Könnyítések a Babaváró és CSOK igénylésben: mi változik az egyéni vállalkozók számára?

Ernszt Anikó
Ernszt Anikó
Olvasási idő: 5 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

A speciális adózási formát választó egyéni vállalkozók, valamint az őstermelők számára október 1-től könnyítéssel igényelhető a Babaváró és a CSOK Plusz hitel, valamint a Falusi CSOK támogatás és a hozzá kapcsolódó kamattámogatott lakáshitel. Megmutatjuk, hogy az új szabályok hogyan jelentenek segítséget az általános előírásokhoz képest.

Ez a két egyéni vállalkozókra vonatkozó szabály enyhül 

A lakástámogatásokhoz való könnyebb hozzájutást az alábbi két enyhítés segíti:

  • a bevételük legalább 50%-a jövedelemként lesz figyelembe vehető a hitelbírálat során,
  • a jogosultsághoz elegendő lesz 1 éves TB jogviszony igazolása.

Jövedelemvizsgálat: Kinek mit jelent a változás?

A könnyítés célja, hogy a speciális adózási formát választó egyéni vállalkozók, vagyis az átalányadózók, KATA szerint adózók és a mezőgazdasági őstermelők is igénybe tudják venni az otthonteremtési támogatásokat. Esetükben ugyanis a hitelbírálat során nem a teljes bevétel, hanem annak csak meghatározott hányada minősül jövedelemnek, ami sok esetben nem elegendő a kedvező kölcsön igényléséhez.

Otthonról dolgozó várandós kismama telefonál

KATA egyéni vállalkozók

KATA-s vállalkozók esetén a NAV a bevétel 60%-át igazolja le jövedelemként és a legtöbb bank ezt az összeget veszi alapul hiteligénylésnél a havi jövedelem meghatározásánál. Néhány bank követi csak azt a gyakorlatot, hogy a NAV által igazolt jövedelem összegét csökkentik még a befizetett adó összegével. 

KATÁsok esetében tehát alapesetben is a bevételük több mint 50%-a kerül jövedelemként figyelembe vételre, ők tehát nem tartoznak bele az említett jogszabály által könnyítésre jogosultak körébe.

Átalányadózók

Átalányadózók esetében a tevékenységtől függő költséghányad határozza meg, hogy a bevétel hány százaléka tekinthető jövedelemnek. Ez azt jelenti, hogy a bevételből a jövedelem az egyes tevékenységek szerint különböző mértékben, meghatározott költséghányad levonásával állapítható meg. A vállalkozó tevékenységétől függően az alábbi 3 fajta költséghányad létezik:

  • 90%-os költséghányad: kizárólag kiskereskedelmi tevékenység
  • 80%-os költséghányad: ide tartozik a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, bányászati és feldolgozói termék-előállítás, szolgáltatás; halászati, halgazdálkodási szolgáltatás; építőipari kivitelezés, építőipari szolgáltatás; ipari gép, berendezés, eszköz javítása, gépjárműjavítás, személyi, háztartási cikk javítása, épületgépészeti berendezések javítása; a taxis személyszállítás,egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás, közúti áruszállítás; számítógép, kommunikációs eszköz javítása; fényképészet; textil, szőrme mosása, tisztítása; fodrászat, szépségápolás; hobbiállat-gondozás; vendéglátó tevékenység; személygépjármű-vezető képzés tevékenység
  • 40%-os költséghányad: az első két pontba nem tartozó bármely tevékenység

Átalányadózás esetén az éves árbevétel felső határa is meghatározásra került, ami a minimálbér tízszerese, illetve kiskereskedelmi tevékenység esetén az ötvenszerese.

Az átalányadózó egyéni vállalkozók esetében tehát tényleges könnyítést jelenthet jövedelem elfogadás szempontjából a bevezetésre váró szabályozás, hiszen a legtöbb bank sok esetben a bevételnek csupán a 10 vagy 20 százalékát számítja jövedelemként jelenleg.

Mezőgazdasági őstermelők

Őstermelői jövedelmet nem minden bank fogad el. Az őstermelői jövedelemmel rendelkezők esetében SZJA bevallás alapján történik a jövedelem meghatározása.  Fontos, hogy kizárólag őstermelői jövedelem fogadható el, az őstermelői bevétel nem elegendő.

Tehát az őstermelőknek is fontos előrelépés lehet a lakástámogatásokhoz való hozzájutásban az új jövedelem meghatározásra vonatkozó szabályozás.

A jövedelem elfogadására és számításának módjára vonatkozan a bankok ennél szigorúbb előírásokat is alkalmazhatnak. A gyakorlatban ez számos esetben elő is fordul, hiszen a pénzintézetek számára a hitel visszafizetésének egyik fő biztosítéka az igénylők jövedelme. Az eltérő belső banki szabályokkal kapcsolatban érdemes előre tájékozódni, a hitelszakértők ezekről naprakész információval rendelkeznek.

Jelentős a TB jogviszony könnyítés a jelenleg szabályokhoz képest

A társadalombiztosítási jogviszonyra vonatkozó előírás - annak időtartamát tekintve - eltérő a Babaváró hitel, illetve a CSOK hitelek esetén. Babaváró hitel esetén az igénylők közül legalább az egyik félnek minimum 3 éves TB jogviszonyt kell igazolnia. Falusi CSOK, Falusi CSOK hitel és CSOK Plusz hitel igényléséhez pedig 2 éves TB jogviszony az általánosan előírt.

Az új szabályozással ez 1 évre csökken, tehát jelentős enyhítés az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők számára egyaránt. 

Ugynakkor a TB jogviszony könnyítéssel csak azok a vállalkozók élhetnek, akik

  • a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózást legalább 1 éve alkalmazó egyéni vállalkozók vagy mezőgazdasági őstermelők, vagy
  • legalább 1 éve a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló törvény szerinti kisadózói adóalanyisággal rendelkező egyéni vállalkozók.

Összességében a jogosultságra és a jövedelemvizsgálatra vonatkozó enyhítés valóban könnyebbséget jelent, különösen az átalányadózó egyéni vállalkozók és őstermelők számára. 

chatsimple