A diákhitelhez és a Babaváróhoz hasonló, kamatmentes konstrukcióval érkezik januárban a munkáshitel!

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 6 perc

A Kormány döntése értelmében hamarosan új hitellehetőség nyílhat a fiatalok előtt. A tervek szerint egy új típusú munkáshitel kerül bevezetésre jövő év elejétől, amely a jelenleg működő diákhitelhez hasonló konstrukció, ugyanakkor nagyon hasonlít a Babaváró hitelre is.

Már nyáron felmerült a szakmunkáshitel bevezetésének terve, azonban a Kormány végül egy tágabb célcsoportra kiterjedő megoldás mellett döntött. Az új hitel lehetőséget nyújt majd minden 17 éves kortól dolgozó fiatalnak, hogy egyszerű és gyors eljárás keretében juthassanak kölcsönhöz.

A kamatmentes hitel a fiatalok itthon maradását célozza, segítheti az önálló lábra állás első lépéseit, mint például a saját autóhoz vagy lakáshoz jutást.

Fiatal ács a műhelyben. Mögötte az idősebb mester.

Ilyen lesz a munkáshitel

A 2024. október 30-i kormányinfón elhangzottak szerint a munkáshitelre azok a 17-25 éves fiatalok jogosultak (26. életévét nem töltheti be az igénylő), aki Magyarországon legalább heti 20 órában foglalkoztatott, vagy vállalkozó (ez utóbbi esetben a jövedelemnek csak a heti 20 órában foglalkoztatottak átlagos jövedelmét kell elérnie).

A munkáshitel mint hitelkonstrukció jellemzői:

  • maximális összege: 4 millió forint
  • futamideje: 10 év
  • kamata: kamatmentes
  • hitelcél: szabad felhasználású

A munkáshitel felvételének feltétele: 5 éves magyarországi munkavégzés vagy vállalkozói tevékenység vállalása

Munkáshitel törlesztésszüneteltetés és tartozáselengedés:

  • A hitelfelvételt követően született első gyermek után két évig felfüggesztik a törlesztési kötelezettséget.
  • A (hitelfelvétel utáni) második gyermek megszületését követően újabb 2 év törlesztésszüneteltetés lehetséges, és ezzel egyidejűleg az akkor fennálló tartozás felét elengedik.
  • A következő (harmadik) gyermek vállalása esetén pedig a teljes fennálló tartozás elengedésre kerül.

Munkáshitel vs. diákhitel

A diákhitelre jogosultak nem vehetnek fel munkáshitelt, így a tanulmányok folytatása vagy a munkába állás a döntő abban, hogy melyik célzott hitellehetőséggel élhet az adott fiatal.

Így működik a diákhitel:

Jelenleg háromféle diákhitelből választhatnak a fiatalok: Diákhitel1, Diákhitel2 és Képzési Hitel.

  • A Diákhitel1 szabad felhasználású, azaz bármire költhető, legyen az lakhatás vagy a megélhetésnek bármilyen költsége. A hitel kamata 7,99 százalék, ami minden költséget tartalmaz. Havi 15.000 Ft-tól 150.000 Ft-ig terjedő összeget lehet felvenni, vagy tanulmányi félévenként egy összegben legfeljebb 750.000 Ft-ot. A törlesztőrészlet a tanulmányi jogviszony megszűnésének évében, majd az azt követő évben mindig az előző év október 31-én érvényes minimálbér, a harmadik évtől pedig mindig a két évvel korábbi, éves bruttó jövedelem 6 százalékának 1/12 része, azaz a törlesztő nagysága igazodik a fizetéshez.
  • A Diákhitel2 egy kamatmentes diákhitel, amiből az egyetemi önköltséges képzések tandíját fizethető ki. Ennél a típusnál annyi diákhitel vehető fel, amennyi az önköltséges félévek tandíja. Igénybe lehet venni olyan térítési díjra is, ami a tanterv szerint magyar nyelven oktatott ismeretek nem magyar nyelven történő oktatásáért fizetendő.
  • A Képzési Hitel az önköltséges felnőttképzések és szakképzések tandíjára fordítható kamatmentes diákhitel. Felnőttképzésben maximum 500.000 forintot, míg szakképzésnél legfeljebb a képzési díj összegét lehet felvenni.

A diákhitel és a munkáshitel között szoros a párhuzam, de markáns különbségek is vannak köztük:

  • A szabad felhasználású diákhitel (Diákhitel 1) nem kamatmentes, kamata 7,99%. A tandíjra költhető Diákhitel 2 és a Képzési Hitel, ami kamatmentes.
  • A diákhitellel rendelkező kismama/anya gyermek érkezése esetén 3 évig kérheti a törlesztés felfüggesztését (ha az apa veszi igénybe a gyermek után a CSED, GYED, GYES ellátást, akkor ők is élhetnek ezzel) , a munkáshitel esetében a törlesztés szüneteltetése 2 év.
  • A munkáshitelt törlesztő fiatalnak (a hitelfelvétel utáni) második gyermeke érkezését követően az akkor fennálló tartozás felét elengedik, a következő (harmadik) gyermek esetén pedig a teljes fennálló tartozás elengedésre kerül. Ezek a tartozáselengedések működnek a diákhitellel rendelkező anyák esetében is.
  • A diákhitellel rendelkező anya teljes diákhitel-tartozása elengedésre kerül, amennyiben még nem töltötte be a 30. életévét, és felsőoktatási tanulmányai alatt vagy az oklevél megszerzését követő 2 éven belül gyermeke születik. A munkáshitel esetében egyelőre nem ismert ehhez hasonló (életkorhoz / képesítés megszerzéséhez kapcsolódó) gyermekvállaláshoz kötődő tartozáselengedés.

A Babaváró "kistestvére" lehet az új munkáshitel

Jelenlegi hitelek közül a személyi kölcsönök költhetők el bármire, ezekből a konstrukciókból válogathatnak azok a fiatalok is, akik elmúltak 18 évesek, az ezalatti korosztálynak a bankok nem adnak hitelt. Sőt vannak olyan pénzintézetek is, amelyeknél a személyi kölcsön igénylésének alsó korhatára 21-23 év.

Szintén szabad felhasználású hitellehetőséget jelent az arra jogosultaknak a Babaváró hitel is, amelynek a működésére nagyban hasonlít az új munkáshitel az eddig napvilágot látott információk szerint:

MunkáshitelBabaváró hitel
Maximális összege4 millió forint11 millió forint
Futamidő:10 év20 év
Hitelcélszabad felhasználásszabad felhasználás
Kamatkamatmenteskamatmentes
Kamatmentesség feltétele5 év Magyarországon folytatott  munkavégzésgyermekvállalás a hitelfelvételtől számított 5 év alatt
Életkori megkötések17-25 éves életkora feleség 30 év alatti (2024-ben lehet max. 40 éves is, ha várandós)
Feltétel a házasságnemigen
Feltétel a gyermekvállalásnemigen
Gyermekszületés esetén a törlesztés szüneteltetése 2 év3 év
A (hitelfelvétel utáni) 2. gyermeknél részleges tartozáselengedésa fennálló tartozás 50%-aa fennálló tartozás 30%-a
A következő (3.) gyermeknél teljes tartozáselengedésigenigen

A munkáshitelről még nem jelent meg jogszabály, ami majd egyértelműsíti az igénybevételi feltételeket és eljárásokat, így lehetnek még olyan elvárások, amelyek még nem ismertek (pl. meghatározott - de a célcsoport alsó korhatárához mérten vélhetően rövid idejű - minimális TB jogviszony megléte, köztartozásmentesség, büntetlen előélet stb.)

A munkáshitel is beáll a fiatalok támogatási lehetőségeinek sorába

A fiatalok számára többféle támogatás, kedvezmény létezik jelenleg, a tanulmányokkal összefüggő (pl. iskoláztatási támogatás, nyelvvizsgadíj- és KRESZ-vizsgadíj visszatérítés) lehetőségeken túl is, mint például:

chatsimple