A háztartások 16%-ának van már állampapírja – kiderült, mibe fektetnék a kamatokat

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 5 perc

Már a háztartások kétharmada rendelkezik valamilyen pénzügyi megtakarítással, azon belül pedig az állampapír az egyik legnépszerűbb eszköz a Magyar Nemzeti Bank szerint.

Jelentősen csökkent 2022 közepe óta azok aránya, akik pesszimistán ítélik meg a saját anyagi helyzetüket, az inflációs várakozások feleződtek, és a megtakarítást tervező háztartások aránya magas szinten áll a tavalyi év vége óta – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2024. második negyedéves lakossági megtakarítási felméréséből.

Nettó reálkereset változása az előző év azonos időszakához képest, 2024. július, ksh, grafikon

Ez egyébként időben egybeesik a reálbérek növekedésének az újraindulásával. A felmérés eredményeit a pénzügyi számlák magas megtakarítási hányada is visszaigazolja.

A háztartások kétharmadának (~67%) van pénzügyi megtakarítása, akiknek az egyharmada tart állampapírt.

A megtakarítással rendelkező háztartások aránya az elmúlt negyedévek felmérései során 60-66 százalék között alakult. Összességében a háztartások 16 százaléka rendelkezik most állampapír-befektetéssel. Ők idén a GDP 2,1 százalékának megfelelő kamatjövedelemre számíthatnak.

A 2024. június végén felvett adatok alapján továbbá:

  • a 10 millió forintot meghaladó megtakarítással rendelkezők harmada tart valamilyen állampapírt, míg a 3 millió forint alatti vagyoni kategóriába tartozóknál ez az arány csak 10 százalék körüli.
  • A legtöbben az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírban (PMÁP) tartják a megtakarításaikat.
  • A kamatfizetéseket a háztartások 47 százaléka ismét állampapírba fektetné, 36 százalékuk a kiadásaik fedezésére fordítaná, 13 százalékuk más befektetési eszközt venne belőle.
Megtakarítási portfólió megoszlása bruttó pénzügyi vagyon szerint, grafikon, mnb

Forrás: MNB

Miért ilyen népszerű az állampapír?

Az elmúlt években nagyot ugrott az állampapír népszerűsége, amelyet elsősorban annak köszönhet, hogy inflációkövető, vagyis tartja a megtakarítás értékét. A magas infláció mellett ez volt az egyik legnépszerűbb tulajdonsága, főleg hogy előre nem lehet tudni, milyen a pénzromlás mértéke, csak utólag látható. Míg egy alacsony inflációs környezetben 8-10 százalékos kamat csábító lehet, addig egy 2023 januárjában tapasztalt, 25,7 százalékos infláció mellett labdába sem rúghat egy inflációkövető megtakarítással szemben. Idén azonban nagy átalakulás történt az állampapírpiacon, jelentősen csökkentek a kamatok is.

Az sem mindegy természetesen, hogy milyen állampapírt választasz, hiszen az egyik legnépszerűbb, a Prémium Magyar Állampapíron (PMÁP) túl még bőven van választék, és igen nagy a szórás abban is, hogy melyik mekkora kamatot fizet. Arról, hogy hogyan válassz állampapírt, ide kattintva olvashatsz.

A megtakarítás egyre vonzóbb, a hitel viszont nem

A megtakarítási szándék magas szinten áll a háztartások széles körében, miközben egyre kevesebben tervezik, hogy hitelt vesznek fel – ez is kiderült az MNB lakossági megtakarítási felméréséből.

Hitelfelvételi tervek a következő 1 évben, munkaképes korú főkeresővel rendelkező háztartások, grafikon, mnb

Forrás: MNB

A pénzügyi számlás adatok szerint növekszik ugyan a hitelezési ráta, mindez a hitelt felvenni szándékozók számának csökkenése mellett valósult meg. A legnagyobb kereslet a fogyasztási hitelek iránt mutatkozik.

Az MNB tanulmánya szerint a hitelfelvételi kedv folyamatos csökkenése nem meglepő, hiszen az elmúlt években jelentősen drágultak a hitelek az inflációs környezet, valamint az alapkamat változása miatt. Míg 2020. júliusában 0,6 százalékos mélyponton volt az alapkamat, addig 2022. szeptember végére 13 százalékosra nőtt. Ez egyébként a csúcspontot jelentette, azóta folyamatos csökkenés figyelhető meg. Legutóbb idén szeptember 25-én döntött kamatcsökkentés mellett a jegybank: így az alapkamat mértéke 6,5 százalékra mérséklődött a korábbi 6,75 százalékról.

egy boldog magyar háztartás, apa a lányával játszik, malacpersely, pénzérmék, állampapír

Az MNB felméréséből jól látszik, hogy a háztartások ismét elkezdtek tartalékot képezni, az elmúlt években tapasztalt bizonytalan gazdasági környezet, valamint az inflációs nyomás miatt a tartalékképzésre helyezik a hangsúlyt a magyar lakosok. A kiskereskedelem stagnálása, illetve minimális bővülése is azt mutatja, hogy a fizetések folyamatos növekedése mellett is a visszafogott fogyasztás a jellemző.

Hogyan kezdj neki a megtakarításnak?

Az elmúlt évek gazdasági változásai miatt olyanok is ismerkednek a megtakarításokkal és annak lehetőségeivel, akik számára eddig ez teljesen ismeretlen terep volt. Ha közéjük tartozol, érdemes egy pénzügyi tervet készítened, és tisztázni a céljaidat, mielőtt valamelyik megtakarítási forma mellé leteszed a voksod.

Az egyik első és legfontosabb, amit számba kell venned, hogy mennyi pénz áll a rendelkezésedre, amit megtakarításba tehetnél. Jól gondold át, mekkora összeget szánsz erre a célra, hiszen ezt a pénzt hónapokra vagy akár évekre is mellőznöd kell annak gyarapodása érdekében. Kövesd a kiadásaidat, és néhány havi fizetést tegyél félre vésztartaléknak (általában 3-6 havi fizetést javasolnak a szakértők), és az ezen felül lévő összegnek érdemes keresni egy jó helyet, ahol szépen gyarapodhat. Gondold át, hogy mik a céljaid a megtakarítással, mire szeretnéd majd felhasználni, és mennyi idő múlva szeretnéd ezt megtenni. Milyen hozamot vársz el, és ezért cserében milyen kockázatot vagy hajlandó vállalni. Arról, hogy hogyan válassz jól megtakarítási formát itt írtunk bővebben.

Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.
chatsimple