Az szja-mentesség és a családi adókedvezmény együttes kihasználása komoly pénzügyi előnyt jelenthet a családoknak, különösen 2026-tól. Cikkünkben számításokkal is megmutatjuk, mekkora többletjövedelemre tehetsz szert, és mindez milyen hatással lehet a hitelképességedre.
Idén októbertől több lépcsőben bevezetik az szja-mentességet a két- és háromgyerekes édesanyákra, ami azt is jelenti, hogy esetükben nem lesz miből levonni a családi adókedvezményt. Jó hír azonban, hogy több mód van arra, hogy ne vesszen el ez a kedvezmény, a lehetőségek maximális kihasználásával pedig akár jól látható összeg maradhat a családi kasszában.
Jön a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessége
A négy- és többgyermekes édesanyák jelenleg is élethosszig tartó szja-mentességet élveznek, ősztől pedig több lépcsőben a két- és háromgyermekesekre is bevezetik ugyanezt. A kedvező változások minden édesanyát érintenek, akinek van munkából származó jövedelme és legalább két gyermeke.
Háromgyerekes anyaként már idén októbertől nem kell szja-t fizetni, míg két gyermek esetén 2026 januárjától lépcsőzetesen lép életbe az adómentesség:
- 2026. január 1-től a 40 év alattiak;
- 2027. január 1-től 40-50 év közöttiek;
- 2028. január 1-től az 50-60 év közöttiek;
- 2029. január 1-től a 60 feletti anyák vehetik igénybe.
Az szja-mentességnek várhatóan nem lesz felső korlátja, és a már megszületett gyermekekre is igénybe lehet venni.
Benyújtották továbbá a 30 év alatti anyák teljes adómentességéről szóló törvényjavaslatot, melynek értelmében 2026. január 1-től a 30 év alatti anyák teljes személyi jövedelemadó-mentességben részesülnek. 2026-tól már nem csak a 2023. január 1. után született gyermekek után jár a kedvezmény, és a teljes munkajövedelemre vonatkozik, jövedelemkorlát nélkül.
Így változik a nettód: jelentős különbségek lehetnek
Kalkuláció szempontjából akkor van a legkönnyebb dolgod, ha már nem nevelsz kiskorú gyermeket, így erre nem érvényesíthetsz semmilyen adókedvezményt. Ebben az esetben lényegében a bruttó fizetésed 15%-ával nő a nettó kereseted, de már itt is hatalmas különbségek alakulhatnak ki:
- ha minimálbért, vagyis havi bruttó 290.800 forintot keresel, akkor most 43.620 forint szja-t fizetsz, vagyis ennyivel lesz magasabb a nettód az adómentesség bevezetése után;
- ha a KSH által közölt, 2024. decemberi átlagbért kapod, akkor a bruttó 727.700 forintból 109.155 forint marad majd pluszban a zsebedben;
- ha havonta egymillió forint a bruttó béred, akkor az szja-mentességgel plusz 150.000 forint üti a markodat.
Tehát minél többet keres egy sokgyerekes anya, annál nagyobbat – éves szinten akár több mint egymillió forintot – nyerhet az szja-mentességgel. Fontos azonban hozzátenni, hogy ha a szülés után nem tudsz visszamenni dolgozni, vagy nincs szja-köteles jövedelmed (például vállalkozóként), akkor nem jelent segítséget az intézkedés.
Bonyolultabb a számolás és jelentősebbek lesznek a különbségek azoknál az anyáknál, akik még családi adókedvezményre is jogosultak a gyermekük vagy gyermekeik után.
Júliustól a családi adókedvezmény is emelkedik
A családi adókedvezmény (szja-kedvezmény) lényege, hogy a bruttó és nettó béred közötti különbség a gyermekeid (vagy eltartottjaid) száma alapján csökken. Minél több gyermeked van, annál magasabb lesz a nettó fizetésed a gyermekek számával egyenes arányban (a gyermek 16 éves koráig, illetve meghosszabbodik, ha nappali tagozaton köznevelési intézménybe jár).
A NAV családi adókedvezmény kalkulátorával könnyen megnézheted, hogy milyen összegben tudsz kedvezményt érvényesíteni és hogyan kell kitölteni a bevallást.
A gyermekenként igénybe vehető családi adókedvezménnyel megspórolható nettó összeg jelenleg egy gyermek esetén 10.000 forint, két gyermek esetén 20.000 forint, három vagy több gyermek esetén pedig 33.000 forint. Ez hamarosan a duplájára nő, szintén két lépésben:
- 50%-kal 2025. július 1-től,
- majd (a mostanihoz képest) újabb 50%-kal 2026. január 1-től.
Így 2026. január 1-től az adókedvezménnyel megspórolható nettó összeg gyermekenként havi 20.000, 40.000, illetve 66.000 forint lesz.
Az adóalap-kedvezmények érvényesítésének sorrendje
Előfordulhat, hogy többféle kedvezményre is jogosult vagy, ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen sorrendben érvényesítheted a családi adókedvezményt és a további szja-kedvezményeket:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
- Családi járulékkedvezmény
A családi adókedvezmény az összevont adóalapból vonható le, csökkentve az szja-fizetési kötelezettséget, kérdés azonban, hogy mi a helyzet az szja-mentességet élvező anyák esetében.
Szja-mentesség vs. családi kedvezmény: kioltják egymást?
Az szja-mentes anyák esetében a számolást tovább bonyolítja – miközben a házaspárok nyereségét növelheti –, hogy a családi adókedvezménnyel mindkét szülő élhet, azt közösen is érvényesíthetik, illetve meg is oszthatják. Ha most két- vagy háromgyermekes anyaként a béredre veszed igénybe a családi adókedvezményt, akkor az adómentesség után ezt megteheti a házastársad, így az adókedvezmény sem veszik el, és hozzájön a teljes megspórolt szja-d.
Jó hír, hogy ha a családi kedvezményhez nincs elég szja-adóalapod, akkor családi járulékkedvezményt vehetsz igénybe, ami a járulékokból érvényesíthető. Ennek két feltétele van:
- jogosultnak kell lenned a családi adókedvezményre,
- legyen társadalombiztosításod.
A családi járulékkedvezmény csökkentheti a befizetendő 18,5%-os munkavállalói TB-járulék vagy a 10%-os nyugdíjjárulék összegét. Ez különösen azoknak az egyedülálló anyáknak jó hír, akiknél a családban nincs más személy, aki érvényesíthetné a családi adó- és járulékkedvezményt. Így nemcsak szja-t nem kell fizetniük, de a járulékuk is alacsonyabb lesz.
Egyedülálló édesanyaként ennyivel kereshetsz többet
Tegyük fel például, hogy 40 év alatti egyedülálló anyaként két gyermeket nevelsz, és a kereseted havi bruttó 500.000 forint. Ha igénybe veszed a családi adókedvezményt a két gyermek után, akkor jelenleg 372.500 forintot kapsz kézhez (nettó 332.500 forintos bér + 40.000 forint).
2026-ban:
- A jövedelmed szja-mentes lesz, ami havi 75.000 forint többletjövedelmet jelent.
- A családi adókedvezménnyel havonta megspórolható összeg megduplázódik, ami két gyermek esetén nettó 80.000 forint. A bérből levonandó TB-járulék a bruttó bér 18,5%-a, vagyis 92.500 forint.
- A családi járulékkedvezményt kihasználva (a 92.500 forintból a 80.000 forint levonása után) a fizetendő TB-járulék összege mindössze 12.500 forint lesz.
- A nettó jövedelem pedig: 487.500 forint.
Vagyis ebben az esetben az szja-mentesség és a családi járulékkedvezmény együttesen 115.000 forint havi többletjövedelmet eredményez.
Mivel a családi járulékkedvezmény mértéke a jövedelemtől függ, ha alacsonyabb a kereseted, előfordulhat, hogy a 18,5%-os TB-járulék nem éri el a családi adókedvezmény összegét, és nem tudod teljes mértékben kihasználni a kedvezményt.

Ha egyedülálló anyaként tartod el a gyermekedet, akkor a családi járulékkedvezmény a te jövedelmedet növeli, ha azonban van a családban másik eltartott (például idős szülő), akkor a helyzet bonyolultabb lehet, és érdemes szakértői tanácsot kérni.
Magasabb nettó jövedelem, kedvezőbb hitelfelvétel
Az új kedvezményekkel nemcsak azért járhatsz jól, mert havi szinten többet spórolhatsz, hanem a hitelképességed is javulhat. Az úgynevezett JTM – jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató – alapján ugyanis nettó 600 ezer forint jövedelem alatt a hiteltörlesztő-részlet összege nem haladhatja meg a kereseted felét, míg nettó 600 ezer forintos vagy ezt meghaladó jövedelemnél 60% az adósságfék. Ezzel közvetlen módon tulajdonképpen az is eldől, hogy mekkora hitelösszeget tudsz felvenni.
A JTM maximális mértékét több tényező befolyásolja:
- hiteltípus (pl. jelzálog, fedezetlen stb.)
- nettó jövedelem
- hitel kamatperiódusa, azaz mennyi időnként változik a hitel kamata
Ha hitelt szeretnél felvenni, érdemes tudnod, hogy a bankok legalább 3 havi számlakivonatot néznek, és vagy az ezeken szereplő nettó jövedelem átlagával számolnak, vagy ezek közül a legalacsonyabbat veszik alapul. Ezért akár érdemes lehet kivárni, hogy minél magasabb jövedelemmel kalkulálják ki a maximálisan bevállalható hiteltörlesztőt.