Az 1990. évi XCIII. illetéktörvény értelmében az örökösödési vagy az ajándékozási illeték hatálya alá nem tartozó ingatlanszerzés illetékfizetési kötelezettséget von maga után, ideértve a következő vagyoni értékű jogokat is:
- Ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése.
- Ingatlanon fennálló haszonélvezet gyakorlásának átengedése.
- Közterületen álló, ingatlannak nem minősülő felépítmény tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának megszerzése.
Vagyoni értékű jog alatt a földhasználatot, a haszonélvezetet, a használat jogát, illetve a vagyonkezelői jogot és az üzembentartói jogot értjük.
A vagyonszerzési illeték mértéke
A vagyonszerzési illeték ingatlanvásárláskor alapesetben a vételár 4%-a.
Ha az ingatlan vételára átlépi az 1 milliárd forintot, az illeték mértéke 4% helyett 2%-ra csökken, de összege maximum 200 millió forint lehet.
Mikor milyen jogcímen jár illetékmentesség?
- Új építésű ingatlan vásárlásakor 15 millió forintig nincs illetékfizetési kötelezettségünk, amennyiben az ingatlan értéke nem lépi át az 30 millió forintos határt. Ezekben az esetekben a 4%-os illeték a 15 millió és a vételár közötti különbözetre fizetendő. –
- Illetékmentes az a lakáscsere és vásárlás, ha a korábbi lakástulajdonunkat a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladjuk, és az új lakás vételára kisebb, mint a korábbi lakástulajdon értéke. Ha az új ingatlan forgalmi értéke magasabb, mint a korábban megszerzett ingatlané, csak az értékkülönbözet után jelentkezik illetékfizetési kötelezettségünk.
- Házastársak, testvérek, egyenes ági rokonok egymás közti vagyonszerzésekor, ha az ajándékozással vagy örökléssel valósul meg.
- A házassági vagyonközösség megszűnésekor, válás vagy özveggyé válás esetén.
- Építési telek vásárlásánál, amennyiben négy éven belül a szabályoknak megfelelő ingatlant építünk rá.
- 2021. január 1-től a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) segítségével vásárolt ingatlanok után – a vételártól függetlenül – nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni. A mentességnek nem feltétele a CSOK-hitel felvétele sem, a támogatás igénybevételével automatikusan elérhető a jogosultság.
A 35 év alatti, első lakást vásárló fiatalok 50 százalékos illetékkedvezményben részesülnek akkor, ha 15 millió forintnál kisebb forgalmi értékű ingatlant vásárolnak. Feltétel, hogy a vásárló korábban nem rendelkezett sem önálló lakástulajdonnal, sem 50%-ot elérő ingatlantulajdoni hányaddal.
Az illetékfizetési kötelezettséget a NAV írja elő a tulajdonszerzés alapján. Az adóhivatal az első lakástulajdon megszerzésekor automatikusan, minden más esetben az ügyfél kérelmére engedélyezi a maximum 12 havi részletfizetést. Egyéb részletfizetési kérelemnek is helye van, ám ezekről igazolások alapján egyedileg dönt a NAV.