Több száz milliárd forint kamattól esnek el a magyarok

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 3 perc

Éves szinten százmilliárdokról mondanak le a magyar háztartások azzal, hogy lekötetlenül hagyják a pénzüket, ráadásul a bankbetéteknél már sokkal jobban fizető megoldások is elérhetőek.

Az egyre magasabbra kapaszkodó infláció a megtakarítások szempontjából is kulcsfontosságú, akinek van spórolt pénze, annak érdemes minél kedvezőbb kamattal, hozammal kecsegtető célpontokat keresnie. Sokan azonban lemondanak erről a lehetőségről, erre utal az, hogy óriási összeg van olyan, úgynevezett látra szóló lakossági betétekben, amelyek kamata minimális. Így az infláció elértékteleníti ezeket az összegeket.

mobilbank alkalmazáson lekötött betétek grafikonja - cash flow - kávé az asztalon

Tízszer nagyobb kamat lenne elérhető

A hivatalos, egyben legfrissebb jegybanki adatok szerint tavaly novemberben a háztartások bankokban lévő betétállománya 12 930 milliárd forintot tett ki, vagyis majdnem 13 billió forintról van szó.

A részletes adatok szerint azonban ezen belül 8883 milliárd forint volt úgynevezett látra szóló folyószámlabetétben. Ez az az összeg, ami csak szimplán a bankszámlákon “hever”.

Ezekre a betétekre fizetik a legalacsonyabb kamatot a bankok, tavaly novemberben átlagosan 0,43 százalékot.

A lekötött betétek ennél jóval magasabb kamatot, 3,8 százalékot kínálnak. Igaz, ez még mindig elmarad a tavaly novemberi 20 százalék feletti inflációs mutatótól.

látra szóló és lekötött betétek átlagos kamata

Rengeteget jelentene egy egyszerű lekötés is

A különbségek eleve jelentősek a két betéti kamat között, még látványosabb az eltérés, ha konkrét számokkal nézzük a kamatokból származó összeget. A teljes 8883 milliárd forintos betétállományra vetített látra szóló kamat éves szinten 36,4 milliárd, vagyis havonta alig több mint 3 milliárd forint.

Ezzel szemben, ha ez az összeg lekötött betétben lenne, akkor éves alapon már 337,5 milliárd, havonta pedig 28 milliárd forintról lenne szó. 

Persze a folyószámlákon lévő látra szóló betétek sok esetben napi kiadásokra mennek el, de a fel nem használt összegeket érdemesebb legalább lekötött betétben tartani. Teoretikus példát nézve, ha a már említett 8883 milliárdos összegnek csak a kétharmada lenne lekötve, akkor majdnem 17 milliárd forinttal több maradna a lakosságnál.

Emellett számolni kell még a 15 százalékos kamatadóval is, ami csökkenti a kamatból adódó nyereséget. 

Nem mindegy, melyik lekötött betétet választod

Ahogy minden banki terméknél, a betéteknél is érdemes mindig megnézni a banki kínálatot, mielőtt valaki lekötné a pénzt. 

A lekötött betét kalkulátorunk ehhez is segítséget nyújt, érdemes használni, mert január második hetében például több bank is kínált 10 százalék feletti kamatot lekötött betétre.

Az állampapírok kamata ennél is magasabb

A cikkben csak a betétekről volt szó és ott is látványosak az eltérések, de vannak a lekötött betéteknél kedvezőbb kamatot, hozamot kínáló biztonságos befektetések, például az állampapírok, amelyek közül vannak 1 éves futamidejűek vagy több évre szólók, többségük pedig jóval magasabb kamatot ígér, mint a cikkben említett betétek.

Január eleji gyűjtésünk szerint az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP) 9 százalékot kínál. A hosszabb, 4 vagy 6 éves futamidejű, inflációkövető Prémium Magyar Állampapírnál (PMÁP) 11,75 százalék az aktuális éves kamat. A nem inflációkövető, 3 éves futamidejű Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) esetében pedig a kamat január elején 14,6 százalékos volt.

Ráadásul a magyar állampapíroknál nem kell számolni kamatadóval.

Az állampapírokon túl ott vannak például a befektetési alapok is megtakarítási célpontnak, amelyek különböző kockázatú értékpapírokba, mondjuk, kötvényekbe és részvényekbe fektetik a pénzt, de ezzel majd egy másik cikkben foglalkozunk részletesebben.

Kérj ingyenes segítséget az Equilor befektetési szakértőjétől.
Több mint 15 000 elégedett ügyfél, 30 év tapasztalat.
Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.