Újra fókuszba került a forint árfolyama az elmúlt hetekben. Egyelőre a további gyengülésnek van nagyobb kockázata, ami akár 400 forintos euróárfolyamot is jelenthet. Egy szakértő szerint ha ezt a szintet elérjük, akkor középtávon elbúcsúzhatunk a 400 forint alatti eurótól.
EUR-HUF árfolyam az elmúlt évben
A magyar gazdaság idei növekedésével kapcsolatos kilátásokat durván szembesítette a valósággal, hogy az elmúlt év vége stagnálást hozott – derült ki az ING bank előrejelzéséből. Az infláció visszatért ugyan az MNB tűrési küszöbe alá, de ebben nagy szerepe van a bázishatásnak, és az év végére feljebb kúszhat az árindex.
Miért gyengülhet a forint?
Az ING elemzői egy beismeréssel kezdték a forint kilátásainak még március elején megjelent értékelését. Úgy vélték, hogy 2024 jó éve lesz a magyar devizának, azonban nem éppen így alakultak a dolgok. A gyors kamatcsökkentések aláássák a forint árfolyamát, ami a gyengülés irányába mutat.
Számos tényező befolyásolja a forint kilátásait:
- januárban a vártnál nagyobb kamatvágással megváltozott a monetáris politika hangsúlya;
- kiszámíthatatlanabbá vált a kormány gazdaságpolitikája;
- a piacok hangulata megváltozott, már nem lelkesednek a pozitív reálkamatért;
- bizonytalanságot okoz a növekedésbarát fiskális politika;
- a nagy hitelminősítők belengették a vörös zászlókat az ország eladósodási folyamatát látva;
- tovább folytatódnak a viták Brüsszellel az uniós támogatásokról;
- a külső gazdasági környezet „kihívásokat támaszt” a magyar exporttal szemben.
Virovácz Péter, az ING bank elemzője március 18-án hétfőn azt nyilatkozta, hogy súlyos veszélyek fenyegetik a magyar devizát, és kevés az esély arra is, hogy ha eléri a forint a 400-as eurószintet, akkor gyorsan vissza tudjon majd kapaszkodni:
“Jelenleg komoly esélyt látok arra, hogy 400 fölé bizony felmehet az euró árfolyama a forinttal szemben. Úgy állunk, hogy egyrészt a magyar gazdaság rosszul kezdte a 2024-es évet, és minden rossz hír további kockázatként jelentkezik a forint árfolyamában is. A héten nemcsak az amerikai központi bank, a FED, hanem a Bank of Japan és a Bank of England is fontos kamatdöntéseket fog hozni, ez pedig nyilván befolyásolni fogja a piaci folyamatokat is. Ha pedig valóban elérjük a 400-as szintet, akkor sajnos az a helyzet, hogy középtávon is kevés az esély a 400-as árfolyamszint alá való visszakapaszkodásra.”
A közgazdász szerint nem egyedül a magyar gazdaság teljesítménye, hanem a világpiaci folyamatok is arra tartanak, ami inkább az árfolyam emelkedését valószínűsítik.
Ilyen helyzetben különösen nem mindegy, hol és mennyiért váltasz devizát. A jó hír az, hogy a hazai bankok egy része ezt díjmentesen biztosítja:
A régióban a forinté a leggyengébb teljesítmény
A forint a régiós devizák között is gyengébbnek számít, miközben a lengyel zloty az idén 0,6 százalékos erősödést ért el az euróval szemben. A cseh korona 2 százalékos gyengülést könyvelhetett el, míg a forint több mint 3 százalékkal értékelődött le. Vagyis a régiós versenyben egyelőre az utolsó helyen áll a magyar deviza. Azt azért mindehhez fontos hozzátenni, hogy a devizapiacon a helyzet gyorsan változhat.