A cafetéria a munka világában olyan munkáltató által összeállított juttatási rendszert jelent, ahol a munkabéren kívüli juttatások közül az egyes elemek választhatóak. Noha a rendelkezésre álló lehetőségek a legtöbb helyen korlátozottak, a cafetéria népszerű a munkáltatók között, mivel ezen juttatások igénybevételével jellemzően kedvezőbb közterhek mellett adhatnak bérkiegészítést a munkavállalóknak.
A cafetéria növeli a munkavállalói elégedettséget
A cafetériaelemek összeállításánál általában a fő szempont a kedvezőbb adózás, de talán ezen felül a legfontosabb, hogy a jól összeállított cafetériarendszer kiváló eszköz a munkavállalói elégedettség növelésére, kínálatával olyan plusz motivációs lehetőséghez jut a munkáltató, amelynek előnyei túlmutatnak az adóügyi megtakarításon.
Bár sokan a kedvezményes béren kívüli juttatásokkal azonosítják, a cafetéria valójában nem feltétlenül kötelező adójogi fogalom, hiszen elemei közé bármilyen juttatás bekerülhet. A jellemző természetesen az, hogy a munkáltató azért teszi elérhetővé a cafeteriát, mert általa jóval alacsonyabb bérterhek mellett tud elkölthető fizetés kiegészítést adni a munkavállalóknak.
Ilyen cafetéria juttatások közül lehet válogatni 2022-ben
Megkülönböztetünk adómentesen adható, kedvezményes adózású és bérjövedelemként adózó juttatásokat. Bár az elmúlt évek során nem változott jelentősen a magyar cafetéria rendszer, azonban ezeket időről-időre módosíthatják. Ezért érdemes minden évben figyelni, hogy melyik juttatás adózása a legkedvezőbb, ezáltal mikor melyik elemet érdemes előtérbe helyezni. Jelenleg a legnépszerűbb cafetéria elem a SZÉP-kártya.
Adómentes cafetéria juttatások
- ingyenes vagy kedvezményes számítógép-használat
- sportrendezvényre szóló belépőjegy vagy bérlet
- kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy vagy bérlet (kivétel mozijegy)
- nem iskolarendszerű munkavállalói továbbképzés
- munkavállaló gyermekének bölcsődei, óvodai díjának átvállalása (az étkeztetési díj is beletartozik)
- kegyeleti ellátás
- munkaruha biztosítása
- ingyenes védőoltás, járványügyi szűrővizsgálat
- havonta a minimálbér 10%-ának megfelelő összegű költségtérítés a távmunkában dolgozóknak
- felelősségbiztosítás díja a vezető tisztségviselői feladatok ellátásával kapcsolatban
- az emberi erővel hajtott és a maximum 300 W teljesítményű elektromos kerékpár biztosítása magáncélú használatra
Egyéb adómentes juttatások
Ezek a juttatások nem a cafetéria elemek közé tartoznak, hanem egyéb jogszabályok szerint köteles nyújtani a munkáltató vagy adható:
- a munkavállalás helyének közigazgatási határain kívülről történő munkábajárás esetén a menetjegy vagy bérlet minimum 86%-át köteles téríteni a munkáltató (de a munkábajárás teljes költsége is adómentesen adható)
- a munkavállalás helyének közigazgatási határain kívülről történő munkábajárás esetén, ha a munkahely egyéb tömegközlekedési eszközzel nem megközelíthető, csak a ledolgozott napokon, minimum 9 Ft/km (de akár 15 Ft/km is adómentesen adható)
- munkásszállás (egy lakóhelyiségben maximum 2 főt, több lakóhelyiséges ingatlan esetén szobánként 1-1 főt lehet elszállásolni) - ha az érintett munkavállaló nem rendelkezik a településen olyan lakóingatlannal, amelyben 50%-ot meghaladó tulajdoni hányada van, és az ingatlan haszonélvezettel nem terhelt
- munkáltatói lakáscélú hitel: saját lakás építéséhez (építtetéséhez), vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez vagy hitelkiváltásra (4 éves intervallumon belül) maximum 10 millió Ft értékben nyújtható
Béren kívüli juttatások: SZÉP-kártya
A béren kívüli juttatásokat a SZÉP-kártya rendszeren keresztül kaphatják a munkavállalók. A SZÉP-kártya béren kívüli juttatásként - a bérekhez képest kedvezőbb adózással - adható keretösszege évi 450.000 Ft, mely az alszámlák között a következőképpen oszlik meg:
- szálláshely alszámla: évi 225.000 Ft
- vendéglátás alszámla: évi 150.000 Ft
- szabadidő alszámla: évi 75.000 Ft
Az alszámlákra befizetett összegek későbbi felhasználás esetén sem vesznek el vagy kerülnek vissza a munkáltatóhoz, de a határidőig fel nem használt egyenlegre a SZÉP-kártya számláját vezető bank havi 3%-os díjat számol fel.
Egyes meghatározott juttatások
A béren kívüli juttatások mellett vannak magasabb, de a bérjövedelmekhez képest még mindig kedvezőbb adóteherrel járó egyes meghatározott juttatások.
- a SZÉP-kártya keretösszeget meghaladó része
- csekély értékű, évente a minimálbér 10%-át meg nem haladó összegű ajándék
- munkáltatói befizetés célzott szolgáltatásokra a munkavállaló javára: nyugdíjpénztárba, egészségpénztárba, önsegélyező pénztárba
Cafetéria elemen kívüli, de a meghatározott juttatásokkal azonosan adózó jövedelmek
- üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás révén juttatott jövedelem
- a kifizető tevékenységéhez kapcsolódó telefonszolgáltatás magáncélú használata címén meghatározott jövedelem
- reprezentáció, üzleti ajándék
- olyan ingyenes vagy kedvezményes termék/szolgáltatás, amelynek igénybevételére egyidejűleg több magánszemély jogosult, és a kifizető jóhiszemű eljárása ellenére sem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet (mint például a csoportos biztosítások)
Bérjövedelemként adózó cafetéria
Ezeknél a cafetéria elemeknél nemcsak a munkáltatót, hanem a munkavállalót terhelő adó- és járulékokkal is számolni kell. Meg kell állapítani a személyi jövedelemadót, a társadalombiztosítási járulékot, valamint a szociális hozzájárulást is, úgy, mint munkabér esetében.
- önkéntes pénztári tagdíj befizetése
- munkahelyi étkeztetés vagy utalvány
- mobilitási célú lakhatási támogatás (albérleti költség támogatás)
- lakásszerzési, -építési, -felújítási támogatás
- diákhitel törlesztés
- munkába járás költsége közigazgatási határon belül élő munkavállalónak
- üdülési szolgáltatás a cég/vállalkozás nyaralójában
Cafetéria beszámítása hitelfelvétel esetén
Hitelfelvétel esetén - legyen szó bármelyik hiteltípusról - a hitelezhetőséged egyik fontos pillére a jövedelmed. A bankok csak azzal a jövedelemmel számolnak, amely rendszeres és hivatalosan igazolható. Így az alkalmi munkákból szerzett, illetve a “feketén” vagy “zsebbe” kapott jövedelmeket nem veszi figyelembe a bank hitelfelvétel során.
A hitelfelvétel alapja az elsődleges jövedelmed, amelynek elsősorban a munkabér, a vállalkozói jövedelem és a nyugdíj számít. Másodlagos vagy kiegészítő jövedelmeket csak az elsődleges jövedelmen felül, kiegészítésként fogadnak el a bankok. Ilyenek lehetnek például a GYES, a családi pótlék, de a bónusz és a cafetéria is. A kiegészítő jövedelmek az elsődleges jövedelem növelése szempontjából lényegesek, ezáltal akár magasabb hitelösszeghez vagy éppen kamatkedvezményekhez juthatsz.
Ugyanakkor fontos megjegyezni azt, hogy ha az elsődleges jövedelem olyan alacsony, hogy csak a cafetéria - általában havi szinten nem olyan jelentős - összegével együtt érné el épphogy a bank által elvárt minimumot, a bank a hitelbírálat során elutasíthatja az igénylést. Illetve ha egy ilyen hitelügylet át is megy a bírálaton, a kölcsön törlesztése később problémás lehet.
Melyik bank számítja be a cafetériát a jövedelembe?
A bankok többsége a cafetéria havi összegét is beszámítja a jövedelembe hitelfelvételkor, az azonban változó, hogy milyen jövedelemként számol vele.
Bank | Cafetéria beszámítása |
CIB | elsődleges jövedelemként |
Erste | másodlagos jövedelemként |
K&H | másodlagos jövedelemként |
MKB | másodlagos jövedelemként |
OTP | extra* jövedelemként |
Raiffeisen | másodlagos jövedelemként |
Takarék | másodlagos jövedelemként |
UniCredit | másodlagos jövedelemként |
*Az extra jövedelemként való beszámítás egy harmadik kategória, az elsődleges és a másodlagos jövedelmek után. Ha van elsődlegesen elfogadható jövedelem, extrában számol ezzel a jövedelemmel a bank.