A várva várt nyaralás tervezése során nem szívesen gondolunk arra, hogy esetleg valami baj érhet minket vagy a családunkat az utazás alatt, és könnyű abba a hibába esni, hogy balesetek, hirtelen jött betegségek csak másokkal történnek meg. Ezt főleg akkor könnyű elhinni, ha tengerparton sütkérezős nyaralás a terv, hiszen mi baj érheti ott az embert?
A valóságban sokféle probléma felmerülhet: megcsúszhat a szálloda lépcsőjén, elütheti egy biciklis, ellophatják a telefonját/pénztárcáját/csomagját, országtól függően elkaphat valamilyen betegséget, de gyomorrontás vagy ételmérgezés bárhol előfordul.
Ennél persze sokkal cifrább eseteket produkálhat az élet, érdemes inkább egy napi pár száz forintot jelentő utasbiztosítással felkészülni ezekre előre, ugyanis nagyon megdobhatja a nyaralás árát egy kórházi számla.
Megtörtént esetek, amikor sok pénzt spórolt meg az utasbiztosítás
A Mapfre biztosító egyik ügyfele Egyiptomban búvárkodott, és az első nap a barátjával együtt merült. A búvárkodás után visszatértek a hajóra, majd a fél oldala “összeesett”. Kikötni két órával később tudtak, ezt követően mentek a helyi kórházba, ahol szívultrahangot és koponya CT-t is végeztek, a negatív eredmények után dekompressziós kamrába helyezték. Ezt követően stroke gyanúja lépett fel, a szükséges kezelések után elkezdték a fizikoterápiás kezelését a betegnek. Mivel a stroke igazolódott, ezért speciális felszereléssel és kísérő orvossal hazaszállították az ügyfelet.
Az egyiptomi kórházi ellátás 18 napra, valamint az orvosi és kezelési költség együttesen 56 ezer eurót tettek ki, ami 394 forintos euróval számolva több mint 22 millió forintba került volna az ügyfélnek.
Egy másik ügyfél a thaiföldi pihenése során szenvedett motorbalesetet, a kórházi ellátást és az utókezelést követően tért vissza Magyarországra. A kórházi ellátás, valamint a gyógyszereinek költsége együttesen 550 ezer forintba kerültek.
A két fenti példa jól mutatja, mekkora költségeket lehet megúszni, ha utasbiztosítással indul nyaralni az ember.
Az EU-kártya nem utasbiztosítás
Az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiban a turisták európai egészségbiztosítási kártyával (EU-kártya) igénybe vehetik a sürgős egészségügyi ellátásokat. Ez azonban nem váltja ki az utasbiztosítást.
Az uniós kártyát ugyanis külföldön csak azok a rendelők és kórházak fogadják el, amelyekkel az adott ország közbiztosítójának szerződése van.
Például ha valaki a tengerparton rosszul lesz, és a szálloda privát orvosa ellátja (aki nincs szerződésben a közbiztosítóval), akkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nem tudja kifizetni a számlát. A NEAK a honlapján azt is kiemeli, hogy
“Belgiumban, Franciaországban, Luxemburgban és bizonyos típusú egészségügyi szolgáltatók esetében Finnországban ún. visszatérítéses rendszer működik. Ezekben az országokban az egészségügyi ellátások, gyógyszerek költségeit az ellátásban részesülő személy köteles megelőlegezni. Az illetékes biztosító a hatályos tagállami jogszabályok alapján a visszatéríthető összeget utólag megtéríti. Az önrész visszatérítésére itt sincs lehetőség.”
Ugyanígy a prémium bankkártyák mellé adott utasbiztosítások sem feltétlen nyújtanak teljes értékű védelmet:
Az alapbiztosítás nem mindig elég
Az utasbiztosítást már online néhány kattintással meg lehet kötni, érdemes azonban előtte végiggondolni, milyen programokat tervezel az utazás során, és átnézni, mire terjed ki a biztosítás.
A legtöbb utasbiztosítás fedezetet nyújt az olyan alapvető kockázati esetekre, mint amikor betegség vagy baleset miatt sürgősségi orvosi ellátást kell igénybe venned, balesetből eredendően haláleset vagy maradandó egészségkárosodás (rokkantság) következik be.
Alap kockázatnak számít a hazaszállítás költsége, a poggyászbiztosítás vagy a jogvédelem, felelősségbiztosítás. Ezeken felül viszont nagyon eltérő lehet, hogy mit tartalmaznak a biztosítók ajánlatai, illetve a biztosítók több utasbiztosítási csomagot is kínálnak (eltérő árakon), hogy kiválaszthasd a számodra fontosnak vélt elemeket. Ha szükségesnek találod, kiegészítő biztosítást is érdemes kötni.
A biztosítást napokra kötheted, a kiutazás, illetve a hazautazás napját is számold bele. Érdemes továbbá megnézni, hogy ha repülővel utazol, milyen gyakoriak a járatkésések, meglehet ugyanis, hogy ha előrelátóan egy nappal többre kötöd meg a biztosítást, azzal sok ezer forintos kártérítéshez juthatsz (erről alább bővebben).
Az utasbiztosítás is fizet járatkéséskor, de nem mind
Az idei nyáron gyakran szóltak járatkésésekről, járattörlésekről, külföldön hagyott utasokról a híradások. Nem meglepő, hogy egyre több utasbiztosítás tartalmazza a fenti esetek kártérítését, de nem mindegyik, és a biztosítók által fizetett összegben is jelentős eltérések lehetnek. Vannak biztosítótársaságok, amelyek már 4 órás késés esetében is kártérítést fizetnek az utasoknak, míg mások csak 6-12 óra késés esetében. Ezek miatt is fontos, hogy az utasbiztosítás megkötése előtt tájékozódj a piacon elérhető termékekről, és érdemes összehasonlítani az egyes csomagok tartalmát is.
A járatkéséssel és járattörléssel kapcsolatos kártérítést, ahogy azt írtuk is, a légitársaságnak kell megfizetnie, ami nem automatikus, hanem neked kell kérvényezned. Az utasbiztosítás az emiatt keletkezett extra költségek megtérítésére szolgál, és a biztonság kedvéért érdemes a blokkot vagy a számlát minden vásárláskor eltenni.
Általános érvényű elv, hogy a biztosítások csak addig érvényesek, ameddig az utas kötötte, vagyis ha a járatkésés miatt csúszik egy napot az utazás, például hétfőig szól a biztosítás, de a késés miatt csak kedd hajnalra ér haza az utas, akkor keddre is rendelkeznie kell biztosítással.
Ha külföldön romlik el az autó
Ha autóval indulsz nyaralni, az utasbiztosításod egyik legfontosabb eleme lehet a gépjármű-asszisztencia szolgáltatás. Ha az autóddal bármi gond történik, a biztosítási szerződésben megszabott értékhatárig fedezi a helyszíni javítás, szervizbe szállítás, gépjárműtárolás, haza- vagy továbbutazás költségeit, és téríti az ezzel kapcsolatosan felmerülő költségeket. Az utasbiztosítás megkötése előtt érdemes alaposan megnézni, hogy melyik csomag mit tartalmaz, és milyen összeghatárig nyújt segítséget.
Legyen biztonságban az otthonod is
És amire csak igazán kevesen gondolnak, hogy van olyan biztosító, amelynél az utasbiztosítás az utazás alatt az otthonodat is védi. Pontosabban megtéríti a hazautazásod költségeit, ha az otthonodban csőtörés, tűz vagy robbanás tesz kárt a nyaralás alatt. Ezek a biztosítások a saját autóval utazás, a vonat és a repülő költségét is megtérítik.
Hogy lakástűz esetén kit terhel a felelősség, arról külön cikkben olvashatsz.
Drága a hegyi mentés
Az extrém sportok kedvelői valószínűleg már jól tudják, hogy milyen kiegészítő biztosításra van szükségük ahhoz, hogy biztonságban legyenek külföldön is. Arra azonban kevesen gondolnak, hogy egy hegyi kirándulás is vagyonokba kerülhet, ha egy esetleges baleset során a felkutatásukért, valamint az elszállításukért fizetni kell. Ha túrázni szeretnél, még a kiutazás előtt érdemes szabadidő- és sportbiztosítást is kötni.