Tisztelt Anikó!
Azzal kapcsolatban keresem önt, hogy jelenleg 2 éve lakunk a családommal csok támogatással és csok hitellel vásárolt újépítésű lakásunkban (melyre 2 gyermeket vállaltunk és azóta a 2 gyermek meg is született). Viszont már szeretnénk nagyobb ingatlanba költözni (jelenleg lakásból nagyobb méretű és értékű családi házba). Esetleg igénybe vennénk a következő ingatlannál csok pluszt (vállalva egy 3. gyermeket).
A problémám a következő: utánaolvasást követően azzal szembesültem, hogy a csokkal vásárolt ingatlanon 10 év elidegenítési tilalom van, amely pár kivételt leszámítva (amelyek ránk nem vonatkoznak) nem oldható fel, viszont átvihető a csok támogatás a másik ingatlanra. Viszont mivel mi újonnan épült ingatlant (lakást) vásároltunk, így 5 évig nem vihetjük át a csok támogatást használt ingatlanra (házra) csak újra.
Szükségünk lenne egy nagyobb ingatlanra, de csak a használt ház vásárlásra számíthatunk jelenleg.
Kérdésem az lenne, hogy jól vagyok-e tájékoztatva, illetve van-e bármilyen mód arra, hogy mégis tudjunk használt ingatlant vásárolni (nem feltétlenül kellene átvinni a jelenlegi csokot), valamilyen úton megszüntetni az elidegenítési tilalmat az ingatlanról?
Esetleg lehet-e törleszteni a csok tartozásunkat?
Ha lehet törleszteni, milyen költséggel járna – a már megkapott támogatott összeget vissza kell-e fizetni vagy csak a még hátralevőt, van-e bűntetőkamat, hogyan alakul a vagyonszerzési illeték, bármi egyéb?
Teljes kérdésKedves Gábor,
az új lakásra kapott CSOK 5 év után vihető át használt lakóingatlanra. Ha nem szeretnék megvárni az 5 évet, akkor megoldás az lehet, hogy önkéntesen visszafizetik a CSOK összegét és a CSOK hitelt. Ezt követően további gyermek vállalásával igényelhető a CSOK Plusz. A már meglévő 2 gyermek és a vállalt gyermek után együttesen maximum 50M Ft vehető fel.
Mivel a korábbi gyermekvállalás teljesült, önkéntes visszafizetés esetén büntetőkamat nem fizetendő a CSOK-ra. A CSOK Plusz igénybevétele miatt azonban a CSOK hitel kapcsán kapott kamattámogatást is vissza kell fizetni. A pontos összegről az érintett bankfiók tud pontos tájékoztatást adni.
Ha a CSOK – akár önkéntesen – de visszafizetésre kerül, az illetéket utólag meg kell fizetni. A CSOK Plusszal vásárolandó lakóingatlan viszont illetékmentes lesz.
A CSOK önkéntes visszafizetéséről a területileg illetékes járási hivatal lakástámogatási osztálya tud pontos tájékoztatást adni, a CSOK hitellel kapcsolatban a folyósító bank illetékes.