Az új év kezdete jó apropó arra, hogy számot vessünk az anyagi helyzetünkkel, és elgondolkodjunk a jövőbeli terveinkről. Ebben pedig új biztosítási szerződések kötése vagy a meglévők újragondolása is fontos szerepet játszhat. Mutatjuk, hogy miért érdemes biztosítást kötni 2025-ben.
A magyar lakosság pénzügyi egészsége jelenleg közepesnek tekinthető – derült ki egy tavalyi felmérésből, amelynek eredményeiről részletesen beszámoltunk. Kiderült például, hogy váratlan kiadás esetére a magyarok kevesebb mint harmada rendelkezik fél havi jövedelemnek megfelelő tartalékkal, ahogy az is, hogy mindössze 19 százalék érzi úgy, hogy sikerül felkészülnie pénzügyileg a nyugdíjas évekre. Cikkükben bemutatjuk, hogy az egyes biztosítási fajtákkal hogyan növelhető az anyagi biztonság, és hogy melyek a legnépszerűbb biztosítások Magyarországon.
Mire jó a biztosítás?
Az emberek többsége rendelkezik ingatlannal vagy más nagyobb értékű vagyontárggyal, és ha ezek megrongálódnak, a kár önerőből csak komoly erőfeszítések árán finanszírozható. A biztosítás megkötésekor vállaljuk, hogy bizonyos időközönként díjat fizetünk azért, mert tartunk egy káreseménytől, amely remélhetőleg sosem következik be. Ha azonban mégis bekövetkezik, akkor annak költségeit ilyenkor részben vagy teljes egészében a biztosító fizeti a szerződésben foglaltaktól függően.
Tehát egy biztosítással az anyagi biztonság mellett bizonyos fokú nyugalmat is vásárlunk magunknak, ami nem elhanyagolható szempont.
Ezekre kötnek szerződést a magyarok
Bár a háztartások pénzügyi kockázatainak kezelésére kiváló megoldás lehet a biztosítás, sokan fájó kiadásként könyvelik el. Ezt támasztják alá egy 2023-as felmérés eredményei is, mely szerint a legmagasabb arányban (63%) lakásbiztosítással rendelkeznek honfitársaink, ami olyan szempontból nem meglepő, hogy ez az egyik legnagyobb értékű tulajdonunkat védi. Ezt követi a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (57%), míg élet- és balesetbiztosítást csupán a válaszadók alig harmada kötött, egészség-, beteg- és nyugdíjbiztosítást pedig ennél is kevesebben (16-17%). A fenti számok alapján is lehetne még tenni annak érdekében, hogy a magyar lakosság magabiztosan nézzen szembe a jövő kihívásaival.
Mit érdemes tudni a legnépszerűbb biztosításokról?
Lakásbiztosítás
A lakásbiztosítás fedezheti a tűz, villámcsapás, robbanás, vihar, víz, lopás és betörés okozta károkat. Egy jól megválasztott konstrukció nemcsak magát az épületet védi, hanem kiterjed a benne található vagyontárgyakra is, többek között a bútorokra és a háztartási gépekre.
A biztosítás összege és tartalma rendkívül széles skálán mozoghat, ezért segíthet a tavaly elindított Lakásbiztosítási Index, amelynek célja, hogy könnyebbé tegye a lakásbiztosítások összehasonlítását. A megkötés után érdemes rendszeresen felülvizsgálni a meglévő biztosítást, hogy az hosszú távon is értékállóan szolgálja az értékek védelmét.
Partnerünk segít megtalálni azt a lakásbiztosítást, ami a leginkább igazodik az igényeidhez.
Gépjármű-biztosítások (KGFB, CASCO)
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB vagy GFB) a törvény által előírt minimum biztosítás, amely a közlekedés során okozott károkra nyújt fedezetet: ha balesetet okozunk, a kötelező biztosítás fizeti a másik félnek okozott kárt.
Ha emellett rendelkezünk CASCO biztosítással is – ami a GFB-vel ellentétben önkéntesen köthető –, annak terhére tudjuk rendezni saját kárunkat. A CASCO ezen felül számos káreseményre nyújthat fedezetet a lopástól az üvegtörésig attól függően, hogy milyen szerződést kötünk. Hasznos, ha a CASCO asszisztencia-szolgáltatást is tartalmaz, vagyis a szolgáltató szakemberei probléma esetén a lehető legrövidebb időn belül a helyszínre sietnek, és segítenek.
Utasbiztosítás
Utazni csodálatos dolog, de érdemes alaposan felkészülni, amihez egy külföldi út esetében szinte nélkülözhetetlen az utasbiztosítás. Bárkivel előfordulhat, hogy pont utazás közben éri baleset vagy lebetegszik, és nem is gondolnánk, de egy-egy orvosi vizsgálat vagy ellátás komoly kiadással járhat külföldön.
Az ilyesmi már önmagában is nagy bosszúság – nem beszélve a járattörlésről vagy a poggyásszal kapcsolatos problémákról –, az utasbiztosítás legalább a kapcsolódó kiadások megtérítésében segíthet. Számos biztosítónál köthető kifejezetten sporttevékenységekhez kapcsolódó kiegészítő biztosítás is, például télen síelésre, nyáron búvárkodásra.
Élet- és balesetbiztosítás
Az életbiztosításnak két fő fajtája van: a kockázati életbiztosítás és a megtakarításos életbiztosítás – ebben a cikkben csak az előbbiről ejtünk szót.
A kockázati életbiztosításnál a szerződés a biztosított halála esetén nyújt fedezetet, egy ilyen szerződéssel a családfenntartók tudják megteremteni szeretteik anyagi biztonságát arra az esetre, amikor esetleg már nem tudnak gondoskodni róluk.
Partnerünk segít megtalálni azt az életbiztosítást, ami a leginkább igazodik az igényeidhez.
Egyes életbiztosítások kombinált formákat is kínálnak, amelyek egyszerre nyújtanak baleset- és életbiztosítást. Ezenkívül köthető kifejezetten olyan biztosítás is, amely balesetből eredő eseményekre térít, ez lehet akár egy csonttörés vagy égési sérülés, de baleseti halál is.
Egészségbiztosítás
Bár Magyarországon a társadalombiztosítás biztosítja a közegészségügyi ellátásokat, ehhez jó kiegészítés lehet egy egészségbiztosítás.
A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás arra való, hogy egészségügyi problémáinkkal magánorvoshoz fordulhassunk egy kiszámítható biztosítási díjért cserébe, gondolhatunk például magánorvosi ellátásra, szűrővizsgálatokra, műtéti beavatkozásra. Hogy pontosan mit fedez a biztosító, főként a biztosított egészségi állapotától és a biztosítási szerződésben foglaltaktól függ.
Nyugdíjbiztosítás
A magyar társadalombiztosítási rendszer az állami nyugdíjjal biztosítja a nyugdíjasok alapvető jövedelmét, de a rendszer fenntarthatósága és a jövőbeli nyugdíjak alacsony mértéke miatt sokan választják kiegészítésként a nyugdíjbiztosítást. Az önkéntes nyugdíjpénztárak és nyugdíjbiztosítások lehetőséget adnak arra, hogy későbbi életünkben biztos anyagi háttérrel rendelkezzünk.
Így válaszd ki a megfelelőt!
Első lépésként mindenképp érdemes tisztázni, hogy mire van szükséged, és miért szeretnél biztosítást kötni. Akár a család védelme, akár saját pénzügyi stabilitásod érdekében gondolkodsz biztosításon, fontos, hogy tisztában légy a lehetőségekkel.
Szerencsére ma már nincs szükség arra, hogy egyenként vizsgáld meg az elérhető ajánlatokat: a legtöbben online kalkulátor segítségével vagy pénzügyi tanácsadó kötnek biztosítást. Ezek segítségével könnyen és gyorsan megtalálhatod a számodra optimális megoldást.