Megváltozott a lakástakarékokról szóló törvény: milyen előnyökkel jár ez a lakás-előtakarékoskodók számára?

Kárdási Adrienn
Kárdási Adrienn
Olvasási idő: 7 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

November elejétől több ponton is bővült, egyben egyszerűsödött a lakástakarékpénztári megtakarítás (ltp) felhasználása. Mostantól üdülőre is fordíthatjuk az összegyűlt pénzt, és a megtakarítás mellé felvehető lakáshitelhez is gyorsabban juthatunk hozzá. Mutatjuk, milyen változások léptek hatályba, és milyen előnyökkel jár ez a lakás-előtakarékoskodók számára.

Már most is egyszerűbb a lakástakarék, mint régen

Korábban a lakástakarékpénztári megtakarítás megnyitását és felhasználását számos megkötés nehezítette. A 2018. október 16-ig megkötött szerződésekre ugyanis 30%-os (évente max. 72 ezer forint) állami támogatás járt, és mindenki csak egy ltp számlával rendelkezhetett, melyet adószám alapján ellenőriztek. A megtakarítási idő végén az állami támogatással együtt kifizetett összeg lakáscélú felhasználását szigorúan ellenőrizték, és akár 3 hónapba is beletelt, míg kiutalták. Az átfutási időnek az állami pénzek szigorú kontrollján kívül vélhetően adminisztrációs okai is voltak, ugyanis 2017 júliusától ezt sikerült 2 hónapra csökkenteni.

Az állami támogatás megszűnése után a lakástakarékok némileg elvesztették vonzerejüket, melyet hosszabb-rövidebb megtorpanás után a három meglévő lakástakarékpénztárnak (Erste, Fundamenta, OTP) sikerült valamennyire visszaépítenie. Ehhez a pénztárak által nyújtott kamatbónuszok és prémiumok mellett a jóval egyszerűbbé váló számlanyitás és kötöttségmentesebb felhasználás is hozzájárult. 

Jelenleg bármennyi ltp számlát lehet nyitni, és a havi megtakarítás sincs 20 ezer forintban maximálva. Vannak olyan konstrukciók is, amelyeknél nem veszik el teljesen a bónusz akkor sem, ha a vállalt megtakarítási idő letelte előtt szeretnénk kivenni a pénzt. A megtakarítás lakáscélú felhasználása sok esetben a számlák, igazolások benyújtása helyett a lakás-előtakarékoskodó nyilatkozatával is helyettesíthető. Az új jogszabály pedig további könnyítésekkel segíti a lakástakarékban megtakarítani szándékozókat.

Panoráma a Balatonra

Három lényeges változás érkezett az új jogszabállyal

Három ponton is változtik a lakástakarékok jelenlegi működése:

  • Lakás-előtakarékossági szerződést ezentúl alapítvány, egyesület, egyházi jogi személy és helyi önkormányzat is köthet a tulajdonába kerülő vagy tulajdonában álló ingatlanok vonatkozásában.
  • A megtakarítás felhasználásához meghatározott lakáscélok közé bekerült az üdülő, így például annak vásárlása, építése, bővítése, korszerűsítése, felújítása, helyreállítása is.
  • A lakástakarékpénztár az állami támogatásra nem jogosult szerződéses módozatok esetén négy évnél rövidebb minimális megtakarítási idő meghatározásával is nyújthat lakáskölcsönt.

A felhasználói kör bővítése, a felhasználhatóság kiterjesztése az üdülőre és a hamarabbi lakáskölcsönhöz jutás is a széleskörűbb, gyorsabb és egyszerűbb lakáscélú megtakarítási alternatíva ösztönzése felé mutatnak. Különösen fontos lehet mindez annak fényében is, hogy egy minisztériumi előzetes lakásstratégiai anyag szerint gyökeres változások jöhetnek az állami lakáspolitikában. A Magyar Nemzeti Lakásstratégia 2035 című háttéranyag eddig ismert elemeit az alábbi cikkben szemléztük:

Ezek a változtatások a lakás-előtakarékoskodók számára tehát kézzelfogható könnyítésekkel járnak. Az alábbiakban összefoglaljuk a várható előnyöket.

Új szerződői körrel több ingatlan részesülhet a megtakarításból

Ha alapítvány, egyesület, egyházi jogi személy és helyi önkormányzat is köthet lakás-előtakarékossági szerződést a tulajdonába kerülő vagy tulajdonában álló ingatlanok vonatkozásában, lehetőség nyílik ezen ingatlanokhoz kapcsolódó lakáscélú tevékenységek finanszírozására is.

A szerződők kedvezményezettet is megjelölhetnek a lakás-előtakarékossági szerződésen:

SzerződőKedvezményezett/cél
természetes személysaját maga, Ptk. szerinti közeli hozzátartozó
gyám, eseti gondnok, alapítvány, természetes személy, egyesület, egyházi jogi személy és helyi önkormányzatgyermekvédelmi gondoskodásban élő gyermek (Ptk. szerint gyámság alatt álló kiskorú) életkezdésének elősegítése céljából
lakásszövetkezetépületenként a tulajdonában, vagy a tagjainak közös tulajdonában álló épületrészek felújításához és korszerűsítéséhez 
társasházépületenként a közös tulajdonukban álló épületrészek felújításához és korszerűsítéséhez 
alapítvány, egyesület, egyházi jogi személy és helyi önkormányzata tulajdonába kerülő vagy tulajdonában álló ingatlanok vonatkozásában, kedvezményezett lehet a lakás-előtakarékoskodóval munkaviszonyban, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló természetes személy

Üdülő mint felhasználási cél

A lakáscélok körének kiterjesztése az üdülőre segítheti a lakosság rekreációját és hozzájárulhat az ország üdülőövezeteinek fejlesztéséhez. Emellett azok számára is alternatíva lehet a lakástakarékban való megtakarítás, akiknek az otthona a tulajdoni lapon üdülő megnevezésű, (a lakás, családi ház vagy tanyai lakóingatlanra történő felhasználás mellett).

A korábban (2018. október 16-ig) kötött, de a jövőben lejáró szerződések esetében ráadásul nem veszik el az állami támogatás akkor sem, ha a szerződő üdülőre fordítja a megtakarítását.

Hamarabb juthatunk lakástakarékpénztári kölcsönhöz

A lakástakarék szerződés megkötésekor a számunkra megfelelő módozat kiválasztásával már előre tudjuk, hogy a megtakarítási idő végén a havi befizetésekkel, betéti kamattal és kamatbónusszal/állami támogatással együtt mekkora összeghez fogunk hozzájutni, illetve emellé mennyi lakáskölcsönhöz juthatunk majd hozzá, milyen kamattal. A lakáskölcsön felvétele nem kötelező, de a lehetőség minden szerződő rendelkezésére áll. 

Alapesetben lakáskölcsönt csak kiutalt szerződésre és akkor nyújthat a lakástakarékpénztár, ha a megtakarítási idő elérte a módozat szerinti minimális megtakarítási időt, de legalább a 4 évet és a szerződéses összeg lakáscélú felhasználásra kerül. 

Ez a korlátozás (legalább 4 éves megtakarítási idő) az állami támogatás feltételeként szabott 4 éves minimális megtakarítási időhöz igazodott. Ez a jövőben sem fog változni azoknak, akiknek a szerződése még tartalmaz állami támogatást. Jelenleg a lakástakarékpénztári termékekhez nem kapcsolódik állami támogatás, ezért már nem volt indokolt ennek a szabálynak  a fenntartása. Így lehetősége nyílik a lakástakarékpénztáraknak az állami támogatásra nem jogosult szerződéses módozatok esetén 4 évnél hamarabb is lakáskölcsönt nyújtani, és az új termékek kialakítása esetén is rugalmasabban alakíthatóak a feltételek.

Már hatályba is lépett a jogszabály

A lakástakarék-törvény módosítása a 2024. október 28-i Magyar Közlönyben került kihirdetésre, és a kihirdetését követő 8. napon lépett hatályba.

chatsimple