Az egészségügyi szolgáltatási járulék egy olyan kötelezettség, amit annak kell fizetnie a magyar társadalombiztosítás szabályai szerint, aki nem biztosított, valamint egészségügyi szolgáltatásra semmilyen módon nem jogosult. Ebben a cikkben összefoglaljuk az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség szabályait 2025-ben, valamint kitérünk arra is, hogy a járulék megfizetésével kaphatunk-e TB igazolást az állami támogatásokhoz.

Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, hogy segítsen eligazodni a számodra elérhető családtámogatások között és a célodhoz illeszkedő optimális finanszírozás megtalálásában.

Egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésre kötelezettek
Egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével az egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira lehet jogosultságot szerezni. Csak annak kell fizetnie, aki semmilyen más jogcímen nem jogosult egészségbiztosítási szolgáltatásra.
A biztosítotti jogviszonnyal rendelkezőknek vagy az egészségügyi szolgáltatásra egyéb jogcímen jogosultaknak nem kell ezt a járulékot megfizetniük. Honnan tudhatod, hogy melyik kategóriába tartozol?
- Biztosított vagy: például alkalmazott, szövetkezeti tag, egyéni és társas vállalkozó, egyházi személy. A biztosítottnak minősülő jogviszonyokról részletesen a NEAK oldalán tájékozódhatsz (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő).
- Egyéb jogcímen vagy jogosult egészségügyi ellátásra: például: CSED-en, GYED-en vagy, köznevelési, szakképzési vagy felsőoktatásban nappali tagozatos tanuló/hallgató, nyugdíjas. A további jogcímeket ezen az oldalon találhatod meg.
Ha sem biztosítottként, sem egyéb módon nincs rendezve a jogosultságod az egészségügyi szolgáltatásokra, akkor a legtöbb esetben saját magadnak kell fizetni egészségügyi szolgáltatási járulékot ahhoz, hogy betegséged esetén díjmentesen közfinanszírozott ellátásban részesülhess.
A járulékot tehát meg kell fizetnie
- annak a belföldi személynek, aki nem biztosított és nem jogosult más jogcímen egészségügyi szolgáltatásra
- tagi munkavégzés esetén a szociális szövetkezetnek
- a központi költségvetésnek meghatározott személyek után (pl. nyugdíjasok vagy gyesen lévők után)
Belföldinek minősül, aki magyar állampolgár és Magyarország területén bejelentett lakóhellyel rendelkezik, huzamos tartózkodási hellyel rendelkező, menekült, oltalmazott vagy hontalan, illetve a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy, aki bejelentett lakóhellyel rendelkezik.

Kép forrása: Getty Images
Járulékfizetési kötelezettség ideje
Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megszűnését követő naptól áll fenn. (Például megszűnik a munkaviszonyod vagy befejezed az iskolát.)
Passzív jog: Ugyanakkor magyar közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatónál az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság belföldiek részére még meghatározott ideig fennáll, ez az úgynevezett passzív jogon való jogosultság:
- ha a biztosítotti vagy egyéb jogviszony a megszűnés előtt megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt, akkor további 45 napig,
- ha 45 napnál rövidebb ideig tartott, akkor ugyanakkora időtartamig, ameddig fennállt.
Tehát ha a passzív jogon járó időtartam is letelt, akkor a következő naptól kezdve járulékfizetési kötelezettséged van (törthónapra is kell fizetni).
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot addig kell fizetned, amíg a NAV-hoz nem jelent le a munkáltató vagy más, hogy biztosítotti jogviszonyod keletkezik (pl. elkezdesz dolgozni) vagy egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot szerzel (pl. eléred a nyugdíjkorhatárt és nyugdíjba mész), vagy ha külföldön tartózkodás miatt nem vonatkozik rád a magyar TB, illetve elhalálozás esetén. A fizetési kötelezettség megszűnéséről értesítést küld az adóhatóság.
Egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése 2025-ben
Az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 2025. január 1-től havonta 11.800 Ft (390 Ft/nap). Ezt a tárgyhót követő hónap 12. napjáig kell megfizetni.
Így válhatsz egészségügyi szolgáltatási járulékfizetővé:
- A NEAK adatszolgáltatása alapján az esetek döntő részében a NAV automatikusan előírja az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetését. Azaz erről értesítést kapsz a az adóhatóságtól. Ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor a NAV nem értesül automatikusan arról, hogy biztosítotti vagy más jogviszonyod megszűnt. Ilyenkor be kell jelentkezned a NAV-hoz a járulékfizetés hatálya alá.
- Ki kell töltened a 25T1011U jelű NAV nyomtatványt, amelyet a NAV ügyfélszolgálatokon szerezhetsz be vagy az adóhatóság honlapjáról tölthetsz le.
- Ezt a nyomtatványt kitöltve el kell juttatni a NAV-hoz, személyesen, postán vagy elektronikusan.
- Az esedékes járulék összegét 2020. júliusától a NAV Egészségügyi szolgáltatási járulék beszedési számla elnevezésű, 10032000-06055826 számlaszámú, 408-as adónemkódú költségvetési számlára kell befizetni csekken, átutalással vagy elektronikus, illetve bankkártyás fizetéssel.
A járulékfizetést a hozzájárulásoddal más is teljesítheti (pl. egy családtagod). Ugyanakkor a járulékfizetés átvállalását 15 napon belül be kell jelenteni az adóhatósághoz, mert csak a NAV jóváhagyásával válik érvényessé az átvállalás.
Amennyiben méltányolható jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeid miatt nem tudod határidőre befizetni a járulékot, fizetési kedvezményt kérhetsz a NAV-tól: részletfizetést, fizetési halasztást vagy mérséklést. A fizetési kedvezmények részletes szabályairól a NAV honlapján tájékozódhatsz.
Nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetned, ha szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján szociálisan rászorultnak minősülsz.
Egészségügyi ellátás igénybevétele
A hétköznapokban az egészségügyi szolgáltatási járulékot úgy is emlegetik, hogy “maga után fizeti a tb-t”. Ez megállja a helyét, hiszen azért kell ezt megfizetni, hogy - csakúgy, mint a biztosítottak - az egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásainak teljes körét igénybe vehesd.
Amennyiben nem fizeted az egészségügyi szolgáltatási járulékot, és az ebből keletkező hátralék összege meghaladja az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegének hatszorosát (2025-ben 70.800 forintot), akkor TAJ számod (társadalombiztosítási azonosító jel) egészségügyi szolgáltatás igénybevétele vonatkozásában érvénytelenítésre kerül. Vagyis egészségügyi szolgáltatást térítésmentesen nem vehetsz igénybe.
A TAJ szám érvényességének visszaállítása a tartozás megfizetése vagy a tartozásra vonatkozóan a NAV-nál előterjesztett fizetési kedvezmény engedélyezését követően történik, az erről szóló NAV értesítést követő naptól (visszamenőleg nem).
Figyelmeztet a lámpa
Az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele során kötelező bemutatni a TAJ-t igazoló hatósági igazolványt. Az egészségügyi szolgáltatók minden alkalommal online leellenőrzik, ha orvoshoz mész, hogy szerepelsz-e az egészségbiztosítónál a jogosultakról vezetett nyilvántartásban.
A jogviszony-ellenőrzés során a rendszer a következő jelzéseket adhatja a szolgáltatónak a jogviszonnyal összefüggésben:
- zöld lámpa: “TAJ érvényes, jogviszonya rendezett”
- piros lámpa: “TAJ érvényes, jogviszonya rendezetlen”: ekkor az ellátás megtörténhet, de jogviszonyod rendezésre érdekében fel kell keresned a kormányhivatalt.
- kék lámpa: “Külföldön biztosított, a TAJ átmenetileg érvénytelen”: küldölfön létesítették biztosítási jogviszonyt, így TAJ számodat átmenetileg érvénytelenítették
- barna lámpa: “TAJ egyéb okokból érvénytelen”: az egészségügyi szolgáltatások csak térítés mellett vehetők igénybe
- barna lámpa “NAV járuléktartozás miatt”: hat havi összeget meghaladó tartozás esetén a tartozás megfizetéséig (vagy fizetési kedvezmény engedélyezéséig) tartó időszak alatt térítésmentes ellátásra nem vagy jogosult.
- sárga lámpa: “TAJ érvényes, de korlátozott egészségügyi szolgáltatásokra jogosult”: az egészségbiztosítóval megállapodás alapján egészségügyi szolgáltatásra jogosultak kapják ezt a jelzést
A TAJ érvényessége nemcsak az orvosnál vagy más egészségügyi szolgáltatónál ellenőrizhető, hanem egyszerűen megnézhető az EgészségAblak alkalmazásban is, a kezdőoldal TB-lámpa menüjében:

Ne feledd, hogy az érvényes TAJ kártya csak Magyarországon jogosít térítésmentes közfinanszírozott egészségügyi ellátásra. Ugyanakkor a magyar egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek, akik Magyarországon (vagy az Európai Unió más tagállamában) rendelkeznek állandó lakóhellyel, egy másik tagállamban a magyar egészségbiztosítás terhére vehetnek igénybe – orvosilag szükséges – egészségügyi szolgáltatásokat. Ezen ellátásokra való jogosultság az Európai Egészségbiztosítási Kártyával igazolható. Azonban ez a kártya nem helyettesíti az utasbiztosítást, ha külföldre utazol. Az alábbi cikkben több példával is alátámasztjuk, hogy miért:
Családtámogatások és az egészségügyi szolgáltatási járulék
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők az egészségügyi szolgáltatások igénybevételéért fizetnek. Ezáltal ugyanolyan egészségügyi ellátásban részesülhetnek, mint bárki, aki biztosítottként vagy egyéb jogcímen veheti azokat igénybe. Ugyanakkor a biztosítottak fő szabály szerint a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szerezhetnek, ezért lehetőségük van a természetbeni ellátásokon túl a pénzbeli ellátások igénybevételére is (pl. táppénz, CSED). Ez az alapvető különbség a társadalombiztosítási jogviszony és az egészségbiztosítási jogviszony között.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők csak egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkeznek, de nem biztosítottak, azaz nincsenek társadalombiztosítási jogviszonyban. A családtámogatásokhoz viszont a megfelelő időtartamú társadalombiztosítási jogviszony igazolása szükséges, amelyet csak biztosítottaknak állítanak ki.
A jelenleg egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetők tehát nem tudják teljesíteni a társadalombiztosítási jogviszony igazolásával kapcsolatos feltételt, így a támogatásokat nem tudják igényelni. Különösen, mivel a támogatások igénybevételéhez - falusi CSOK, CSOK Plusz, Babaváró hitel, Vidéki Otthonfelújítási Program, munkáshitel - az igényléskor is biztosítotti jogviszonnyal kell rendelkezni, nem elég a múltban szerzett jogviszony.
Ugyanakkor érdemes megnézni a mentességekre jogosító élethelyzeteket, amikor az adott támogatás igénylése esetén a jogszabályok eltekintenek a TB jogviszony igazolásától. Például a vidéki otthonfelújítási támogatás szabályai szerint a nyugdíjasok mentesülnek alóla. A TB jogviszony igazolás időtartam elvárásait, könnyítéseit, mentességeit és igénylésének módját ebben a cikkben foglaltuk össze: