Bármikor megtörténhet a baj: így készülj fel cégtulajdonosként a legrosszabbra

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 7 perc

Ha családi vállalkozást vezetsz, a saját egészségedre is stratégiai tényezőként kell tekintened, hiszen egy váratlan esemény a cég jövőjét is veszélybe sodorhatja. Megmutatjuk, hogyan készülhetsz fel a nehéz helyzetekre, például egy életbiztosítással.

Amikor egy családi vállalkozás alapítója váratlanul kiesik, a cég jövője és a családi béke is veszélybe kerülhet. Utódlási terv hiányában hónapokig tartó jogi eljárások, működési zavarok és akár testvérkonfliktusok is béníthatják meg a vállalkozást. A megfelelő előrelátással és eszközökkel azonban megelőzhetők a krízisek.

Generációváltás a családi vállalkozásban: utódlási válság a láthatáron?

Magyarországon nagyjából 130 ezer családi vállalkozás működik, amelyeket jellemzően több generáció közös munkája tart fenn. Ezeknél a cégeknél többnyire az alapító mellett a házastárs vagy más családtag is aktívan részt vesz a vezetői és/vagy egyéb feladatokban.

A közeli kapcsolatok sok szempontból előnyt jelentenek, ugyanakkor kockázatot is hordoznak, hiszen könnyen előfordulhat, hogy az üzleti és a személyes érdekek ütköznek.

Gyakori például, hogy csak az egyik gyermek dolgozik a vállalkozásban, míg a testvérei más utat választanak, ami nehéz kérdéseket vet fel a tulajdonrész igazságos és békés átadásával kapcsolatban. Mivel a legtöbb hazai családi vállalkozás az 1990-es években alakult, hazánkban az utódlás kultúrája még nem mondható kiforrottnak, és számos cégnek nincs előre kidolgozott vezetőváltási terve.

Már az is kihívást jelent, ha a generációváltás előre látható, de a helyzet még nehezebb, ha váratlanul esik ki a család és a cég vezetője. Ilyenkor a felkészületlenség akár a vállalkozás jövőjét is veszélybe sodorhatja.

Ezért jön jól az utódlási terv mellé a kockázati életbiztosítás

Családi vállalkozás esetén a tulajdonos halála után a cég vagyona automatikusan az örökösökre száll, ám a vezetői tisztség nem így öröklődik. A hagyatéki eljárás pedig hónapokig is eltarthat, amíg az új tulajdonosok hivatalosan átvehetik a cég irányítását.

Ez idő alatt a vállalkozás működése akadozhat, különösen, ha az elhunyt volt az egyedüli ügyvezető vagy ő kezelte a banki ügyeket. Ilyenkor gondot okozhat a szerződések megkötése, a bérek kifizetése és a napi ügyek intézése. Ráadásul előfordulhatnak nézeteltérések az örökösök között a cég jövőjét illetően.

Az egyik első és legfontosabb megoldás egy jól átgondolt utódlási terv, amely előre kijelöli, ki veszi át a vállalkozás vezetését és tulajdonát a tulajdonos halála esetén. Ennek része lehet egy kiszámítható kockázati életbiztosítás is. Ha a biztosított elhalálozik a szerződés ideje alatt, a biztosító kifizeti a szerződésben meghatározott összeget a kedvezményezettnek, amely lehet akár családtag, üzlettárs vagy maga a vállalkozás is.

Ez az összeg segíthet fedezni a cég működési költségeit, tartozásait, vagy akár időt biztosíthat az utódlás megszervezésére.

Gondoskodj családod jövőjéről!
Anyagi biztonság kockázati életbiztosítással, bónuszokkal és kedvezményekkel.

Mi történik, ha a vállalkozásnak több tulajdonosa van? 

Egy üzlettárs halála esetén az üzletrész öröklődik, így az örökös válik a társaság új tagjává. Ha azonban az örökös nem kíván részt venni a cég működtetésében, vagy a többi tag nem szeretne vele együtt dolgozni, a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) lehetőséget ad az üzletrész megváltására. A jogszabály azonban csak a kereteket határozza meg; a konkrét szabályozás társasági szintű kidolgozása és a kivásárláshoz szükséges pénzügyi források előteremtése a tagok feladata.

Ebben a helyzetben is megoldást jelenthet a kockázati életbiztosítás: ilyenkor a tulajdonostársak egymásra kötnek biztosítást, és a kedvezményezett a másik tulajdonos lesz. Halálozás esetén a biztosító a kedvezményezettnek fizet, aki ezáltal forráshoz jut az örökösök üzletrészének kivásárlásához.

4 érv, amiért a kockázati életbiztosítás életmentő lehet egy családi vállalkozásnak

A kockázati életbiztosítás tehát hasznos lehet a tulajdonrészek rendezésére és örökösök kivásárlására a tulajdonos váratlan halála esetén, de több szempontból is kiszámíthatóságot nyújt a családi vállalkozásoknak a nehéz időszakokban.

  1. Likviditási tartalékot biztosít: A biztosítási összeg azonnali forrást jelenthet a működés fenntartására, például új vezető alkalmazására, bérek, egyéb működési költségek fedezésére.
  2. Gyorsabb, mint az öröklési eljárás, amennyiben név szerint jelölnek kedvezményezettet: Nem kell hónapokat várni a hagyatéki folyamatokra, a biztosító a halálesetet követően rövid időn belül teljesít.
  3. Segít megőrizni a cégstabilitást: Elkerülhető, hogy az üzletrészek vagy a cég részvényei automatikusan olyan örökösökhöz kerüljenek, akik nem értenek az üzlethez, vagy nem kívánnak részt venni benne.
  4. Előre tisztázottak a feltételek: A kedvezményezett(ek) megjelölésével előre tudható, hogy a haláleset után kié lesz a vállalkozás.

Mire figyelj, amikor szerződést kötsz?

A biztosítás megkötése előtt ügyvéd segítségével célszerű lehet módosítani a társasági szerződést és írásba foglalni a tulajdonosok közötti, biztosítással és üzletrész-megváltásával kapcsolatban létrejött megállapodást.

családi vállalkozás: fiatal nő és az édesapja a kertben paradicsomot szed

A biztosítási szerződés megkötésénél az alábbi szempontokat érdemes átgondolni: 

  • Először is határozd meg reálisan a cél eléréshez szükséges biztosítási összeget: fedezze a cég működésének átmeneti költségeit, az esetleges kivásárlásokat, és biztosítsa a család anyagi biztonságát is. 
  • Fontos, hogy megfelelő kedvezményezettet jelölj meg: legyen világos, ki kapja a kifizetést (a családtag, a cég vagy egy üzlettárs). 
  • Lehetnek cégspecifikus igények, amikre érdemes gondolni, hiszen a biztosítási összeg nagyságát befolyásolja a vállalkozás tevékenysége. (Például egy gyártó cég esetében költségesebb az eszközök pótlása, mint egy szolgáltató vállalat esetében.)
  • Figyelj a szerződés időtartamára és az egészségi állapotoddal kapcsolatos nyilatkozatok pontosságára, mert ezek is befolyásolják a biztosítási díjat és a teljesíthetőséget. 
  • A választott díjfizetési mód és gyakoriság legyen összhangban a vállalkozás pénzügyi helyzetével és cash flow-jával.

Mint minden biztosítás esetében, itt is fontos a szerződést rendszeres felülvizsgálata és szükség esetén a módosítása. Így érhető el, hogy a biztosítás folyamatosan igazodjon a vállalkozás értékéhez és a gazdasági környezethez.

Gondoskodj családod jövőjéről!
Anyagi biztonság kockázati életbiztosítással, bónuszokkal és kedvezményekkel.