Drágulhat a hitelfelvétel több magyarországi településen

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 2 perc

Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztési miniszter nemrég egy olyan javaslatot terjesztett elő, amely lehetőséget biztosíthat bizonyos önkormányzatok számára az ingatlanvásárlás feltételeinek szigorítására. Az előterjesztés alatt álló szabályozási koncepció célja, hogy az érintett településeken a helyi közösségek megőrizhessék önazonosságukat és szabályozhassák a beköltözések számát. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy milyen hitelpiaci hatásokat eredményezhet, ha az önkormányzatok törvényi felhatalmazás alapján korlátozásokat vezetnének be. 

Spórolj időt és pénzt!
Bankfüggetlen szakértőnk ingyen segít megtalálni a számodra legkedvezőbb hitelajánlatokat.

Az előkészítés alatt álló szabályozás szerint az érintett települések – különösen a budapesti agglomerációban, valamint a Balaton és a Velencei-tó környékén –

  • korlátozhatnák az ingatlan adásvételét a nem helyben élők számára,
  • kiterjeszthetnék az elővásárlási jogot,
  • feltételekhez köthetnék az ingatlanvásárlást és a lakcímbejelentést,
  • helyi adózási kötelezettségeket állapíthatnának meg.

Az intézkedésekkel meg lehetne akadályozni az érintett települések arculatának drasztikus átalakulását, amelyet a nagyszámú beköltözés okozhat. 

Balaton, Magyarország

Kép forrása: Getty Images

Mit okoz az ingatlanok adásvételének korlátozása a hitelpiacon?

Ha csökken az ingatlanok forgalomképessége, az ingatlanok eladása hosszabb időt vehet igénybe, ami óvatosabb hitelezési gyakorlatra kényszerítheti a bankokat a szóbanforgó településeken.

„Amikor egy bank úgy látja, hogy egy adott településen nehezebb vagy hosszabb idő alatt lehet értékesíteni az ingatlanokat, óvatosabbá válik. Ilyenkor a hitelbiztosítéki értéket még alacsonyabbra becsülheti a piaci árhoz képest. Ez a gyakorlatban pedig azt jelenti, hogy bizonyos településeken jóval magasabb önerőt is kérhet a hitelt nyújtó pénzintézet az ingatlan megvásárlásához az MNB által megengedett maximális finanszírozási aránynál (20% önerő, 80% hitel)"

- mondta Korponai Levente, a money.hu szakértője. 

A bankok hitelezési gyakorlata eddig is figyelembe vette az ingatlan földrajzi elhelyezkedését és hosszú távú értékállóságát annak aktuális piaci értéke mellett. Az új szabályozás életbe lépése esetén a lakáshitelekhez való hozzáférés nehezebbé és költségesebbé válhat az érintett településeken.

A bankok finanszírozási aránnyal kapcsolatos gyakorlatáról ebben a cikkben írtunk:

A törvényjavaslat részletei még kidolgozás alatt állnak, és várhatóan további egyeztetések előzik meg a végleges döntést.

chatsimple