Az OTP Bank azon kevés pénzintézetek közé tartozik, ahol teljes körűen megvalósíthatóak a Falusi CSOK által támogatott lakáscélok. Ráadásul a bank nagyon gyors átfutási idő mellett bírálja el a kérelmeket. Összefoglaljuk, mit érdemes tudni, ha az OTP Bankban készülsz CSOK-ot igényelni.
Add meg adataidat és a money.hu partnere, a Money Network Kft. bankfüggetlen szakértője fog hívni téged, hogy segítsen a CSOK-kal kapcsolatos jogosultsági és igénylési kérdéseidben, illetve akár a teljes ügyintézésben.
Az otthonteremtési támogatások rendszerében mára a Falusi CSOK maradt az egyetlen, amelyik a klasszikus vissza nem térítendő támogatást jelenti a jogosultak számára. Kombinálva a különböző támogatott hitelekkel, áfa visszatérítéssel, kedvező lehetőséget teremt egy preferált kistelepülésen lévő ingatlan megvásárlásához.
Térképre helyezi tehát a nagyobb városok vonzáskörzetében lévő kisebb településeket is, hiszen az alacsonyabb négyzetméterárak miatt összességében még egy szükséges felújítással együtt is olcsóbb lehet az otthonteremtés.
A Falusi CSOK összege legfeljebb 15 millió Ft lehet. A támogatás pontos összege a támogatás céljától, a lakás vagy lakóház hasznos alapterületétől és a meglévő, illetve vállalt gyermekek számától függ.
Mire mennyi Falusi CSOK-ot lehet igényelni?
A Falusi CSOK támogatást 2024-től három különböző lakáscél esetén lehet igénybe venni, tanya, birtokközpont vagy preferált kistelepülés területén:
- új, egylakásos lakóépület építéséhez vagy vásárlásához, vagy
- használt lakás vásárlásához és bővítéséhez és/vagy korszerűsítéséhez (legfeljebb a kedvezmény 50%-a fordítható vásárlásra), vagy
- meglévő használt lakás bővítéséhez és/vagy korszerűsítéséhez.
A pénzintézetek közül csak az OTP és MBH Bank teszi lehetővé mindhárom lakáscél esetén a Falusi CSOK támogatás igénybevételét.
A támogatás összege a támogatás céljától, a lakás vagy lakóház hasznos alapterületétől és a meglévő, illetve vállalt gyermekek számától függ.
1 gyermek esetén | 2 gyermek esetén | 3 vagy több gyermek esetén | |
---|---|---|---|
Hasznos alapterület minimuma | lakás 40 m² | lakás 50 m² | lakás 60 m² |
egylakásos lakóépület 70 m² | egylakásos lakóépület 80 m² | egylakásos lakóépület 90 m² | |
Támogatás maximum összege meglévő lakás bővítése és/vagy korszerűsítése esetén | 600 000 Ft | 2 000 000 Ft | 7 500 000 Ft |
Támogatás maximum összege – új egylakásos lakóépület építése vagy vásárlása, illetve – használt lakás vásárlással egybekötött bővítés és/vagy korszerűsítés esetén | 1 000 000 Ft | 4 000 000 Ft | 15 000 000 Ft |
A feltételek, amiket ehhez teljesíteni kell
A legfontosabb személyi feltételek, amiknek meg kell felelni:
- az igénylő 18 évet betöltött, magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgár
- meglévő gyermek után is igényelhető, ebben az esetben nem kell vizsgálni a szülő(k) életkorát és a családi állapotát
- NAV felé nem lehet 5000 Ft-ot meghaladó tartozás
- büntetlen előélet
- vállalt gyermek esetén, csak házastársként igényelhető és a feleség 41 év alatti kell legyen
- az igénylők közül az egyik félnek minimum 2 éves TB jogviszonnyal kell rendelkeznie
- igénylőként nem lehetsz az ingatlan eladójának vagy az építési tevékenységet végzőnek közeli hozzátartozója
Falusi CSOK igénylésének menete az OTP Banknál
A támogatás önállóan is igényelhető, nem szükséges hozzá hitelt felvenni. A támogatás igényléséhez meg kell felelned:
- az igénylők személye kapcsán előírt jogosultsági feltételeket,
- a megvásárolni vagy építeni kívánt ingatlannak pedig a jogszabályban meghatározott követelményeknek
A kérelmet az OTP Bank lakásvásárlás esetén a benyújtás napját követő 30 napon belül, lakás építése vagy bővítése esetén a kérelem benyújtása napját követő 60 napon belül bírálja el.
Az igénylés folyamata az alábbi lépésekből áll:
- Igényléshez szükséges dokumentumok összegyűjtése
- Kérelem benyújtása
- Bírálat
- Szerződéskötés (pozitív bírálat esetén)
- Folyósítási feltételek teljesítése
- A támogatás folyósítása
A következő dokumentumokat várhatja el a bank a feltételek igazolásához:
- Személyes okmányok, mint személyazonosító okirat, lakcímkártya, adóazonosító kártya, vagy ennek hiányában NAV igazolás (valamennyi igénylőre érvényes).
- A köztartozásmentességet is igazolnod kell, amit megtehetsz NAV igazolás segítségével, de az is elegendő, ha szerepeltek a NAV köztartozásmentes adózók adatbázisban (valamennyi igénylő esetén szükséges igazolni vagy nyilatkozni a köztartozás mentességről).
- Biztosítotti jogviszony igazolása: a kérelem benyújtásának időpontjában magyar társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkezned, és ezt a biztosított jogviszonyt magyarországi TB rendszerből kell leigazolnod. Házastársak, élettársak esetén legalább az egyik félnek bejelentett, minimum 2 éve fennálló, folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie. Az igazolás nem lehet 30 napnál régebbi.
- Ha házasok vagytok, akkor a házassági anyakönyvi kivonat vagy nyilatkozat is szükséges a házasság fennállásáról.
Gyermekre/gyermekekre vonatkozó dokumentumok
- A meglévő gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonata
- Személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya, ennek hiányában NAV igazolás az adószámról
- Amennyiben 12. hetet betöltött magzat után igénylitek a támogatást: várandósgondozási kiskönyv és kezelőorvos igazolása a várandósság tényéről és a szülés várható időpontjáról. Erre külön OTP nyomtatvány van, csak ezen lehet igazolni.
Támogatási céllal érintett ingatlanhoz kapcsolódó dokumentumok
- Tulajdoni lap, amely 30 napnál nem régebbi. A bank kérdezi le a TAKARNET rendszeréből, jellemzően ennek költségét neked kell állnod.
- Térképmásolat, amely 60 napnál nem régebbi. Szintén a bank kérdezi le a TAKARNET rendszerből.
- Alaprajz, nem szükséges tervdokumentáció, kézzel is elkészítheted.
- Használati megosztási megállapodás osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan esetén.
- Amennyiben a támogatás ingatlanvásárláshoz kapcsolódik, földhivatal által érkeztetett adásvételi szerződés eredeti példánya szükséges a kérelemhez.
- Bővítés esetén jogerős bővítési engedély, kivitelezési tervdokumentáció, költségvetés banki formanyomtatványon.
- Korszerűsítésnél a bank költségvetést kér, ami a hitelintézet saját formanyomtatványán nyújtható be.
Az OTP-s formanyomtatványon kitöltendő költségvetés a vissza nem térítendő támogatásból történő korszerűsítés egyik alapdokumentuma, amelyet érdemes a kivitelezőkkel egyeztetve elkészíteni.
A költségvetés összeállításánál körültekintően kell eljárnotok, mivel minden benne szereplő felújítási munkát kötelező elvégezni. Bár az egyes munkafolyamatok tényleges költségei eltérhetnek a tervezettől, és a tételek között átcsoportosíthattok összegeket, a bank ragaszkodik ahhoz, hogy minden eredetileg vállalt felújítási elem megvalósuljon.
Ezért különösen fontos, hogy reális és alaposan átgondolt költségvetést állítsatok össze már a tervezési szakaszban.
Fontos tudni, hogy a korszerűsítési cél utófinanszírozott, ami azt jelenti, hogy a felújítást saját forrásból kell elkezdenetek, és a támogatási összeget szakaszonként, a munkálatok elvégzése után kapjátok meg.
Mivel kombinálható a Falusi CSOK támogatás az OTP-nél?
A falusi CSOK támogatás használt ingatlan vásárlásánál maximum az összeg 50 százalékáig használható fel önerőként.
Az önerő ugyanakkor emellett kiegészíthető akár Babaváró kölcsönnel is, ha gyermeket vállaltok, valamint a vételár további részéhez támogatott hitelt is lehet igényelni.
Utóbbi kapcsán az OTP Otthonteremtési Lakáshitel, az OTP Évnyerő Otthonteremtési Lakáshitel, valamint az OTP Évnyerő CSOK Plusz hitelei közül választhattok, függően a családi állapottól és jövőbeni családtervezési terveitektől.
Az Otthonteremtési konstrukciók elérhetők egyedülálló, gyermeket nevelők számára vagy élettársként meglévő gyermekek után is. A támogatott hitel összege a gyermekszám függvényében 10 millió (2 gyermek) és 15 millió forint (3 vagy több gyermek). Az Évnyerő Otthonteremtési Lakáshitel igénylése esetén az első évben csak kamatot kell havonta fizetnetek a pénzintézet felé.
Amennyiben házasok vagytok és még vállaltok gyermeket, akkor a CSOK Plusz hitelre is jogosultak lehettek a támogatás mellé. A meglévő és vállalt gyermekek számától függően a hitel maximális összege 15, 30 vagy 50 millió forint is lehet.
Mind az otthonteremtési hitelek, mind pedig a CSOK Plusz hitel kamata rendkívül kedvező, hiszen maximalizálva van 3%-ban a teljes futamidő alatt.
A hitelfelvételhez azonban hitelképesnek is kell lenni. A bírálat során a bank megvizsgálja a jövedelmet, annak terhelhetőségét, átnézi a bankszámlakivonatokat és a fennálló tartozásokat is. Egy nagyjából 1 órás előminősítéssel még az adásvételi szerződés aláírása előtt választ kaphattok arra, hogy megkaphatjátok-e a hitelt. Célszerű ezzel kezdeni, hiszen ha az előminősítés pozitív eredményt ad, és a kiszemelt ingatlan is megfelel a feltételeknek, akkor jó eséllyel mind a falusi CSOK támogatást, mind pedig a hitelt megkaphatjátok. Azért is kiemelten fontos ez, mert ha a hiteletek elutasításra kerül, akkor a falusi CSOK kérelmet is elutasítja a bank.
Az OTP Bank ennél a kombinált hiteltípusnál kiemelkedően gyors ügyintézést vállal: a kérelem beadásától számítva mindössze 13 munkanapon belül döntést hoz. Ez nagy előny lehet ingatlanvásárláskor, mivel az eladó hamar biztos választ kap arról, hogy valóban megvalósulhat-e az adásvétel.
2025-ben igényelhető a Vidéki Otthonfelújítási Program is a Falusi CSOK mellett
A Vidéki Otthonfelújítási Program igényelhető a falusi CSOK támogatás mellett is 2025-ben, de kettős finanszírozás nem lehetséges. Vagyis azon számlákat, amelyeket a falusi CSOK költségvetésének igazolásához már felhasználtatok, a felújítási támogatás keretében értelemszerűen nem nyújthatjátok be újra. Az otthonfelújítási program részeként – amely az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családokat célozza meg – az állam legfeljebb 6 millió forintos kedvezményes hitelkonstrukciót is biztosít, mellyel saját erő híján előfinanszírozható a beruházás.
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint. Az elszámolásban 50-50%-os megoszlásnak kell lennie az anyagköltség és a munkadíj között. Részletek a Vidéki Otthonfelújítási Programról.
Ha már igényeltetek falusi CSOK-ot az OTP Banknál, érdemes előre terveznetek az új lehetőségekkel is. Az OTP Bank ugyanis szinte biztosan részt vesz majd a vidéki otthonfelújítási programban, ami egy újabb kamattámogatott hitelt jelenthet számotokra. Így már most végiggondolhatjátok, milyen további felújításokat, fejlesztéseket szeretnétek megvalósítani az otthonotokon az új támogatás és a hozzá kapcsolódó kedvező hitel segítségével.
Díjmentes szakértői segítséggel a kombinált hitelek is jóval egyszerűbbé válnak, de egy szakértő az előminősítésben is nagy segítséget nyújthat.