A Magyar Nemzeti Bank 2025. április 1-jétől kötelezővé teszi a zöld konstrukció nyújtását minden, Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt (MFL) kínáló bank számára. Az új szabályozás értelmében a pénzintézeteknek legalább 0,5 százalékpontos kamatkedvezményt kell biztosítaniuk a környezetbarát ingatlanok finanszírozására. A változás megtakarítást eredményezhet a hitelfelvevők számára. Ugyanakkor elkerülhetetlen az összehasonlítás, mert könnyen előfordulhat, hogy egy bank hagyományos lakáshitele kedvezőbb feltételeket kínál, mint egy másik pénzintézet fogyasztóbarát zöld konstrukciója.

Add meg elérhetőségedet, és 1-2 munkanapon belül:
- Teljesen díjmentesen konzultálhatsz bankfüggetlen szakértőnkkel
- Megismerheted az egyedi kedvezményeket, amiket a bankfiókban nem ajánlanak
- Időt és akár milliókat spórolhatsz a banki ajánlatok személyre szabott előszűrésének köszönhetően

Ezen feltéltelek mentén lehet egy lakáshitel fogyasztóbarát
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek egyéb előnyöket is kínálnak a lakásvásárlók számára:
- kedvező kamat: legfeljebb 3,5 százalékponttal haladhatja meg a bank által kijelölt pénzpiaci referenciaértéket
- gyors ügyintézés: a hitelbírálatnak maximum 15 munkanapig, állami támogatással 20 napig, a folyósításnak pedig az ezt követő 2, illetve 7 munkanapig kell megtörténnie
- folyósítás díja: a hitelösszeg 0,75 százaléka, legfeljebb 150 ezer forint lehet
- előtörlesztés költsége: nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1%-át

Kép forrása: Getty Images
A zöld célra felvett fogyasztóbarát hitelek esetében a bankok 2025 áprilisától nem számítanak fel folyósítási díjat és átvállalják a Hiteles Energetikai Tanúsítvány egyszeri költségét. Illetve legalább 0,5% kamatkedvezményt biztosítanak a nem zöld fogyasztóbarát konstrukciókhoz képest.
„A 0,5 százalékos kamatkedvezmény egy 20 milliós, 20 évre felvett hitel esetében nagyságrendileg 6000 forintos megtakarítást eredményezhet a havi törlesztőben, a teljes futamidő alatt pedig akár 1,5 millió forinttal is kevesebbet kell visszafizetni a banknak"
-- mondta Korponai Levente, a money.hu szakértője. Hozzátette:
„Az MNB szabályozási módosításai kétségtelenül erősítik a fogyasztóbarát zöld hitelek versenyképességét, azonban továbbra is érdemes több bank ajánlatát összehasonlítani. Előfordulhat ugyanis, hogy egy pénzintézet hagyományos lakáshitele kedvezőbb feltételeket kínál, mint egy másik bank zöld kamatkedvezményes fogyasztóbarát lakáshitele. Ráadásul fontos tudni, hogy nem minden bank kínál fogyasztóbarát hitelt a termékpalettáján, ami eleve szűkíti a választási lehetőségeket. Az is előfordul, hogy van ugyan fogyasztóbarát konstrukció, de csak használt lakás vásárlására adja a pénzintézet, így egy új építésű ingatlan esetén nem lehet igénybe venni ezt a hiteltípust. "
Kedvező hitellel ellensúlyozható a kismértékű alku
A jegybank a Minősített Fogyasztóbarát keretrendszer átalakítása mellett a hitelfelvétel szabályain is lazított a környezetbarát lakáshiteleknél. A változások részeként a zöld célra igényelt lakáshiteleknél már kisebb önerőre van szükség. Míg általában 20% önerő szükséges, addig a környezetbarát ingatlanoknál elég lehet 10% is, amennyiben a kamat legalább 10 évig nem változik. Emellett a zöld lakáshiteleknél a havi törlesztőrészlet az adós jövedelmének nagyobb részét is kiteheti, mint a hagyományos hiteleknél.
„A jelenlegi ingatlanpiaci környezetben, ahol az árak tempósan emelkednek, és a vevők alkupozíciója szűkül, a lakáshitel kiválasztása kulcsfontosságúvá válik. Egy jól megválasztott hitellel ugyanis milliókat is megspórolhatunk a teljes futamidő alatt, ami jóval több, mint amennyit az eladók engednek az árból."
- emelte ki Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője.
Zöld szempontú hitelezés, zöld hitelcélok
A zöld hitelcélok között szerepel az új, energiatakarékos lakások építése vagy vásárlása, valamint a meglévő lakóépületek energetikai felújítása is. Egy ingatlan akkor minősül zöldnek, ha eleget tesz bizonyos energiahatékonysági követelményeknek. Új lakásnál az "A+" kategóriába kell tartoznia, használt lakásnál pedig legalább "A" besorolásúnak kell lennie, vagy a felújítással legalább 30%-os energiamegtakarítást kell elérni.
Minden ilyen esetben áprilistól jár tehát a minimum 0,5 százalékos kamatkedvezmény a fogyasztóbarát hiteleknél, valamint a folyósítási díj elengedése , és egyszeri alkalommal az energetikai tanúsítvány elkészítési költségének átvállalása.
A Magyar Nemzeti Bank 2020-ban indította el programját a környezetbarát hitelezés ösztönzésére. A program keretében eddig kihelyezett zöld hitelek összege tavaly a harmadik negyedév végén elérte 1117 milliárd forintot, melyből 157 milliárd forint a lakossági piacon került kihelyezésre.