Megtakarítások öröklése Magyarországon: mit kell tudni az örökösöknek?

Dr. Lónyai Márta
Dr. Lónyai Márta
Olvasási idő: 9 perc
Tippünk a témában:
Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

Az örökség és a megtakarítások sorsa mindenki számára fontos kérdés, különösen akkor, ha szeretnénk biztosítani, hogy a nehezen megszerzett javak és megtakarítások a családtagjainkhoz, kedvezményezettjeinkhez, illetve örököseinkhez jussanak. Magyarországon az örökösödési szabályok és a különböző megtakarítási formák kezelésére vonatkozó előírások változatosak és összetettek lehetnek. Az alábbi cikkben áttekintjük, hogy mi történik a különböző megtakarításokkal, ha a tulajdonosuk elhunyt, és milyen szabályok vonatkoznak az öröklésükre.

Az öröklés az örökhagyó halálával nyílik meg. A haláleset után a család vagy más érintett, illetve hatóság által az önkormányzat részére eljuttatott halotti anyakönyvi kivonat birtokában az önkormányzat hagyatéki leltárt készít, melyben a hagyaték azon vagyonelemei szerepelnek, amelyek az önkormányzat birtokában vannak. Ezek lehetnek ingatlan(ok) és ingóság(ok). A megtakarítások az ingóságok közé tartoznak. Az érintettek is részt vehetnek a hagyatéki leltár elkészítésében oly módon, hogy bejelentik az önkormányzatnak vagy később a hagyatéki eljárásban a közjegyzőnek az általuk ismert hagyatéki eleme(ke)t.

A megtakarításokat nyilvántartó pénzintézetek a tudomásukra jutott és halotti anyakönyvi kivonattal igazolt halálesetet követően a vagyont zárolják arra az időszakra, amíg az új jogosult(ak) – akár kedvezményezett(ek), akár örökös(ök) – személye egyértelműen meg nem állapítható.

Ezt a közjegyző ideiglenes vagy jogerős hagyatékátadó kivonata tartalmazza.

Nagyon fontos, hogy az örökhagyó a pénzintézetnél ún. halál esetére szóló rendelkezést is tegyen. Ennek következtében az ott nyilvántartott megtakarítás nem fog a hagyatékba tartozni. Tehát amennyiben olyan vagyoni elemről van szó, amely esetében kedvezményezett megnevezésére volt lehetőség, és az örökhagyó élt ezzel a jogával, tehát kedvezményezett(ek)et nevezett meg az adott megtakarítás tekintetében az azt nyilvántartó pénzintézetnél, abban az esetben a kedvezményezett – a hagyatéki eljárástól függetlenül – rendelkezhet az adott megtakarításról.

Megtakarítások öröklése Magyországon, házaspár gyászolja az elhunyt rokonukat, akitől örökölnek

Ennek előnye tehát, hogy a várományos(ok) a kedvezményezett(ek)en keresztül hozzáférhetnek az örökségnek ehhez a részéhez.

Ennek hiányában az örökösöknek meg kell várni, amíg a hagyaték részükre a közjegyző által átadásra kerül, addig tehát nem férnek hozzá a megtakarításhoz. Ennek egyik jelentős hátránya, hogy a megtakarítás adott esetben értékét is veszítheti ebben az időszakban, illetve költségek keletkezhetnek.

Itt szeretnék megjegyezni egy nagyon fontos dolgot, mégpedig azt, hogy a pénzintézetek egyáltalán nem adnak információt az érintetteknek, tehát az örökhagyónak még életében kell rendelkeznie a halála esetére és kedvezményezettet megneveznie, valamint erről tájékoztatni a kedvezményezettet, hogy melyik pénzintézetnél helyezett el megtakarítást! Ezt ideális esetben az örökhagyó végrendelet készítésével teszi meg.

Mindezek elmaradása jelentősen elhúzhatja a családnak a megtakarításhoz való hozzáférést.

A hagyatéki leltárt az önkormányzat megküldi az elhunyt halála szerint illetékes közjegyzőnek, aki a hagyatéki eljárás keretében adja át az örökséget az örökös(ök)nek. A közjegyző megkeresi a különböző állami hatósági nyilvántartásokat, pénzintézeteket a megtakarítások értéke tekintetében. A hagyatéki eljárásban a közjegyző azt is megvizsgálja, nem volt-e az örökhagyónak végrendelete, mert érvényes végrendelet esetén az alapján adja át a hagyatékot, végrendelet hiányában pedig a törvényes öröklés rendje érvényesül.

Mennyi idő alatt zajlik le az öröklés?

Leggyorsabb az eljárás akkor, ha a hagyatéki leltár minél hamarabb elkészül, tehát a hagyatéki vagyonról minden információ fellelhető vagy már rendelkezésre áll, ideértve a végrendeletet is, amennyiben az örökhagyó hagyott hátra ilyet. Ebben az esetben a közjegyző akár egy hagyatéki tárgyalás keretében le tudja folytatni a hagyatéki eljárást, át tudja adni a hagyatékot, feltéve, hogy az örökösök között nincs jogvita az öröklés tekintetében.

Ebben az esetben az örökhagyó halálától a jogerős hagyatékátadó végzésig pár hónapos időtartammal kell számolni.

Elhúzódhat azonban az eljárás, ha az érdekeltek között bármilyen öröklési jogvita alakul ki a hagyaték tekintetében, mert megegyezés hiányában akár évekig húzódó peres eljárásra is sor kerülhet akár törvényes öröklés, akár végrendeleti öröklés esetében is.

Ilyenkor azonban a közjegyző ideiglenes hatállyal adja át a hagyatékot, amely azt jelenti, hogy a hagyatékhoz az örökösök ugyan hozzájutnak, de felelősséggel tartoznak érte, amíg a jogvita véglegesen le nem zárul. Nagyon fontos, hogy ebben az esetben az örökség ugyan a birtokukba kerül, de nem rendelkezhetnek vele, tehát például nem adhatják el!

Milyen költségekkel jár az öröklés?

Fontos tudni, hogy a közjegyzőt a hagyatéki eljárásban hagyatéki költség illeti meg, amelyet az örökösöknek kell megfizetni. Öröklés esetén az adóhatóság öröklési illetéket szab ki, amennyiben az öröklésre nem vonatkozik mentesség. Közeli hozzátartozók mentesek az öröklési illeték alól.

Ingók esetén az öröklési illeték általános mértéke – ha e törvény másként nem rendelkezik – az egy-egy örökösnek, hagyományosnak juttatott örökség tiszta értéke után 18%.

Mentes az öröklési illeték alól az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), valamint túlélő házastársa által megszerzett örökrész. Ezen túlmenően az örökhagyó testvére által megszerzett örökrész is illetékmentes.

Lakástakarék öröklése

Mentes az öröklési illeték alól a lakástakarékpénztárakról szóló törvény szerinti lakás-előtakarékossági szerződés alapján történő vagyonszerzés.

Állampapírok öröklése

Az állampapírok az állam által kibocsátott értékpapírok, amelyek az örökös számára általában viszonylag egyszerűen örökölhetőek. Az örökösödési illeték alapja az örökölt állampapírok értéke, ez kerül be a hagyatéki leltárba.

Az állampapíroknál fontos, hogy az örökhagyó gondoskodjon az értékpapírok megfelelő dokumentációjáról és nyilvántartásaikról, amelyről az örököseit is tájékoztatja, hogy az örökösök könnyen hozzáférhessenek ezekhez a vagyoni eszközökhöz.

Bankbetétek öröklése

A bankbetétek öröklésekor az örökösök a bankban elhelyezett megtakarításokat is megkapják. Jellemzően a közjegyzői hagyatéki végzés benyújtása után hozzáférést biztosít a betétekhez, amelyek az örökség tárgyát képezik. Fontos, hogy az örökhagyó informálja a családját, hogy melyik bankban van megtakarítása.

Életbiztosítás öröklése

Az életbiztosítások különleges helyzetben vannak, mivel a kifizetett összegek általában nem képezik az örökség részét, és nem terheli őket örökösödési illeték. Az életbiztosítási kötvények esetében az örökhagyó által megnevezett kedvezményezettek közvetlenül kapják meg a biztosítási összeget.

Ez az eljárás gyorsabb és egyszerűbb lehet, mint az egyéb megtakarítási formák öröklése. A kedvezményezett útján férhetnek hozzá az örökösök a hagyatéknak ezen eleméhez.

Önkéntes és magánnyugdíjpénztár öröklése

A nyugdíjpénztári megtakarítások is örökölhetők, és ezekhez az örökösök hozzáférhetnek a megnevezett kedvezményezett révén. Ha az örökhagyó nem jelölt meg kedvezményezettet, akkor az összeg az örökség részévé válik. A nyugdíjpénztári megtakarítások öröklése fontos része lehet a hosszú távú pénzügyi tervezésnek, ezért érdemes figyelmet fordítani a kedvezményezettek megnevezésére.

Amire figyelni érdemes, mielőtt örökséget hagysz hátra

Összességében elmondhatjuk, hogy az öröklési folyamat során a legfontosabb, hogy az örökhagyó előre gondoskodjon a vagyonáról, és részletesen rendezze pénzügyeit, tehát a megtakarításoknál – ahol lehetséges – megnevezze a kedvezményezetteket, ahol nem lehetséges, ott pedig végrendeletben nevezze meg az örökösöket. A leginkább előnyös a végrendelet készítése a teljes hagyatékra vonatkozóan.

Ezáltal elkerülhetők az örökséggel kapcsolatos jogviták, valamint a bonyolult és hosszadalmas jogi eljárások.

Megjegyzem, hogy a végrendelet érvényességét is csak perben lehet vitatni, amennyiben az érdekeltek úgy gondolják, hogy a végrendeletet nem az örökös írta alá, illetve abban az esetben, ha a végrendelet alaki hibában szenved, hiszen a végrendelet érvényességére szigorú jogszabályi előírások vonatkoznak.

Az öröklési, végrendelkezési szabályok részleteinek megértéséhez és a legjobb döntések meghozatalához érdemes öröklési jogban jártas ügyvéddel konzultálni.

A blogcikk szerzője dr. Lónyai Márta ügyvéd, okleveles mediátor, az ÜgyvédHázak országos ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat tagja.

Kérj ingyenes segítséget az Equilor befektetési szakértőjétől.
Több mint 15 000 elégedett ügyfél, 30 év tapasztalat.
Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.