Milyen feltételekkel vehetünk zöld lakást 2025-ben?

Ernszt Anikó
Ernszt Anikó
Olvasási idő: 7 perc

Jó hír a lakásvásárlóknak: 2025-től még vonzóbbá válnak a környezetbarát otthonok finanszírozási lehetőségei. De mit is jelent ez pontosan? 2021 óta már léteznek speciális zöld lakáshitelek, amelyeket kifejezetten energiahatékony ingatlanok vásárlására lehet felvenni. Most pedig újabb kedvező változások jönnek: 2025 januárjától a Magyar Nemzeti Bank lazít a hitelfelvételi szabályokon. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kevesebb önerőre lesz szükség, és a havi törlesztőrészlet sem lesz olyan szigorú korlátok közé szorítva. A legnagyobb változás azonban 2025 áprilisában érkezik: ekkor maximum 5%-os kamattal lehet majd felvenni energiahatékony lakásokra hitelt, persze ehhez meg kell felelni számos feltételnek.

Ezekre a lakáscélokra vehető fel zöld hitel

A zöld lakáshitel több célra is igényelhető:

  • Új, energiahatékony lakás építése, 
  • Új, energiahatékony lakás vásárlása,
  • Energiamegtakarítási célú felújítás

Mely ingatlan minősül energiahatékonynak?

Energetikailag hatékony az a lakás, amelynél az összesített energetikai jellemzőjének számított értéke legfeljebb 68 kWh/m2/év, és amely „A+” vagy annál magasabb energetikai besorolással rendelkezik.

Mi minősül energiamegtakarítási célú felújításnak?

Energiamegtakarítási célú felújítás olyan felújítás, amely:

  • a  hitelkérelem benyújtásának időpontjában „A”-nál alacsonyabb energetikai minőség szerinti besorolású lakást érint, és a lakás a felújítás eredményeként eléri minimum az „A” energetikai minőség szerinti besorolást, és az összesített energetikai jellemzőjének számított értéke nem haladja meg a 76 kWh/m2/év szintet, vagy 
  • olyan lakást érint, ahol a felújítás a hitelkérelem benyújtásakor érvényes, a hiteles energetikai tanúsítványban szereplő összesített energetikai jellemzőhöz képest legalább 30%-os primerenergia-igény csökkenést eredményez
Energiahatékonysági sávok egy képzel ház sziluett jobb oldalán, háttérben egy valós nappali.

Kedvezőbb hitelfedezeti és jövedelemarányos törlesztési szabályok az energiahatékony lakásokra

Az MNB döntése értelmében 2025. január elsejétől a zöld, energiahatékony ingatlanvásárlások és az energiamegtakarítási célú felújítási kölcsönök esetében kedvezőbb jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) és hitelfedezeti mutató (HFM) limitek alkalmazása válik lehetővé. 

90%-os finanszírozási arány (HFM)

A 2025. január elsejétől életbe lépő módosítás alapján a zöld feltételeknek megfelelő hitelek esetén a fedezet forgalmi értékének 90 százalékát is elérheti a felvehető maximális hitelösszeg (függetlenül attól, hogy az igénylő első lakásvásárlónak minősül-e). Ez azt jelenti, hogy elegendő 10 százalék önerő felmutatása a hitel felvételéhez.

Az MNB rendelet ugyanis kimondja: az ingatlanra alapított jelzálogjog fedezete mellett nyújtott forinthitelnél és pénzügyi lízingnél a kitettség hitelkérelem elbíráláskori értéke:

  • nem haladhatja meg az ingatlan forgalmi értékének 90%-át, ha a hitelcél a fedezetként szolgáló energetikailag hatékony lakás vásárlása, építése vagy a fedezetként szolgáló lakás energiamegtakarítási célú felújítása.

Az MNB adósságfék szabálya alapján a forgalmi érték 90%-áig történő finanszírozás jelenleg csak a 41 év alatti, első lakásszerzők esetén érhető el abban az esetben, ha egyikük sem rendelkezett lakásban 50%-ot elérő tulajdoni hányaddal, vagy kizárólag olyan lakástulajdonnal rendelkeztek, amely – a tulajdoni hányad mértékétől függetlenül – jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt.

Minden egyéb forinthitel esetén az MNB által előírt maximális finanszírozási arány 80%.

HFM limit forinthitelek esetén 2025.01.01-től

Első lakásszerzőkEnergiahatékony lakásEgyéb hitelfelvevők
HFM limit90%90%80%

60%-os JTM limit

Ha energiatakarékos lakást szeretnél vásárolni, építeni, vagy meglévő otthonod korszerűsítenéd, 2025-től a havi jövedelmed nagyobb részét fordíthatod törlesztésre. Az új szabály szerint ugyanis a havi bevétel akár 60 százalékát is kiteheti a törlesztőrészlet – és ez mindenkire egységesen vonatkozik, függetlenül attól, hogy mekkora a jövedelme. 

Az MNB rendelet ugyanis rögzíti, hogy amennyiben a hitelcél zöld lakás vásárlása, építése vagy lakás energiamegtakarítási célú felújítása, a JTM hitelkérelem elbíráláskori értéke nem haladhatja meg a 60%-ot 

  • a legalább 10 éves kamatperiódusban rögzített, 
  • a futamidő végéig rögzített hitelkamattal rendelkező vagy 
  • az 5 évnél nem hosszabb futamidejű forinthitel esetén.

JTM limit legalább 10 éves kamatperiódus vagy végig fix hitelek esetén 2025.01.01-től

Energiahatékony lakásEgyéb hitelcél
Havi nettó jövedelem < 600 000 forint60%50%
Havi nettó jövedelem legalább 600 00060%60%

Áprilistól 5%-os hitelkamattal is vehetsz környezetbarát otthont

A Magyar Bankszövetség bejelentése alapján a pénzintézetek önként vállalják, hogy 2025 áprilisától maximálisan 5 százalékos kamattal adnak hitelt azoknak, akik energiahatékony otthont szeretnének vásárolni. 

Az 5%-os kamatplafon feltételei:

  • 35 év alatti igénylők
  • Első lakásszerzés
  • Zöld, energiahatékony lakás finanszírozása (minimum A+ energetikai besorolás, legfeljebb 68 kWh/m2/év)
  • Maximum 60 m2 alapterület
  • Legfeljebb 1 200 000 Ft/m2 bruttó ár

A kedvezményes lakáshitel jellemzői:

  • Az éves kamat az első 5 évre maximum 5%
  • Nincs folyósítási díj
  • Nincs hitelbírálati díj
  • A kedvezményes konstrukció tervezett időtartama: 2025. április 1. - 2025. október 31. 

A bankok maguk alakíthatják ki hitelajánlataikat, de a kamat egyik pénzintézetnél sem lépheti túl az 5 százalékos határt. 

Így igényelhetsz zöld lakáshitelt ma

Célzottan zöld ingatlan finanszírozásához jelenleg piaci lakáshitelt kínálnak a bankok. Ezekhez a konstrukciókhoz úgynevezett zöld kamatkedvezmény kapcsolódik. Ez azt jelenti, hogy a normál piaci lakáshitel kamatához képest alacsonyabb kamattal vehetők igénybe. A zöld kamatkedvezmény mértéke jelenleg - hitelintézettől függően - 0,2-0,5%.

A zöld lakáshitel feltételeit az MNB lakáscélú Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programja tartalmazza.

Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel zöld hitelcélra

Vannak olyan pénzintézetek, melyek nem az MNB Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programnak megfelelő zöld lakáshitelt nyújtják, hanem a minősített fogyasztóbarát lakáshiteleken belül biztosítanak zöld kamatkedvezményt. 

Az MFL hitelek keretében a zöld hitelcél finanszírozása díjkedvezményekkel lehetséges és zöld kamatkedvezmény biztosítható. A pénzintézetek által nyújtott kamatkedvezmény ezeknél a hitelkonstrukcióknál jellemzően 0,25-0,50%.

Az MNB 2025 áprilisától kötelezővé teszi az MFL-t kínáló bankok számára, hogy zöld hitelcél finanszírozása esetén erre a célra elérhető MFL terméküket zöld hitelként nyújtsák a hitelfelvevők számára. 

Zöld hitelcél teljesülése esetén az igénylők számára legalább 0,5% kamatkedvezményt kell biztosítani egy azonos, de nem zöld célra nyújtott MFL hitelhez képest. További kedvezmény, hogy a folyósítási díjat és 1 db energetikai tanúsítvány díját a hitelintézet átvállalja a hitelfelvevőtől. 

Minősített Fogyasztóbarát Személyi hitel zöld célra

Az MNB a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel minősítés zöld felülvizsgálatáról is döntött. Jövő áprilistól olcsóbban juthat személyi kölcsönhöz az, aki a pénzt lakása energiahatékonyságát növelő felújítására fordítja. A bankok ugyanis legalább 3 százalékponttal kedvezőbb kamatot adhatnak majd az ilyen zöld célú személyi hiteleknél.

chatsimple