Átlagos kereset is elég lehet az ingyenes bankszámlához, ha jól választasz

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 3 perc

A legújabb kereseti statisztika alapján megnéztük, hogy átlagos jövedelemmel milyen bankszámlákat lehet igénybe venni kedvezményesen vagy akár teljesen ingyenesen. Számos banknál a mediánbérrel is elérhető az ingyenes számlavezetés, sőt bizonyos esetekben még jövedelmi feltétel sincs.

A KSH friss kereseti adatai szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatottak 2025 márciusában átlagosan 714.400 forintos bruttó, illetve 490.400 forintos nettó fizetést vittek haza, a medián nettó bér pedig 381.700 forint volt.

Megnéztük, hogy utóbbi kereset mellett, azaz 381.700 forint havi jövedelemnél mely bankszámlák érhetőek el ingyenes számlavezetési díjjal:

bankszámla 0 Ft-os számlavezetési díjjala 0 Ft-os számlavezetési díj feltételéül szabott minimum bejövő összeg havontaMilyen jellegűnek kell lennie a bejövő összegnek?éves bankkártyadíj a 2. évtől
Gránit Digitálisfeltétel nélkül1 390 Ft
MBH Duna Bank Quantumfeltétel nélkül1 990 Ft
OTP Smart150 000 Ft (akciósan) / nettó minimálbérmunkabér2 932 Ft
MagNet Bank Diamond100 000 Ftbármilyen3 372 Ft
Gránit Bajnok280 000 Ftbármilyen3 390 Ft
Gránit Sztárfeltétel nélkül3 390 Ft
MagNet Bank Csillagfeltétel nélkül4 332 Ft
MagNet Bank Házhozszámlafeltétel nélkül4 332 Ft
Gránit Kamat Pluszfeltétel nélkül4 490 Ft
CIB ECOnettó minimálbérbármilyen6 763 Ft
Erste Bank Privilégium 2.0 Díjcsomag150 000 Ftmunkabér7 798 Ft
Raiffeisen Aktívnettó minimálbér (akciósan) / bruttó minimálbérbármilyen8 200 Ft
K&H Bank Kényelmi Plusz300.000 Ft (+3.000.000 Ft megtakarítás)bármilyen9 058 Ft
K&H Bank Minimum Plusznettó minimálbér (+500.000 Ft megtakarítás)bármilyen9 058 Ft

Forrás: money.hu bankszámla-kalkulátor,
2025.05.20.

A Gránit Bank, a MagNet Bank és az MBH Duna kínálatában találkozhatunk olyan számlacsomagokkal, amelyek esetén nincs szükség sem munkabér-eredetű jóváírásra, sem minimum havi utalásra az ingyenes számlavezetéshez.

A CIB, az Erste, a K&H, az OTP és a Raiffeisen esetében a nettó minimálbér (2025-ben 193.382 Ft) vagy annál kisebb beérkező utalás is elég lehet a 0 Ft számlavezetési díjú számla nyitásához. Míg az Erste és az OTP azt várja el, hogy a havi beérkező összeg munkabér jellegű legyen, addig a K&H esetében a beérkező összeg mellett 500 ezer / 3 millió forint megtakarítás is szükséges.

Bár első pillantásra egy bankszámlacsomag kedvezőnek tűnhet – például 0 Ft havi számlavezetési díjat ígér –, valójában a teljes éves költség és a használati szokásokhoz illeszkedő díjstruktúra határozza meg, hogy mennyire éri meg az adott csomag.

nő a tengerparton, kezében koktél, pos-terminálnál fizet bankkártyával, átlagbérrel is ingyenes a számlavezetési díj

A legfontosabb költségek, amikre érdemes odafigyelni:

  • Bankkártya díja: A legtöbb esetben a bankkártya az első évben ingyenes, de a második évtől éves díjat számítanak fel. Ennek összege bankonként változik: van, ahol 1390 forint, máshol akár 9000 forint felett is lehet. Érdemes ezt már a számlanyitás előtt tisztázni.
  • Átutalások költsége: Egyes számlacsomagok biztosítanak havonta néhány díjmentes utalást, másoknál viszont minden tranzakció díjköteles. Ha gyakran indítunk eseti vagy csoportos átutalást (például rezsire vagy albérletre), az összeg gyorsan jelentőssé válhat éves szinten.
  • Készpénzfelvétel díja: Noha törvény szerint havonta kétszer, összesen 150.000 forintig díjmentesen vehetünk fel készpénzt automatából és a postán, ezt csak akkor biztosítja a bank, ha külön nyilatkozatot teszünk. Amennyiben ennél havonta jellemzően több készpénzre van szükség, úgy érdemes a számlacsomagoknál ennek díját is figyelembe venni. 

“Ne csak a havi számlavezetési díjra koncentráljunk! Egy látszólag ingyenes csomag is lehet drága, ha a gyakran használt szolgáltatásoknak (pl. átutalás, készpénzfelvétel) magas a díja. Érdemes átgondolni, milyen tranzakciókat végzünk a leggyakrabban, és ahhoz mérten kiválasztani a legoptimálisabb csomagot. Az online összehasonlító oldalak nagy segítséget nyújtanak ebben, hiszen pillanatok alatt átláthatóvá teszik a különböző bankszámlák teljes költségét a megadott számlahasználati szokásaink alapján, és sorba rendezik a bankok bankszámla termékeit”

– hívta fel a figyelmet Korponai Levente, a money.hu vezetője.