A lakossági hitelfelvétel egyik alapfeltétele a bank számára megfelelő jövedelem igazolása. A jövedelem azonban nemcsak alkalmazotti munkaviszonyból, hanem vállalkozói jogviszonyból is származhat. Ha vállalkozó magánszemélyként szeretnél például lakásvásárláshoz kölcsönt felvenni, akkor a vállalkozásból származó jövedelem igazolásával tudsz jelzáloghitelt igényelni. Mutatjuk, hogyan számolnak a bevételekkel a bankok.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, aki segít:
- a neked járó támogatások és támogatott hitelek maximális kihasználásában,
- speciális, egyedi kedvezményekkel a törlesztőrészleted csökkentésében,
- az apró betűk értelmezésében,
- a teljes hitelügyintézésben.
Hogyan méri fel a bank a hitelképességed?
Az egyéni vállalkozók adózási formája eltérő lehet. A hitelfelvétel tételes költségelszámolású adózók, átalányadózók és KATA szerint adózók számára egyaránt lehetséges.
Az EKHO (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) szerint adózó jövedelem azonban több banknál a nem elfogadható jövedelemtípusok közé tartozik.
Elsőként a bank megvizsgálja a vállalkozói múltad
A hitelképesség feltételeként a bankok meghatározzák a vállalkozói múlt minimálisan elvárt időtartamát. Ez minden pénzintézetnél jellemzően legalább egy lezárt adóév, ami január 1-től december 31-ig tartó időszakot foglal magába. A jelenlegi szabályokat tekintve van olyan bank, amely tört évet is figyelembe vesz, de a 12 hónap működési múltnak és a lezárt évnek meg kell lenni.
Így számít a jövedelem, ha KATA szerint adózol
Jelentős változást hozott a KATA szerint adózók életében 2022. szeptember 1-je. Ettől az időponttól kezdve sokan adónemváltásra kényszerültek.
Azoknál a hiteligénylőknél, akik maradtak katások, a NAV továbbra is az előző évi bevétel 60%-át igazolja jövedelemként.
Jellemzően ezt az összeget kell elosztani 12-vel, vagyis a hónapok számával, és így jön ki a bank által figyelembe vehető jövedelem összege.
Ez a jövedelem lesz tehát az alap a JTM kiszámításakor, vagyis a vállalható törlesztőrészletet meghatározásakor.
Jövedelemszámítás átalányadózóknak
Azoknál az átalányadózóknál, akik 2022. augusztus 31-ig KATA szerint adóztak, majd ezt követően váltottak átalányadózásra, a bankok többsége mindkét adónem szerinti jövedelmet figyelembe veszi, de abban már lehet különbség a bankok között, hogy milyen mértékben veszik figyelembe ezeket. A számítás módját a pénzintézetek belső szabályzatukban rögzítik.
A jövedelem számítása minden esetben NAV jövedelemigazolás és SZJA bevallás alapján történik, amihez további segítséget nyújt az egyes bankok saját, úgynevezett vállalkozói jövedelem kalkulátora.
Szakértőink tapasztalata az, hogy a különböző jövedelemszámítási módok miatt nagyobb eltérés is lehet az egyes bankok között a figyelembe vehető jövedelmek összegét illetően. Emiatt a maximum felvehető lakáshitel összege is jelentős eltéréseket mutathat. A felvehető hitelösszeg maximumát ugyanis a bankok a JTM szabály alapján határozzák meg, melynek kiindulási alapja az igénylőnek a bank által elfogadható jövedelme.
Arról külön cikkben írtunk, hogy miért érdemes még idén lakáshitelt igényelned, ha KATA adónemről átalányadózásra váltottál:
Hogyan számolják a tételes költségelszámolású adózók és őstermelők jövedelmét a bankok?
Tételes költségelszámolású adózás esetén szintén NAV jövedelemigazolás alapján történik a jövedelem megállapítása a bankok belső szabályzata alapján.
Őstermelői jövedelmet nem minden bank fogad el lakáshitel igénylésénél. Az őstermelői jövedelem igazolása előző évi NAV jövedelemigazolás és SZJA bevallás alapján történik, valamint elvárás a legalább 1 éves működés.
Őstermelők esetében arra kell figyelni, hogy amennyiben az őstermelő bevétele nem haladja meg az éves minimálbér felét, akkor nem kell bevallást készíteni, így ezen összeghatár alatt a NAV igazolás nem mutat jövedelmet.
Őstermelői jövedelem tehát csak abban az esetben vehető figyelembe, ha az NAV jövedelemigazolással kimutatható.
A hitelfelvételhez egyéb feltételeknek is meg kell felelni
A jövedelemigazolás mellett egyéb feltételeknek is teljesülnie kell ahhoz, hogy az egyéni vállalkozó hitelképes legyen:
- Kizáró ok a vállalkozói adótartozás. A nemleges NAV-adóigazolás benyújtása elvárás az egyéni vállalkozó lakossági hitelfelvétele során is.
- A vállalkozás ellen nem lehet folyamatban végrehajtási, végelszámolási, felszámolási vagy csődeljárás.
- A vállalkozó nem szerepelhet a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) negatív információval.
- A hiteligénylő magánszemélyként nem szerepelhet az adott pénzintézet belső tiltólistáján, valamint nem lehet vele kapcsolatban negatív banki tapasztalat sem.
A hiteligénylés időpontjában nem szüneteltethető a vállalkozás.