Ha CSOK Pluszra szeretnél pályázni, nemcsak rátok, hanem az ingatlanra is szigorú szabályok vonatkoznak. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy milyen követelményeknek kell megfelelnie egy lakásnak vagy háznak ahhoz, hogy a támogatást megkapjátok, illetve a gyakorlatban leggyakrabban felmerülő ingatlannal kapcsolatos kérdésekre is választ adunk.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, hogy segítsen a CSOK Plusszal kapcsolatos jogosultsági és igénylési kérdéseidben, illetve akár a teljes ügyintézésben.
Milyen célra igényelhető a CSOK Plusz?
A CSOK Plusz célja új lakás építése, új és használt lakás vásárlása, illetve vásárlással egybekötött bővítése, valamint meglévő lakás bővítése lehet.
CSOK Plusz keretében tehát felújítás, korszerűsítés nem finanszírozható.
A CSOK Plusz hitel kedvezményei a fenti hitelcélok esetén egységesen elérhetők. A hitel összegét és az elérhető kedvezményeket nem befolyásolja, hogy új vagy használt lakást vásároltok.
Új építésnek az alapozási munkáktól kezdődően – kivéve, ha a meglévő alap szakértői vélemény alapján felhasználható – újonnan épített lakás minősülhet, amely felépítését követően használatbavételi engedélyt kap.
Olyan ingatlan tehát nem finanszírozható CSOK Plusszal, melyet a tulajdonosai a falakig visszabontottak és onnan építik újra, mert az nem minősül lakásépítésnek.
Továbbá lényeges, hogy lakás építése esetén a CSOK Plusz kölcsön a 2016. január 1-jén vagy azt követően kiállított építési engedéllyel vagy az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység bejelentésének megtörténtét igazoló dokumentummal rendelkező új lakás építéséhez vehető igénybe.
A CSOK Plusz bővítési támogatásának feltétele, hogy az építési tevékenység során a lakás hasznos alapterülete legalább egy új szobával bővüljön. Ez megvalósulhat akár tetőtér beépítésével vagy emeletráépítéssel is, amennyiben ezek az építési munkálatok növelik az épület térfogatát.
A meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása azonban nem minősül bővítésének. Amennyiben tehát a teraszból, melléképületből, nyári konyhából, tárolóból, garázsból alakítanátok ki új szobát, az nem bővítésnek, hanem átalakításnak számít, vagyis arra CSOK Plusz nem vehető igénybe.
A CSOK Plusz ingatlannal szemben támasztott alapfeltételek
Az alábbi táblázat rövid áttekintést nyújt az ingatlannal kapcsolatos legfőbb kritériumokról, melyeket a cikk további részében részletesen is elmagyarázunk.
CSOK Pluszos ingatlannal szemben támasztott alapfeltételek | |
---|---|
Ingatlan-nyilvántartásbeli megnevezés | lakás, lakóház |
tanya, birtokközpont lakáscélú épületei (csak cél, fedezet nem) | |
Minimum hasznos alapterület lakás esetén | 1 gyermek: 40 m2 |
2 gyermek: 50 m2 | |
3 vagy több gyermek: 60 m2 | |
Minimum hasznos alapterület egylakásos lakóépület esetén | 1 gyermek: 70 m2 |
2 gyermek: 80 m2 | |
3 vagy több gyermek: 90 m2 | |
Közművesítettség | közműves villamosenergia-szolgáltatás |
egyedi fűtési mód | |
közműves szennyvízelvezetés, vagy ha nincs a településrészen, akkor a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi, zárt szennyvíztárolóban történik | |
közműves ivóvíz-szolgáltatás, vagy ha a településrészen nincs, akkor a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van. | |
Vételár/bekerülési költség korlát | Első lakásszerzők: 80 000 000 Ft |
Nem első lakásszerzők: 150 000 000 Ft | |
Osztatlan közös tulajodnú lakás | CSOK Plusz igényelhető |
Szerkezeti megkötés (tégla, könnyűszerkezet, stb.) | Nincs |
Tulajdoni hányad a támogatott ingatlanban | Kizárólag házastársak |
Haszonélvezeti jog | Nem jegyeztethető be |
Milyen ingatlan minősül lakásnak CSOK Plusz igénylésénél?
A hivatalos megfogalmazás így szól: Lakás a lakhatás feltételeinek megfelelő, az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlan, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei a hozzá tartozó földrészlettel.
Gyakori eset például az, hogy üdülőövezetben lévő ingatlanban életvitelszerűen laknak családok. Ezen ingatlanok ingatlan-nyilvántartásbeli megnevezése annak ellenére, hogy lakófunkciót töltenek be, mégis üdülő.
Üdülő, nyaraló, hétvégi ház, gazdasági épület megnevezésű ingatlanok pedig nem finanszírozhatók CSOK Plusszal.
Ami a tanya, birtokközpont megnevezésű ingatlanokat illeti, ezek lakáscélú épületei a CSOK Plusz rendelet értelmében ugyan hitelezhetők, a gyakorlat azonban az, hogy tanya és birtokközpont a támogatott hitelnek csak célja lehet, fedezete nem. Ha tehát ilyen ingatlant vásárolnátok, akkor egy másik, megfelelő ingatlanfedezetet is be kell vonni.
Ezekkel a közművekkel kell rendelkezni a kérelem benyújtása előtt?
Azon túl, hogy a lakásnak rendelkeznie kell 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek hiányában további, legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel –, továbbá fürdőhelyiséggel és WC-vel, követelmény még az alábbi közművek megléte:
- közműves villamosenergia-szolgáltatás,
- egyedi fűtési mód,
- közműves szennyvízelvezetés, vagy ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, akkor a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi, zárt szennyvíztárolóban történik,
- közműves ivóvíz-szolgáltatás, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves ivóvíz-szolgáltatás, akkor a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van.
Nem kizáró ok tehát, ha az ingatlan nem rendelkezik közműves szennyvízelvezetéssel vagy közműves ivóvíz-szolgáltatással, de lényeges, hogy amennyiben az adott településrészen van közműves szolgáltatás, kötelező rácsatlakozni még a CSOK Plusz kérelem benyújtása előtt.
Míg falusi CSOK esetén elegendő, ha az igénylők a korszerűsítés keretében vállalják a fürdőhelyiség, WC, valamint a fenti közművek kiépítését, addig CSOK Plusz igénylés esetén ezeknek a feltételeknek már a hitelkérelem benyújtásakor teljesülnie kell.
Hasznos alapterületre vonatkozó szabályok
A lakás hasznos alapterületének kiszámításánál a veletek közös háztartásban élő és vállalt valamennyi gyermeket figyelembe kell venni, ideértve a veletek közös háztartásban élő azon gyermekeket is, akik után korábban vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy kölcsönt már igénybe vettetek.
A lakás hasznos alapterületének el kell érnie:
- egy gyermek esetén a 40 négyzetmétert,
- két gyermek esetén az 50 négyzetmétert,
- három vagy több gyermek esetén a 60 négyzetmétert.
Egylakásos lakóépület (családi ház) hasznos alapterületének el kell érnie:
- egy gyermek esetén a 70 négyzetmétert,
- két gyermek esetén az 80 négyzetmétert,
- három vagy több gyermek esetén a 90 négyzetmétert.
Egylakásos lakóépület: a tulajdoni formájától függetlenül
- olyan szabadon álló, oldalhatáron álló, zártsorú beépítési móddal vagy a telken meglévő épülethez csatlakozó módon épített, egy lakást magában foglaló lakóépület, amely önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik, vagy
- olyan ikerház, sorház vagy láncház, amelyben a kölcsönnel érintett lakás önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik.
Az, hogy egy ikerházi ingatlan lakásnak vagy egylakásos lakóépületnek minősül, nem attól függ, hogy az ingatlan-nyilvántartásbeli megnevezése lakás vagy lakóház, hanem az, hogy önálló tető- és épületszerkezettel rendelkezik-e vagy sem. Ha igen, akkor a nagyobb hasznos alapterületre vonatkozó előírásoknak kell megfelelnie.
Vételár korlátok CSOK Plusszal vásárolt ingatlannál
A lakás vételára vagy bekerülési költsége, vásárlással egybekötött bővítés esetén a vételár és a bekerülési költség együttesen nem haladhatja meg
- első közös lakásszerzők esetén a 80 000 000 forintot,
- nem első közös lakásszerzők esetén a 150 000 000 forintot.
Ezen túlmenően a bankok vizsgálják, hogy:
- a vételár legfeljebb 20 százalékkal térhet el a bank által megállapított forgalmi értéktől, valamint
- nem az első közös lakás megszerzése esetén a vételár meghaladja-e a kölcsönkérelem benyújtása időpontjában meglévő közös tulajdonú lakásotok – több közös lakás esetén a közös lakóhelyként utoljára bejelentett lakásotok – forgalmi értékét, vagy az azt megelőző 2 éven belül utoljára elidegenített közös tulajdonú lakásotok eladási árát.
Új lakásépítés esetén a telekár nem számít bele a 80 illetve 150 milliós korlátba.
Gyakran ismételt kérdések
Nincs akadálya a CSOK Plusz igénybevételének osztatlan közös tulajdon esetén, ha a kölcsönnel érintett lakásra vonatkozóan a támogatott személynek kizárólagos használati joga áll fenn.
A kizárólagos használati jog fennállása az alábbiak szerint igazolható:
- használati megosztási szerződés,
- a tulajdonostársak – a határozat elfogadását támogató egyes tulajdonostársak neve mellett a tulajdoni hányaduk arányát és az aláírásukat is tartalmazó, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, Ptk. 5:78. § (1) bekezdése szerint meghozott határozata , vagy
- bírósági határozat a támogatott személyek kizárólagos használati jogának fennállásáról
Nincsen szerkezeti megkötés, az a lényeg, hogy az ingatlan az értékbecslési szakvélemény alapján megfeleljen a lakhatási igények kielégítésének. Ezt a követelményt a bank a CSOK Plusz kérelem elbírálása során helyszíni szemle keretében, szemrevételezéssel vizsgálja. Ha a helyszíni szemle során a hitelintézet megállapítja, hogy a lakás a lakhatási igények kielégítésére nem alkalmas, akkor műszaki szakértői szakvéleménnyel igazolhatjátok ennek ellenkezőjét. A lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságot igazoló műszaki szakértői szakvélemény megléte esetén a hitelintézet nem utasíthatja el a hitelkérelmet ezen feltétel nem teljesítésére hivatkozva.
Van egy speciális eset, amikor a kiskorú gyermek is lehet tulajdonos:
- Ha a gyermek már örökölt egy ingatlant az elhunyt szülőjétől korábban, még a CSOK Plusz igénylés benyújtása előtt,
- és ha a túlélő szülő újra házasodott, és másik lakást vesz/épít/bővít a CSOK Plusz segítségével,
- ebben az esetben a gyermek is lehet tulajdonos az új lakásban, de csak a gyámhatóság engedélyének megfelelő mértékben.
Haszonélvezeti jog sem a házastársak, sem harmadik személy javára nem alapítható.