában beérkezett foglalásokénak, és egyelőre 23 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben ugyanekkor. A foglalási érték azonban már 5,5-szöröse a 2021-es szintnek és 1 százalékkal nőtt 2019-hez viszonyítva. „A foglalási darabszám és értékváltozás közötti különbség legfőbb oka, hogy megnőtt a magasabb kategóriás szállások kereslete – mondta Kelemen Lili. – 2019 végén a hotel kategória tudatos bővítésébe kezdtünk, aminek következtében egyre több hotel foglalható az oldalunkon.”

Forrás: Getty Images
A sajtószóvivő azt is hozzátette, hogy mindezek mellett áremelkedés is volt az elmúlt években, ami szintén hozzájárult a foglalási érték növekedéséhez. A foglalások hosszában is látható enyhe emelkedés a korábbi évekhez képest.
A pandémia előtt január volt a legerősebb hónap a beérkező foglalások terén, ez eltolódott egyre inkább a nyár felé a járvány és a háború okozta bizonytalanság miatt.
Éppen ezért a Szallas.hu szakértői bizakodóak, akár megdőlhet a 2019-es szint is.
Készpénz kontra bankkártya
A felmérés résztvevőinek kétharmada bankkártyás fizetést részesít előnyben horvát nyaralása során.
- A készpénzhez szükséges pénzváltást tízből nyolcan itthon intézik el.
- Horvátországban csak a válaszadók negyede vesz fel bankjegyet ATM-ből.
Ha már bankkártya: fontos tudni, hogy míg Magyarországon jogszabályok tiltják,
Horvátországban a kereskedők elutasíthatják a kis összegű kártyás fizetést, vagy exta díjat (surcharge) számolhatnak fel rá
– emlékeztetnek a money.hu szakértői. Szerencsére, ez nem gyakori, jellemzően a kisebb boltokban fordul elő.
Korábban arról is írtunk, hogy amennyiben kint készpénzre van szükség, akkor nem árt résen kell lenni. Sokan a drága ATM-es készpénzfelvételi költségek miatt esküsznek az itthoni pénzváltásra, pedig kis körültekintéssel számottevően csökkenthető a külföldi, így horvátországi ATM használat is.
A money.hu szakértői ismét felhívják a figyelmet, hogy több bank is ajánl kedvezményes készpénzfelvételt külföldön. Ezek döntő részben ahhoz kapcsolódnak, hogy a magyar bankok egy-egy bankcsoport részei, ahol a bankcsoport ügyfelei kedvezményes, akár hazai pénzfelvételi díjak mellett juthatnak pénzhez. Ezzel a lehetőséggel élhetnek
- a CIB,
- az Erste,
- az OTP
- és az Unicredit hazai ügyfelei,
hiszen mindegyik banknak van horvát leánybankja.
Borítókép: Getty Images