Külföldön tanulna tovább a gyermeked?  Nem kell, hogy anyagi csőd legyen a családnak!

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 9 perc

Egyre több magyar fiatal szerzi meg külföldi egyetemen a diplomáját. Ennek azonban igen borsos ára van, még abban az esetben is, ha  sikerül ösztöndíjhoz jutni, és nem kell tandíjat fizetni. Mutatjuk, hogy érdemes felkészülni rá.

Itt tanulnak tovább külföldön a magyar fiatalok

Több mint 16 ezer magyar fiatal tanul jelenleg Nyugat-Európában, illetve Amerikában felsőoktatási intézményben. Az összes felsőoktatásban tanuló magyar diáknak csak a 7 százaléka tanul külföldön, de a tendenciák alapján a számuk egyre nő évente néhány száz fővel. Az öt legnépszerűbb célország listáját a 2022-2023-as tanévben Ausztria vezette 3633 diákkal, ezt Németország követte 2908 tanulóval. Ez a két ország azért ilyen népszerű a magyar diákok körében, mert viszonylag közel vannak, ingyenes a felsőoktatás, és színvonalasak az egyetemeik. A harmadik helyre Hollandia lépett, letaszítva a dobogóról az Egyesült Királyságot. A Hollandiában tanuló magyar diákok száma az előző tanévhez (2021-2022) képest 23 százalékkal, 2433 főre nőtt. Ez az érték majdnem háromszorosa az öt évvel ezelőtti 853-nak. Hollandia azért népszerű, mert megfizethető a tandíj  ésmagas színvonalú az oktatás. Ezt támasztja alá az is, hogy tíz egyeteme bekerült a világ legjobb 200 egyeteme közé, illetve nagyon sok képzést indít angol nyelven is.

A negyedik helyre csúszott Egyesült Királyság felsőoktatása az egyik legerősebb a világon. 27 egyetem került be a top 200-ba, ugyanakkor a Brexit óta megváltoztak a finanszírozási lehetőségek, emiatt csökkent a népszerűsége. Az ötödik helyen Dánia állt, és a következő években  növekedés várható a skandináv országokban tanuló magyar diákok számában.

Talár euró ás USA dollár bankjegyeken

A család méltán lehet végtelenül büszke arra a fiatalra, aki külföldi egyetemre nyer felvételt. De ha csak a sikeres felvételi után indul el a matek, hogy miből finanszírozzák gyermekük külföldi tanulmányait, az már régen késő.

Ahogy egy külföldi egyetem felvételijére is évek munkája a felkészülés, úgy a szülőknek is hosszú évekre van szükség ahhoz, hogy előre megtervezzék az ezzel járó kiadásokat. De milyen költségekre kell ilyenkor számítani? Egyrészt az esetleges tandíjra, másrészt a fiatal külföldi tartózkodására, a lakhatásra, közlekedésre, élelmiszerre, és némi költőpénzre.

Ezekben az országokban nincs tandíj

Nemcsak ösztöndíjakkal lehet megúszni a tandíjakat, ugyanis az Európai Unió számos országában ingyenes a felsőoktatás az uniós diákok számára. Az Egyesült Királyság egyeteminek népszerűsége pont ezért esett vissza, mert a Brexit után rendkívül megdrágultak a tandíjak. Skóciában viszont az első diploma megszerzése ingyenes az EU állampolgárainak. Finnország, Norvégia, Svédország és Dánia egyetemein sem kell tandíjat fizetnie az uniós állampolgároknak, bár a mindennapos kiadások jóval magasabbak, mint Magyarországon. Természetesen vannak ösztöndíjak, amelyek külföldi hallgatóként is megpályázhatók, és részmunkaidős állást is lehet vállalni, hogy a  megélhetést finanszírozni tudják. 

Az osztrák intézményekben is ingyenes a felsőoktatás, viszont ha nem sikerül időben lediplomázni, abban az esetben két félév után 360 eurót kell fizetni minden szemeszterért. Németországban tartományonként eltérő, hogy kell-e tandíjat fizetni. Csehországban és Szlovéniában az állami egyetemeken ingyenes az oktatás, Görögországban néhány speciális képzés, például az MBA kivételével ingyenes a felsőoktatás.

Ezekre a kiadásokra számíthatnak a külföldön tanuló diákok

Bár sok uniós országban nincs tandíj az EU diákjainak, ugyanakkor regisztrációs, vagy adminisztrációs díjak itt is felmerülhetnek. Ezek évente akár több száz eurós összeget is jelenthetnek. Egy szemeszterre vonatkozó tandíj a holland, spanyol, olasz és francia intézményekben 100 ezertől akár 700 ezer forintig is terjedhet. Az Egyesült Királyságban, a Brexit előtt nagyjából 4 millió forintba került egy tanév egy jobb egyetemen. Ez a legtöbb képzőhelyen megduplázódott vagy triplázódott, emellett pedig a diákvízum összegével is számolni kell.

A megélhetési kiadásokra legalább havi 200-250 ezer forinttal érdemes kalkulálni még kollégiumi elhelyezés, vagy egyetlen szoba bérlése esetén is a Generali elemzése szerint. Az utazási költségek nagyon eltérőek lehetnek. Egy győri család számára egészen más kiadást jelent eljuttatni gyermeküket egy osztrák egyetem kampuszára, ahol majd kerékpárral közlekedik a hallgató, és megint más költség egy tengerentúli egyetemre kijutni. Ezen felül sok aprósággal és rejtett kiadással is számolni kell, például laptop, ágynemű, vagy esetleg bútor, konyhai eszköz vásárlására is szükség lehet. Ezek alapján még tandíj nélkül is 2-2,5 millió forintba kerülhet egy külföldi tanév. Ha pedig tandíjat is fizetni kell, akkor egyetlen tanév akár 10 milliós kiadást is jelenthet a családi kasszának. Természetesen érdemes alaposan utánanézni, hogy milyen ösztöndíj-lehetőségek, támogatások érhetők el, amelyekkel jelentősen lefaraghatók a költségek. Iletve az egyetemek környékén általában diákmunka-lehetőségekből is akad bőven.

Nem lehet elég korán kezdeni a megtakarítást gyermekednek

A gyermek jövőjébe érdemes fektetni, és ezt a szülők zöme is így gondolja. Ezt támasztja alá a Generali korábbi kutatása is, miszerint a kicsik későbbi anyagi biztonsága már a babatervezés időszakában is igencsak foglalkoztatja a jövendőbeli szülőket, akik elsősorban a gyermek továbbtanulására akarnak gyűjteni (73%). Az igény tehát megvan, a család számára megfelelő megtakarítási formát, illetve pénzügyi terméket már nehezebb megtalálni.

Alapvetően három gyermekcélú megtakarítási eszközön érdemes gondolkodni: a Babakötvény és Start-számla, a megtakarítási számlák gyerekeknek, valamint a gyermekcélú megtakarításos életbiztosítás.

Babakötvény

Ha gyermeked születik, akkor 42.500 forint életkezdési támogatásra válik jogosulttá, amit leghamarabb 18 éves korában vehet fel. Ha nyitsz egy Start-számlát az Államkincstárnál, akkor ez a 42.500 forint átkerül ide, amin aztán automatikusan Babakötvényt vásárolnak. A Babakötvény egy speciális állampapír, amit csak a 18 év alatti gyermeked részére vásárolhatsz. A kamata kiemelkedően magas, mivel az előző évi infláció felett fizet 3 százalékkal. 2024-ben ez 20,6% éves kamatot jelent. A kamatból ismét automatikusan Babakötvényt vásárolnak a Kincstárnál, így érvényesül a kamatos kamat elve. A 42.500 forint életkezdési támogatás egyszeri, viszont a Babakötvény mellé minden évben jár állami támogatás. Ez az éves befizetések 10 százaléka, de maximum 12.000 forint. Az állami támogatás 10.000 forint havi megtakarítás mellett használható ki maximálisan.

Megtakarítási számlák

Gyermekcélú megtakarításra alkalmasak a bankszámlák, ideértve a megtakarítási számlákat is. Ezeknél lekötött betétekkel vagy akár lekötés nélkül is lehet kamatot szerezni. Ezek nem kifejezetten gyerekeknek szólnak, de használhatod őket arra, hogy a gyerekednek gyűjts. A lekötött betéteknél akkor kapod meg a kamatot, ha a futamidő végéig nem nyúlsz hozzá a pénzhez. Feltörés esetén a kamat általában elveszik. A megtakarítási számláknál látra szóló, vagyis napi kamatot kapsz lekötés nélkül, azaz bármikor hozzáférhetsz a pénzhez. A banki kamatok általában a jegybanki alapkamat változásaihoz igazodnak, aminél azonban kevesebbet fizetnek.

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) nem egy önálló megtakarítás, csak egy eszköz arra, hogy a kamatadón spórolni tudj. A TBSZ  egy értékpapírszámla, amire lekötött betétet vagy értékpapírt (részvény, befektetési jegy, kötvény stb.) vásárolhatsz. Ez egyébként két külön számlatípusnak minősül, amik között nincs átjárhatóság, tehát vagy értékpapírok, vagy betétek lehetnek a számlán. A TBSZ teljesítményét valójában a mögöttes eszközök fogják meghatározni. Ha TBSZ-re vásárolsz például bankbetétet, akkor 3 év után a kamatadó 15%-ról 10%-ra csökken, 5 év után pedig nullára, azaz kamatadómentessé válik. Szochót egyik esetben sem kell fizetni.

Életbiztosítás szülőknek

Az életbiztosításoknak van olyan fajtája, ami megtakarításra alkalmas, ilyen például a befektetési egységekhez kötött életbiztosítás, más néven unit-linked. Ezt ugyanúgy te kötöd meg, nincs hivatalos kötődése a gyermekedhez, csak annyiban gyerekcélú megtakarítás, hogy a megtakarítást a végén neki fogod adni. Illetve a gyerekedet megadhatod haláleseti kedvezményezettnek, így a halálod esetén a pénz nagyjából két héten belül hozzákerül, és nem kell megvárni a hagyatéki eljárást, ami akár hónapokig is elhúzodhat.

Kérj ingyenes segítséget az Equilor befektetési szakértőjétől.
Több mint 15 000 elégedett ügyfél, 30 év tapasztalat.
Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.