Kedves Anikó,
Egy éve annak, hogy CSOK segítségével egy vidéki házat vásároltunk, mivel a jelenlegi ház ahol élünk túlzsúfolt (anyósom, a párom testvére az ő barátnője és az ő anyja is velünk lakik – 2 szintes a ház mégis zsúfolt). Mikor megvásároltuk a házat olvastam egy cikket, amiben azt tervezték, hogy el fogják törölni a lakcím bejelentési kötelezettséget. Ez sajnos legjobb ismereteim szerint nem valósult meg, ezért úgy határoztam „kihasználva” azt a lehetőséget, hogy 5 évig másik településen tartózkodhatunk munkavállalás miatt, másodállást vállalok (a fő munkahelyem is Pesthez köt), hogy a hitelt, sőt akár a CSOK támogatást is vissza tudjam fizetni, így az életvitelszerű bentlakásnak nem eleget téve (és a hitel visszafizetésével) a ház eladhatóvá vált volna. Viszont az eltelt egy év felemésztette a kapcsolatunkat a párommal (nem vagyunk házasok, két gyereket nevelünk) és a jelenlegi Pest környéki házból való elköltözést tervezem (saját lelki és a gyerekeink lelki békéjét megóvva), de mégis közel maradnék, hogy a gyermekeim nevelésében 100%-ban részt tudjak venni.
Szeretném megkérdezni milyen lehetőségem lenne jelen esetben annak érdekében, hogy ne sértsem meg a bentlakási kötelezettséget és ne keljen esetleg büntetést fizetnem (ezt ki sem tudnám gazdálkodni).
Kérem amennyiben lehetséges egyeztessünk telefonon is a lehetőségekről és mindent részletesebben elmondok Önnek.
Várom hogy visszaírjon,
Üdvözlettel,
Gábor
Kedves Gábor,
amennyiben a 10 éves elidegenítési és terhelési tilalom ideje alatt a támogatott ingatlan nem az Ön lakóhelyéül szolgál, vagyis Ön életvitelszerűen nem ott lakna, akkor az Önre eső támogatási összeg tekintetében visszafizetési kötelezettsége keletkezne. Ez alól kivétel csak az alábbi esetek valamelyike lehetne:
– a támogatott személyt egészségi állapota miatt tartósan egészségügyi intézményben kezelik,
– a támogatott személy a munkavállalására tekintettel – indokoltan – legfeljebb öt évig a lakás elhelyezkedése szerinti településtől eltérő településen tartózkodik,
– a támogatott személy közeli hozzátartozó ápolása miatt ideiglenesen nem a támogatott lakásban lakik,
– a támogatott személy letöltendő szabadságvesztés büntetését tölti,
– a támogatott személy foglalkoztatásra irányuló jogviszonya következtében – ideértve a sajátos egyházi jogviszonyt is – a foglalkoztatásra irányuló jogviszony jellegéből következően köteles a szolgálati helyén a foglalkoztató által térítésmentesen biztosított szolgálati lakásban lakni a foglalkoztatásra irányuló jogviszony fennállása alatt.
Kérdésével kapcsolatban további információt a területileg illetékes járási hivatal lakástámogatási osztálya tud adni Önnek. Javasoljuk, az érintett hivatal megkeresését az ügyben.