Az online szállásfoglalás gyors és kényelmes, de ha nem vagy óvatos, könnyen csalók áldozatává válhatsz: egyre többen számolnak be arról, hogy hamis fizetési linkkel vagy feltört szálláshely-fiókkal verték át őket valamelyik népszerű platform használata közben. Mutatjuk a csalók leggyakoribb trükkjeit, és azt is, hogy hogyan védekezhetsz ellenük.
A szállásfoglaló oldalak megkönnyítik az utazásszervezést, de sajnos a csalók is előszeretettel veszik célba a legnépszerűbb platformokat, mint a Booking.com vagy az Airbnb. Nemrég újabb eset látott napvilágot, miután egy magyar felhasználó közzétette saját történetét.

Egy ismert párizsi hostelbe foglalt szállást a Booking.com-on, amit ki is fizetett, majd megkapta a visszaigazolást. Aztán furcsa módon újabb üzenetet kapott a hosteltől, amiben arra kérték, hogy egy linken keresztül erősítse meg a foglalását, mert valamit gyanúsnak találnak. Mivel a Booking.com belső rendszerén érkezett az értesítés, onnan pedig egy olyan oldalra irányították, ami meggyőzően utánozta a platform felületét, nem feltétlenül volt ok a gyanakvásra.
Az illető a biztonság kedvéért mégis egy 0,01 euró limitre beállított Revolut-kártya adatait adta meg, és mint kiderült, jól tette, mert azonnal meg akarták terhelni a számláját 119 euróval (miközben ki volt fizetve a szállás), így viszont elkerülte a nagyobb veszteséget.
Nem mindenki volt ennyire szerencsés: mint arról előbb a 24.hu, majd a Telex is beszámolt, a magyar rendőrséghez 112 ilyen eset jutott el az elmúlt három hónapban (január végéig), és összesen 177 millió forintot loptak el magyar vendégektől úgy, hogy azok szállást foglaltak a Bookingon, de a foglalás összegét tulajdonképpen a bűnözőknek juttatták el.
A Booking.com szerint nem az ő rendszerüket törték fel, hanem a szállásadó partnereik egy része esett áldozatául a csalók adathalász emailjeinek, ami egyes esetekben jogosulatlan hozzáférést okozott a Booking.com-os fiókjukhoz.
A mesterséges intelligencia miatt figyelmeztet az Airbnb
A fenti példa jól mutatja, hogy mennyire könnyű csapdába esni, ha nincs résen az ember. Ráadásul ahogy a technológia fejlődik, úgy jelennek meg újabb és újabb kiberbűnözési formák.
Az Airbnb és Get Safe Online internetes biztonsággal foglalkozó cég nemrég közös figyelmeztetést adott ki arról az újonnan terjedő jelenségről, hogy mesterséges intelligencia felhasználásával a csalók tömegével gyártanak vonzó és hitelesnek látszó kamu szállásadó-profilokat, majd felszívódnak az áldozatok pénzével.
Az Airbnb közlése szerint azért időzítették februárra a közleményt, mert ilyenkor javában zajlik a húsvéti üdülések szervezése, és óvatosságra szeretnék inteni azokat, akik ebben az időszakban online foglalnak szállást.
A leggyakoribb online szállásfoglalásnál előforduló pénzügyi csalások
Nem létező szálláshelyek, eltűnő házigazdák
Az egyik legelterjedtebb csalási forma az, amikor a bűnözők olyan szálláshelyeket hirdetnek meg, amelyek valójában nem léteznek vagy nem az ő tulajdonukban állnak. Ezek az ajánlatok gyakran irreálisan alacsony áron jelennek meg, hogy vonzzák a gyanútlan utazókat, akik előre kifizetik a foglalást. Majd megérkezéskor azzal szembesülnek, hogy a szálláshely nem létezik, vagy a valódi tulajdonos nem tud semmit a foglalásról.
Adathalász üzenetek és hamis fizetési linkek
A csalók gyakran küldenek olyan e-maileket vagy üzeneteket, amelyek látszólag a Booking.com, az Airbnb vagy más ismert szállásfoglalási platform nevében érkeznek. Ezekben arra kérik a felhasználókat, hogy egy linkre kattintva erősítsék meg a foglalásukat vagy adják meg bankkártyaadataikat. Ha pedig a felhasználó bedől, a csalók hozzáférhetnek a számláján elérhető összes pénzéhez és a személyes adataihoz.
Feltört szállásadói fiókok
Egyre többször fordul elő, hogy a csalók nem leutánozzák az adott online platformot, hanem feltörik a valódi szállásadók fiókjait, és onnan küldenek üzeneteket a vendégeknek.
Ilyenkor az áldozatok nem gyanakodnak, hiszen az üzenet látszólag hivatalos forrásból érkezik. A csalók általában ilyenkor is hamis fizetési linkeket küldenek, vagy arra próbálják rávenni a vendéget, hogy az adott szállásfoglalási rendszeren kívül fizessen.
Rendszeren kívüli fizetési kérések
Ha egy szállásfoglalási platform a saját rendszerén kívüli fizetésre – például PayPalon vagy banki átutalással – próbál rávenni, szinte biztos, hogy csalásról van szó, mert ezek a szolgáltatók soha nem kérik a felhasználóktól, hogy külső csatornán fizessenek.
Ez azért is veszélyes, mert ha valaki belemegy abba, hogy a rendszeren kívül fizet, és rosszul sül el a dolog, a platform nem tud segíteni a visszatérítésben.
5 tipp, amivel megvédheted magad a csalóktól
A hamis hirdetések, az adathalász e-mailek és a feltört szálláshely-fiókok mind komoly veszélyt jelentenek, azonban, ha körültekintően jársz el, elkerülheted, hogy áldozattá válj. Mutatjuk, mi az, amire érdemes ügyelni, amikor legközelebb online foglalsz szállást.
1. Csak hivatalos platformokon keresztül fizess!
Soha ne utalj pénzt közvetlenül egy házigazdának vagy hotelnek, ha Airbnb-n vagy Booking.com-on foglalsz. Mindkét platform saját biztonságos fizetési rendszert kínál, és soha nem kérik, hogy banki átutalással vagy más módszerekkel rendezd a foglalást. Ha ilyen kérést kapsz, azonnal jelezd a platformnak.
2. Ellenőrizd az URL- és az e-mail-címeket!
Mielőtt egy foglalás visszaigazolásaként kapott e-mailben található linkre kattintanál, ellenőrizd az URL-t! A csalók gyakran hasonló, de nem teljesen azonos címeket használnak (pl. „booking-secure.com” a valódi „booking.com” helyett). Ha kételkedsz, lépj be közvetlenül a szállásfoglalási platform hivatalos weboldalán vagy mobilappon keresztül, és ott ellenőrizd a fiókodat.
3. Olvasd el a szálláshelyek értékeléseit!
Egy új vagy kevés értékeléssel rendelkező szálláshely kockázatos választás lehet. Nézd meg alaposan a korábbi visszajelzéseket, és ha bármi gyanúsat észlelsz, inkább válassz másik lehetőséget.
4. Használj virtuális bankkártyát!
A virtuális bankkártya (például a Revolut vagy a Wise esetében létre tudsz ilyet hozni) használata több szempontból is védelmet nyújthat, hiszen ezeket általában csak az előre feltöltött összeg erejéig lehet használni. Ez azt jelenti, hogy ha egy csaló megpróbálna visszaélni a kártyaadataiddal, nem tud további pénzt levonni.
Ezen kívül egyes szolgáltatóknál egyszer használatos kártyát is létre tudsz hozni, ami megszűnik a fizetés után.
5. Ne kapkodj!
Ne akarj egy utazásfoglalással kapcsolatos teendőt rohanás közben, mobilról elintézni. Inkább otthon, nyugodt körülmények között, ha lehet, akkor számítógépen nézd meg még egyszer, hogy pontosan kik és mit is akarnak tőled. Ha pedig bizonytalan vagy, lépj kapcsolatba az adott szállásfoglaló platform ügyfélszolgálatával!