A 2025-ben induló Vidéki Otthonfelújítási Program akár 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít a gyermekes családoknak otthonuk felújítására meghatározott (5000 fő alatti) kistelepüléseken. A támogatás igénylése jóval egyszerűbb a 2024 júliusától országosan elérhető energetikai célú Otthonfelújítási Program pályázati dokumentációjának benyújtásánál, egy ponton azonban mégis szigorúbb annál: az igénylőnek folyamatos társadalombiztosítási jogviszonyt kell igazolnia, legalább 1 éves időtartamra. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a TB jogviszony igazolásáról.
A támogatás igénylésének feltételei
A Vidéki Otthonfelújítási Program keretében nyújtott állami támogatást azok igényelhetik, akik:
- legalább egy 25 év alatti gyermeket nevelnek vagy gyermeket várnak (várandósság 12. hetét betöltött terhesség), családi állapottól függetlenül. A támogatást kiskorú gyermek szüleinek halála miatt kirendelt gyámja is igényelheti.
- magyar állampolgárok, a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján magyar állampolgárnak tekintendők, vagy szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozók, a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorló nagykorú, cselekvőképes természetes személyek
- legalább 1 éves folyamatos TB jogviszonyt tudnak igazolni (együttes igénylés esetén legalább az egyik igénylő).
- a támogatással érintett lakásban lakóhellyel rendelkeznek (állandó lakcímmel) a támogatásra való jogosultságnál figyelembe vett gyermekeikkel együtt (kivéve a magzatot).
- nincs 5000 forintot meghaladó köztartozásuk.
- bentlakási kötelezettséget vállalnak a támogatással érintett lakásban, a támogatás folyósításától számított 5 évig (az igénylőkre és a gyermek(ek)re vonatkozóan is).
A 2021-22-es otthonfelújítási támogatást igénybe vevők csak akkor igényelhetik, ha azt nem használták ki teljes mértékben, és a 3 milliós támogatásból van még fennmaradó keretük. (Csak a fennmaradó támogatási összeget igényelhetik meg.)
Mi az a társadalombiztosítási jogviszony? Ki lehet biztosított?
A társadalombiztosítási jogviszonyban állók (biztosítottak) jogosultságot szerezhetnek a társadalombiztosítás különböző ellátásaira.
Biztosított lehet az, aki
- alkalmazott
- szövetkezeti tag
- álláskeresési támogatásban részesülő
- egyéni vagy társas vállalkozó
- egyéb, munkavégzésre irányuló jogviszonyban álló
- egyházi személy
- mezőgazdasági őstermelő
- kisadózó
- állami projektértékelő
- köztársasági elnök házastársa
- választott tisztségviselő
- vagy akire az európai közösségi szabályok szerint a magyar TB jogot kell alkalmazni.
A TB jogviszony igazolásakor figyelj arra, hogy társadalombiztosítást keletkeztető jogviszony nem egyenlő az egészségbiztosításra jogosító jogviszonnyal! Nem biztos, hogy akinek van “TB kártyája”, az minden esetben TB jogviszonyban is áll.
Például akik úgy vannak GYES-en, hogy nincs fennálló munkaviszonyuk, nem állnak biztosítotti jogviszonyban, részükre TB igazolás nem állítható ki, ugyanakkor az egészségügyi szolgáltatásra (orvosi ellátásra) jogosultak lehetnek.
Nem vagy biztos benne, hogy biztosított vagy-e? A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján keresztül, ügyfélkapus azonosítás után lehetőséged van lekérdezni jogviszonyadataidat.
TB jogviszony és igazolása a vidéki otthonfelújítási támogatáshoz
A felújítási támogatás igénylésének alapfeltétele, hogy az igénylés időpontjában és az azt megelőző 1 évben a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról szóló törvény szerint biztosított legyél.
Ennek leggyakoribb módja, ha bejelentetten dolgozol alkalmazottként vagy vállalkozó vagy, legalább már egy éve. Az 1 évet egybefüggően legfeljebb 30 nap megszakítással kell számolni. A 30 nap megszakítás az egyéves jogosultsági időszakba nem számít bele.
Erről büntetőjogi felelősséged mellett, a Társadalombiztosítási Azonosító Jeled (TAJ szám) megadásával teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan kell nyilatkoznod.
Az alábbiak is alapját képezhetik a társadalombiztosítási jogviszonynak:
- Valamely másik állam vagy nemzetközi szerződéssel létrehozott nemzetközi szervezet számára folytatott keresőtevékenységed alapján ezen másik állam vagy a nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozol, és ezt az illetékes külföldi hatóság vagy a nemzetközi szervezet által kiállított igazolással igazolod.
- A nemzeti köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó középfokú oktatási intézményben vagy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulsz. Erről büntetőjogi felelősséged mellett teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan kell nyilatkoznod.
- Magyar állampolgárként olyan külföldi felsőoktatási intézmény nappali tagozatán folytatsz tanulmányokat igazolhatóan, ahol a megszerzendő oklevél egyenértékűnek ismerhető el a hazaival.
- Gyermekgondozási díjban (GYED) részesülsz.
- A társadalombiztosításról szóló törvény (Tbj.) 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytatsz, és ezt 30 napnál nem régebbi okirattal tudod igazolni.
Speciális esetek, amikor nem szükséges TB jogviszony a támogatáshoz
A vidéki otthonfelújítási támogatás igénylésének nem feltétele az 1 éves TB jogviszony igazolása, amennyiben az igénylő:
- végleges határozat alapján gyermekek otthongondozási díjában (GYOD) vagy ápolási díjban részesül.
- megváltozott munkaképességű személy:
- akinek a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján egészségi állapota legfeljebb 50%-os mértékű, vagy
- a rehabilitációs hatóság jogelődjei által végzett hatályos minősítés alapján egészségkárosodása legalább 50%-os mértékű, vagy
- 2008. január 1-jét megelőzően kiállított hatályos szakvéleménye szerint a munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, vagy
- aki fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül, vagy
- aki után gyermekek otthongondozási díját vagy ápolási díjat folyósítanak, vagy
- aki a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló kormányrendelet szerint súlyos mozgáskorlátozottnak vagy egyéb fogyatékossággal élő személynek minősül.
- saját jogú nyugdíjas vagy a rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltött özvegyi nyugdíjban részesülő, de nem minősül a Tbj. 4. § 11. pontja szerinti kiegészítő tevékenységet folytató személynek.
TB jogviszony igazolása a házastárs halála esetén
Ha az egyik házastárs vagy élettárs halála esetén a túlélő házastárs vagy élettárs nem tud 1 éves TB jogviszonyt igazolni, de az elhunyt házastársa a halála napján vagy az azt megelőző 3 hónapos időszakon belül bármely időpontban tudott volna, és a halála napján az együttes igénylés feltételei fennálltak, akkor a túlélő házastárs vagy élettárs a támogatást egyedülállóként igényelheti. Erre a házastárs vagy élettárs halálát követő 1 éven belül van lehetősége.
Az özvegy akkor is igényelheti a támogatást a házastársa vagy élettársa halálát követő 1 éven belül, ha ő maga nem tud TB jogviszonyt igazolni, az elhunyt házastársa/élettársa pedig a halála napján vagy az azt megelőző 3 hónapos időszakon belül bármely időpontban
- végleges határozat alapján gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesült,
- megváltozott munkaképességű személynek minősült, vagy
- kiegészítő tevékenységet nem folytató nyugdíjas volt,
és a halála napján az együttes igénylés feltételei fennálltak.