A gyermekeid tanulmányaiba fektetett pénz a legjobb befektetés, ugyanakkor évről évre egyre költségesebb is megvásárolni a szükséges eszközöket. Ha időben elkezded a készülődést, és gondosan megtervezed a vásárlást, sokat spórolhatsz. Ehhez adunk most néhány praktikus tanácsot.
Az MNB pénzügyi navigátora iskolakezdéshez
Lassan véget ér a nyári szünet, és a családok feje felett már ott lebeg az iskolakezdés, a rohanós reggelek, és a beiskolázással járó költségek. Az iskolakezdés ugyanis jelentős terhet ró a családi kasszára, ezért érdemes tudatosan készülni rá. Ebben igyekszik segítséget nyújtani a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új tájékoztató kampánya, a Pénztárcabarát iskolakezdés. Ennek célja a háztartási költségvetés jelentőségén és a beiskolázási támogatás lehetőségén túl a fenntartható iskolakezdés szempontjaira, valamint az online piacterek veszélyeire való figyelemfelhívás.
A jegybank emellett idén kiemelten felhívja a figyelmet a digitális elővigyázatosságra, főként az iskolakezdéshez szükséges eszközök online adásvétele során. Az online piacterek nyújtotta lehetőség tanévkezdéskor is hasznos lehet, akár iskolatáskákról, bútorokról, ruházatról vagy elektronikai cikkekről van szó. A csalók azonban gyakran kihasználják, hogy az ilyen felületeken névtelenül vagy álnéven támadhatnak.
Éppen ezért az MNB arra is figyelmeztet, hogy ne dőlj be a sürgetésnek, ne kattints ismeretlen forrásból érkező hivatkozásra, és ne adj meg személyes, illetve banki adatokat! Továbbá gyanakodj, ha az eladó kerüli a személyes találkozást, de minél hamarabb meg akarja kötni az üzletet, vagy ragaszkodik ahhoz, hogy valamelyik csomagküldő szolgáltatónál ő intézi a szállítást, és küldi a kapcsolódó linket, ahol banki adataidat is meg kell adni!
Iskolai kiadások finanszírozása önsegélyező pénztárral
Az iskolakezdés pénzügyi oldalára is érdemes minél hamarabb felkészülni, átnézni a családi költségvetést, megbecsülni a várható kiadásokat, tájékozódni az igénybe vehető állami, önkormányzati vagy munkáltatói támogatások lehetőségéről, illetve – egyetemi hallgatóknak, főiskolásoknak – a pályázati lehetőségekről.
Ha rendelkezel egészség- és önsegélyező pénztárral, bizonyos iskolai költségeket a pénztárból is fedezhetsz. A pénztári tagságnak az egyik nagy előnye, hogy az éves tagdíjbefizetések, valamint munkáltatói hozzájárulások után 20 százalékos, maximum évi 150 ezer forintos adó-visszatérítés igényelhető, aminek összegét a pénztári számlára lehet kérni.
A pénztári megtakarításból például ruházatot, tankönyvet és tanszereket lehet venni, amire tanulónként 2024-ben 266.800 forintot fordíthatsz (ez az összeg évente nő a minimálbér függvényében). A 25 év alatti hallgatók esetében ugyanezen összeghatárig elszámolhatók a tandíjak, valamint a kollégiumi vagy albérleti díjak is.
Ahhoz, hogy ezt a lehetőséget igénybe tudd venni, szükség van iskolalátogatási igazolásra, a tanév első napját legfeljebb 15 nappal megelőző vásárlási számlák becsatolására, illetve hogy a pénztári megtakarítás előzőleg legalább 180 napja legyen a számlán.
Az egyetemistáknak, főiskolásoknak tanulmányaik megkezdéséhez elengedhetetlen a bankszámlanyitás, érdemes azonban előre tájékozódni, hogy melyik számla a legjobb választás. A diákoknak szóló akciók miatt sem mindegy, melyiket választják.
A főiskolai, egyetemi hallgatók által igénybe vehető diákhitel feltételeiről ebben a cikkben írtunk bővebben:
Az önkormányzatoknál is kérhető támogatás
A családok az iskolakezdés előtt általában tájékozódnak arról, hol lehet kedvezményesen megvásárolni a tanszereket, arról azonban sokan nem tudnak, hogy sok önkormányzat igyekszik segítséget nyújtani a szülőknek ebben az időszakban, és néhány ezer forinttal vagy utalvánnyal hozzájárulni a kiadásokhoz. Az iskolakezdési támogatást általában június közepétől szeptember közepéig lehet igényelni.
Iskolakezdési támogatás Budapesten
Budapest XIII. kerületének önkormányzatához június 15. és szeptember 15. között lehet benyújtani a kérelmet a gyermekenként összesen 10 ezer forint értékű, két darab 5000 forintos utalványra, amiket a kijelölt kerületi üzletekben vásárolhatnak le. Ezt minden iskoláskorú gyereket nevelő, bejelentett kerületi lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen is a kerületben élő lakó igényelheti a Budapest13 Smart City applikáción keresztül, vagy papíralapon egy nyomtatvány kitöltésével.
Óbudán az általános iskolások 10 ezer, a középiskolások 15 ezer, a felsőoktatásban tanulók pedig 17 ezer forint összegű beiskolázási támogatásban részesülhetnek a nappali tagozatos, 23 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező és rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben nem részesülő diákok. A támogatás további feltétele, hogy a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 110 ezer forintot, egyedülálló szülő esetén a 130 ezer forintot.
A IV. kerületben is lehet támogatást igényelni, illetve a VII. kerületben is, utóbbinál az 1. osztályos tanulók 20 ezer forint, a 2-4. osztályos tanuló esetén 25 ezer forint, az 5. osztálytól a nappali tagozaton tanulmányokat folytató diákok/hallgatók 23 éves koráig 30 ezer forint támogatás kapható.
Bővebben a támogatási kérelem benyújtásáról, annak idejéről és módjáról, valamint a feltételekről a kerületek honlapján olvashatsz.
Iskolakezdési támogatás Budapesten kívül
Minden település esetében érdemes rákeresni az adott önkormányzat honlapján, hogy elérhető-e beiskolázási támogatás, illetve milyen feltételekhez köti a hivatal. Néhány példa vidéki városokból:
- Szegeden szeptember 15-ig igényelhető beiskolázási támogatást, ennek összege gyermekenként 20 ezer forint.
- Derecskén az önkormányzat egy 10 ezer forint értékű utalvánnyal járul hozzá az 1-8. osztályos diákok iskolakezdéséhez.
Megéri a munkahelyen is érdeklődni, mivel számos vállalat és munkáltató ad a dolgozóinak iskolakezdési támogatást.
Tippek az olcsóbb tanévkezdéshez
A tanévkezdés sosem olcsó, de ha megfogadsz néhány spórolási tippet, sokat tehetsz a költségek csökkentéséért.
- Kezdd időben a készülődést
Ha az utolsó pillanatra hagyod a vásárlást, rohanás lehet belőle, és a nyomás túlköltekezéshez vezethet. Ha korán elkezded az előkészületeket, van időd megtervezni, mire van igazán szükség, és utánajárhatsz, hol tudod beszerezni a legjobb áron.
- Készíts listát a bevásárláshoz
Mielőtt vásárolni indulsz, listázd, hogy mire van tényleg szükség, illetve mi az, ami már megvan vagy az előző tanévről újrahasznosítható. Ha kellően részletes a lista, segít elkerülni az impulzusvásárlást. Érdemes erről egyeztetni a gyermekeddel is, ne az első iskolai napon derüljön ki, hogy a tolltartóját nem találja, és kicsi rá a tornacipő.
- Határozd meg a maximum keretet a beiskolázásra
Mielőtt hozzálátnál a vásárláshoz, tekintsd át a család anyagi helyzetét, milyen bevételeitek és kiadásaitok vannak. Ha ugyanis átlátod a pénzügyi helyzeteteket, arról is egyértelmű képet kaphatsz, hogy mennyit tudsz beiskolázásra fordítani úgy, hogy ne terhelje meg a család általános költségvetését.
- Hasonlítsd össze az árakat
Vásárlás előtt keress rá a termékekre az árösszehasonlító oldalakon, és lapozd fel az akciós újságokat, hogy tudd, hol lehet a legjobb áron megvenni az adott terméket. Ezzel nem is sejted, milyen sokat spórolhatsz.
- Tervezd meg a jövőbeli kiadásokat is
A beiskolázás költségei csak elindítják a tanévet, amely során még számos kiadással kell számolnod. Érdemes ezeket is összegezni, hogy ne érjenek meglepetésként, és a családi költségvetés tervezésénél is kalkulálni tudj velük. Ilyen kiadás például az iskolai kirándulás, vagy a tanórán kívüli különórák díja, de akár a tanév elején fizetendő éves osztálypénz is.
Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.
Hogyan segít neked az Equilor szakértője?
- megválaszolja a kérdéseidet
- tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
- bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Ne hagyd el addig az oldalt!