Megtakarítás garantált kamattal: így működik a vegyes élet- és nyugdíjbiztosítás

Richter Ádám
Richter Ádám
Olvasási idő: 9 perc

Mit szólnál, ha valaki azt mondaná, hogy a befektetett pénzedre garantált kamatot fizet, sőt ha meghalsz, akkor is kifizeti a családtagjaidnak? Ez a vegyes életbiztosítás és az időskorra felkészítő testvére, a nyugdíjbiztosítás, amik tényleg így működnek. A kiszámíthatóságnak viszont az alacsonyabb hozam az ára. De egy bizonyos kor felett ez nem akkora ár azért, hogy biztosan pénzednél legyél.

Kezdjük a befektetési egységekhez kötött, más néven unit-linked életbiztosításokkal és nyugdíjbiztosításokkal, a különbségek ugyanis segítenek megérteni a vegyes életbiztosítások működését.

50-es nő boldog az utcán vegyes élet- és nyugdíjbiztosítás kötése után

A unit-linked életbiztosítások mögött befektetési egységek vannak, amiknek a hozama az ún. eszközalapok teljesítményén múlik. A hozam itt nem garantált: lehet pozitív, nulla vagy akár negatív is. Minden azon múlik, hogy az életbiztosítás mögötti eszközalap milyen értékpapírokba fektet, és ezek a befektetési alapok, ETF-ek, részvények, kötvények és más egyebek hogyan teljesítenek.

Ennek a hátránya a magasabb kockázat, hiszen a hozam negatív is lehet. Ugyanakkor egy jól kiválasztott eszközalappal magas hozamot is el lehet érni. Ha például az eszközalap Vanguard Information Technology ETF-be fektet, akkor ennél ötéves távon 23,6 százalék az átlaghozam. Ugyanez az ETF viszont -0,88 százalékon áll, ha 2024. január 1-jén szálltál be (pontosabban nem te, hanem a biztosító befektetési szakértői).

Vegyes biztosítás fix kamattal

Ott van ezzel szemben a vegyes életbiztosítás, amit hívnak hagyományos, klasszikus vagy fix kamatú életbiztosításnak is, vagy ennek a nyugdíjbiztosításos megfelelője, amik úgy működnek, hogy egy összegre szerződsz le a biztosítóval, aminél többet kaphatsz, de kevesebbet semmiképp.

Mondhatod azt, hogy havi 30.000 forintot szeretnél félretenni, és a biztosító szerződésben garantálja, hogy ezért cserébe minimum mekkora összeget fog fizetni a lejáratkor (5-10 év múlva). Vagy mondhatod azt is, hogy rendszeres helyett egyszeri megtakarítást szeretnél, mivel rendelkezésedre áll egy nagyobb összeg, így mondjuk 10 millió forintot szeretnél befektetni, és erre a biztosító ajánlatot tesz, hogy adott időtávon mekkora pénz jár majd vissza érte.

Ráadásul ezt a szerződéses összeget a befizetéstől függetlenül megkapják a haláleseti kedvezményezettjeid akkor is, ha a futamidő közben meghalsz. Lehet, hogy csak a felét fizetted be a tervezett összegnek, de ez nem számít: akkor is a teljes összeg fog járni.

Lakásbiztosítás gyorsan, egyszerűen!
Kérj ingyenes visszahívást partnerünktől! Online kárbejelentés és ügyintézés.

Vegyes biztosítás hozama

Mivel a biztosítónak garantáltan ki kell fizetnie a szerződésben rögzített összeget, biztos lehetsz benne, hogy nem fognak kockázatos eszközökbe fektetni. Ez akár jó hírnek is tűnhet, hiszen mindenki kockázatmentesen szeretne nagy hozamot elérni, csakhogy ezek kéz a kézben járnak: a magas hozamért általában több kockázatot kell vállalni, míg az alacsony kockázat a legtöbbször kevés hozammal jár (a kivétel erősíti a szabályt: az állampapírok a magas infláció miatt tudnak magas kamatot fizetni lényegében kockázatmentesen).

A befektetési egységekhez kötött életbiztosításoknál a kockázatot az árfolyam ingadozása jelenti, mivel különféle időtávokon a hozam lehet nagyon kedvező, de akár negatív is. Nem mindegy tehát, hogy mikor szállsz be az adott eszközalapba, és hogy mikor adod el (ettől függetlenül a unit-linked életbiztosításoknál is vannak alacsony kockázati besorolású eszközalapok). Ezt az árfolyam-ingadozás okozta kockázatot iktatja ki a vegyes életbiztosítás azzal, hogy az alacsony, de kiszámítható hozamra törekszik.

Hogy mibe fektetnek, abba nem is avatnak be – be kell érned azzal, hogy az ígért összeget kifizetik.

Az általad befizetett és a lejáratkor kifizetendő szerződéses összeg alapján számolják ki a garantált kamatot, amit hivatalosan technikai kamatnak hívnak. De ez sem lehet akármennyi: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szabályozza, hogy ezeknél a biztosításoknál mekkora kamatot lehet garantálni. Pont azért, hogy a biztosító ne menjen bele olyan kockázatos ügyletekbe, ami – felelőtlen döntések révén – már veszélybe sodornák a pénz kifizetését.

A technikai kamatlábat utoljára 2022. decemberben módosította az MNB:

  • a rendszeres díjas, forint alapú életbiztosításoknál az eddigi évi 1,8 százalékról 4 százalékra,
  • az 5 évnél nem hosszabb tartamú egyszeri díjas szerződéseknél 7 százalékra,
  • az 5 évnél hosszabb egyszeri díjas konstrukcióknál 4 százalékra,
  • az euró alapú életbiztosításoknál évi 0,6 százalékról 1,5 százalékra emelték az adható garantált kamat legmagasabb mértékét.

Mint az látható, az MNB csak az 5 év alatti, egyszeri díjas életbiztosításoknál emelt jelentősen – ezeknél akár 7 százalék kamatot is lehet adni –, 5 éven túl és rendszeres megtakarításoknál azonban csak 4 százalék a kamatplafon. Az emelés a kamatkörnyezet változásával magyarázható, miután az állampapírok is 15-19 százalék körüli kamatot fizetnek az elmúlt években, ám láthatóan az MNB hosszú távon a kockázatmentesen elérhető kamatok csökkenését várja.

A vegyes életbiztosítások esetében a vártnál jobb teljesítmény sem kizárt, ezt többlethozamnak hívják. Ennek általában egy részét megtartják maguknak a biztosítók, de valamennyit neked is adhatnak belőle.

Mennyi a tényleg kamat és hozam?

Ez mind jól hangzik, de a biztosítók saját hatáskörben döntenek arról, hogy mekkora kamatot és hozamjóváírást adnak. Adatgyűjtésünkből az derült ki, hogy a rendszeres élet- és nyugdíjbiztosítások esetében a technikai kamatláb maximumának 1,8-ról 4 százalékra emelése nem hatott ösztönzőleg a biztosítókra:

BiztosítóGarantált technikai kamatTöbblethozam téged megillető részeJóváírt hozam évesített mértéke (legfrissebb adat)
Alfa VIG1%99,5%5% / 6% / 6,75%
CIG Pannónia1,80%min. 80% / 85% / 90%
Generali0%min. 70% / 90%3,70%
GraweEUR: 0,6%;HUF: 1,8%4,5% / 6,25% / min. 85%3,25% (EUR);5,25% (HUF)
Groupama0%*min. 1%
Posta Biztosító0% / 1,25% / 1,6%50% / 80%2,5% / 3%
NN Biztosító1,50%min. 60%
Uniqa0,50%0,3% feletti rész 90%-a

*Akciós jelleggel minimum évi bruttó 5% hozamot lehet szerezni 2024-ben.
Forrás: MNB, biztosítók. 2024.01.19-i állapot.

Mivel a minimum technikai kamat nincs törvényileg meghatározva, így bizonyos biztosítóknál ez 0, de a legjobb esetben is csak 1,8%. A többlethozamból néhol csak 1 százalékot írnak jóvá garantáltan, de ez máshol akár 99,5 százalékig is felmehet.

Hogy mekkora jóváírt hozamot adtak ténylegesen a költségek levonása után, azt nem mindig teszik közzé a biztosítók a weblapjukon. Akik igen, azoknál a legutóbbi ismert adatot beírtuk az utolsó oszlopba.

Az elérhető adatokból úgy tűnik, hogy a rendszeres vegyes élet- és nyugdíjbiztosítások esetében legfeljebb 7,7 százalék hozamot lehetett realizálni az utóbbi időben, de valójában hosszú távon ami ebből biztosan garantált, az maximum 1,8 százalék.

Nyugdíjbiztosítás adójóváírása

A vegyes nyugdíjbiztosítás ugyanúgy működik, mint az életbiztosítás, a különbség csak annyi, hogy a lejárata a nyugdíjkorhatárig tart (65 év), és az, hogy a nyugdíjbiztosításnál adóvisszatérítést lehet igénybe venni, ami az egy évben befizetett összeg 20 százaléka, de évente maximum 130.000 forint.

Lakásbiztosítás gyorsan, egyszerűen!
Kérj ingyenes visszahívást partnerünktől! Online kárbejelentés és ügyintézés.

Vegyes biztosítás költségei

A megtakarításoknál a költségek is fontosak, ezt ezúttal is a Teljes Költségmutató, azaz a TKM mutatja meg, ami egy adott időtávra kiszámított átlagköltséget ad meg százalékos formában. Az MNB TKM-keresőjét használva nemcsak azt találod meg, hogy milyen elérhető ajánlatok közül választhatsz, de ezeknek a TKM értékeit is kiolvashatod. Mivel azonban a vegyes élet- és nyugdíjbiztosítások esetében szerződéses összeget kapsz, a TKM érték kevésbé fontos.

Azt kell lényegében eldöntened, hogy a befizetett pénzért cserébe megkapott összeggel elégedett vagy-e.

A TKM-keresőben szűkíteni is tudod a találatokat: beállíthatod, hogy nyugdíjra vagy egyéb, általános célra keresel megtakarítást, hogy egy összegben vagy rendszeresen takarítanál meg, és azt is, hogy vegyes vagy unit-linked biztosítást keresel-e (netán önkéntes nyugdíjpénztárat).

Kinek éri meg a vegyes biztosítás?

Az alacsony kamat nem azt jelenti, hogy ne lehetne hasznos a vegyes életbiztosítás vagy nyugdíjbiztosítás. Abban az esetben jön jól, ha a kiszámíthatóság és az alacsony kockázat minden más tényezőt felülír. Ez leginkább a nyugdíjhoz közeledve lehet igaz, vagy ha tudod, hogy 5-10 éven belül szükséged lesz a pénzre, és eszerint választod meg a futamidőt. Ha viszont 10-15 éves távban gondolkodsz, akkor mindenképp érdemes a többi megtakarítás között körbenézni.

Életbiztosítási szerződés felmondása

A költségek abban az esetben számítanak igazán, ha valamilyen okból kifolyólag meg akarod szüntetni a vegyes életbiztosításodat.

A szerződéses feltételek között megtalálhatod, hogy mi történik, ha elmaradsz a biztosítási díjjal – így hívják a megtakarítási összeget. Mielőtt felmondanád a szerződést, lehetőséged van díjcsökkentésre, díjszüneteltetésre és végső esetben díjmentesítésre is. Ha egyik sem járható út, és ki szeretnéd venni a pénzt a lejárat előtt, akkor – biztosítói kifejezéssel szólva – vissza kell vásárolnod a biztosítást. Ha ez az első 3 évben történik, akkor a költségek kifejezetten magasak lesznek.

A biztosítók weblapján minden életbiztosításnál megtalálod a Kiemelt Információkat tartalmazó Dokumentumot (KID), ami többféle forgatókönyv szerint megmutatja, milyen összegre, hozamra és költségre számíthatsz egy bizonyos idő elteltével. Itt azt is megmutatják, mekkora veszteséged lesz, ha 1 év után kiszállsz az életbiztosításból: a befizetett pénzednek akár a 80 százalékát is elvesztheted.

Lakásbiztosítás gyorsan, egyszerűen!
Kérj ingyenes visszahívást partnerünktől! Online kárbejelentés és ügyintézés.