Bankkártya lejárati dátum: meddig érvényes a kártya, és mikor küldenek újat?

Richter Ádám
Richter Ádám
Olvasási idő: 6 perc
Tippünk a témában:
Bankszámla váltás előtt mindenképp kalkulálj, hogy megtaláld a számodra legjobb számlacsomagot.

A bankkártya előlapján található egy lejárati dátum, de pontosan meddig érvényes a kártya, és mikor küldenek helyette újat? Milyen költségei vannak a kártyamegújításnak, és mi lesz az új PIN-kód? Minden lényeges kérdésre válaszolunk a bankkártya lejárati dátumát illetően.

Hol találod a bankkártya lejárati dátumát?

A bankkártyákat általában 3-4 évre bocsátják ki. A lejárati dátumot a bankkártyák és a hitelkártyák előlapján találod meg:

bankkártya lejárati dátuma itt található
A bankkártya előlapja, rajta a lejárati dátummal

A lejárati dátum (expiry date) a bankkártyaszám és a kártyatulajdonos neve mellett található az érvényes vagy a valid thru feliratnál. A dátumot hónap/év (month/year) sorrendben adják meg, például 12/29 = 2029. december.

Meddig érvényes egy bankkártya?

A bankkártya a lejárati dátumnál megadott hónap utolsó napjának 24. órájáig érvényes.

Ezt követően a bankjegykiadó automaták (ATM) és a POS-terminálok nem fogadják el a lejárt kártyát.

Hogyan kaphatsz új, érvényes bankkártyát?

A bank nem várja meg a bankkártyád lejárati dátumát, hanem általában még a lejárati hónap előtti hónapban új kártyát küld neked. Nem kell külön kérned, a bank automatikusan küldeni fogja.

Az új bankkártyát vagy a levelezési címedre postázzák, vagy megadhatsz egy bankfiókot, ahol átveheted egy bizonyos ideig (pl. 60 napig) – a kártya fiókba érkezésekor írásbeli értesítést küldenek. A levelezési cím frissen tartása a te feladatod – ha a bank a te hibádból rossz címre küldi a kártyát, azért nem vállal felelősséget. Pénzbe kerülhet, ha a bankkártyát bankfiókban veszed át.

A pontos szabályokról a bankod weboldalán, az Általános Szerződési Feltételekben (ÁSZF) és az üzletszabályzatban olvashatsz.

Honnan lehet megtudni az új PIN-kódot?

A megújított bankkártya PIN-kódja megegyezik a lejáró bankkártyáéval.

Ha első alkalommal kapsz bankkártyát az adott banktól, akkor viszont a bank a négyjegyű PIN-kódot a bankkártyától külön levélben küldi el neked. Ezen kívül a mobilbanki alkalmazások többsége is lehetővé teszi a PIN-kód megtekintését. Ez a funkció akkor is hasznos, ha elfelejtetted a PIN-kódodat. Legutóbbi gyűjtésünk alapján a MagNet, az MBH és az OTP bankoknál nincs lehetőség a PIN-kód felfedésére a mobilbankban.

Erről a mobilbanki funkcióról ebben a cikkben olvashatsz bővebben:

Mi a teendő, miután kézhez kaptad az új bankkártyát és a PIN-kódot?

Átvételekor ellenőrizd a bankkártyán szereplő adatok helyességét, és ha valami nem stimmel, 30 napon belül juttasd vissza a banknak.

Ha a bankkártya hátoldalán aláírósáv található, akkor alá kell írnod, bár az újabb kártyákon már általában nincs ilyen sáv, így aláírásra sincs szükség.

fiatal lány pos-terminálnál fizet kártyával, bankkártya lejárati dátum a kártya előlapján

Az újragyártott, megújított bankkártyát is aktiválnod kell a használathoz. Ehhez egy olyan tranzakciót kell végrehajtanod, ami PIN-kód megadását igényli, például:

  • egyenleg-lekérdezés ATM-en keresztül,
  • készpénzfelvétel ATM-en keresztül,
  • PIN-kóddal jóváhagyott vásárlás POS-terminálon keresztül.

Nem megfelelő aktiválásnak minősül minden olyan művelet, ami nem alkalmas aktiválásra, például PIN-kód megadását nem igénylő vásárlás, sikertelen tranzakció, többletköltséget eredményező művelet, pl. PIN-kód eltévesztése stb.

Ha az első új bankkártyád érkezik meg, akkor előfordulhat, hogy előbb az internetbankon, mobilbankon vagy telefonon keresztül kell aktiválnod, és csak utána kell végrehajtanod a PIN-kódos aktiválást egy ATM-nél.

A PIN-kódot az aktiválás után meg is változtathatod ATM-en keresztül (a módosítás díjköteles lehet), viszont a kártya lejáratának hónapjában és az azt megelőző hónapban már nincs erre lehetőség.

Mennyibe kerül az új bankkártya?

A bankkártya első legyártásáért kibocsátási díjat kell fizetni. Ezután évente levonják az éves kártyadíjat, aminél az első évet általában elengedik, ezért nem az első, hanem a második évtől érdemes figyelembe venni ezt a díjat. A kártyadíj a kártya lejárata miatti megújítást is fedezi, tehát ennek már nincs külön költsége.

A kártyapótlásnak szintén díja van, amikor mondjuk amiatt kérsz újat, mert az előzőt elvesztetted vagy letiltottad.

Mi mindenhol az elérhető legolcsóbb fizikai bankkártyát választottuk ki (tehát a virtuális kártyákat ezúttal nem vettük figyelembe). A felsoroltaknál tehát drágább bankkártyák is léteznek, pl. dombornyomott verzióban vagy prémium bankkártyaként.

bank, bankkártya nevekibocsátási díjéves kártyadíj a 2. évtőlkártyapótlás díja
MBH Duna Bank Visa Online0 Ft990 Ft990 Ft
MagNet Mastercard Alap kártya (Diamond számlacsomag)0 Ft3 372 Ft3 295 Ft
Gránit Standard Mastercard nem dombornyomott (Gránit Bajnok esetén)1 890 Ft3 390 Ft1 500 Ft
MBH Visa Unembossed0 Ft6 110 Ft2 349 Ft
Erste Visa (George Díjcsomag esetén)6 273 Ft6 273 Ft3 624 Ft
Raiffeisen Visa Classic betéti kártya (Aktív számla mellé)3 992 Ft6 372 Ft2 009 Ft
CIB Visa Inspire (CIB ECO esetén)0 Ft6 522 Ft1 979 Ft
OTP Mastercard Online3 292 Ft7 432 Ft2 163 Ft
K&H Mastercard érintőkártya0 Ft9 155 Ft2 912 Ft
UniCredit Mastercard Standard8 121 Ft10 779 Ft1 674 Ft

Forrás: banki hirdetmények, 2025.04.10.

A kártya kibocsátása és így az újragyártása bizonyos bankoknál ingyenes. Ahol nem, ott 1890 és 8121 forint közötti díjat kell érte fizetni a vizsgált kártyák esetében.

Ezt a költséget csak egyszer kell kifizetni, fontosabb emiatt a kártyadíj, amit viszont évente vonnak le. Ennek az összege a felsorolt kártyák esetében 990 és 10.779 forint között mozog (átlagban 6000 forint körüli díj), vagyis az egyes bankok között jelentős különbség van.

Kártyapótlást akkor lehet kérni, ha a főkártya használatra alkalmatlanná vált, letiltottad vagy nevet változtattál. Ilyenkor pótkártyát kaphatsz 990 és 3624 forint közötti összegért, ami az addigi kártya helyébe lép. A pótkártya új PIN kóddal készül. Ha a pótkártyát bankfiókban igényled, akkor neked kell PIN-kódot választanod a POS-terminálon keresztül. A PIN-t a bank nem tárolja el, és javasolják, hogy biztonsági okokból ez ne legyen egyező a letiltott kártya PIN-kódjával.

A bankszámlaválasztás is fontos

A bankkártya költségeire fontos odafigyelni, de hiába olcsó a kártya, ha a bankszámla drága, amihez a kártyát igényelted. A kettőt együtt, a bankolási szokásaid figyelembevételével érdemes vizsgálni. Ebben segít a bankszámla-kalkulátorunk, ami a számlavezetési díj mellett a kártyadíjakkal, készpénzfelvétellel és utalással is számol. Ezeket összegezve mutatja meg a legolcsóbb bankszámlákat.

chatsimple