A magyarok 40%-ának egy hónapra elegendő tartaléka sincs – így tedd egészségesebbé a pénzügyeidet

money.hu
money.hu
Olvasási idő: 7 perc
A megbízható pénzügyi információkat az economxtámogatja.
Hirdetés

A magyar lakosságnak a 40 százaléka nem húzná ki egy hónapig se, ha elveszítené fő bevételi forrását. Egy friss felmérés szerint csak kevesen rendelkeznek megfelelő pénzügyi egészséggel. Adunk néhány tippet, melyik területen hogyan javíthatsz saját indexeden.

A magyar lakosság pénzügyi egészségéről készített országos reprezentatív felmérést a Magyar Nemzeti Bank (MNB), az eredmények szerint egy 0-100 pontos skálán 53 ponton áll az index, vagyis a lakosság pénzügyi egészsége közepesnek tekinthető. A mérések azt mutatják, hogy bár a háztartások pénzügyi egészsége szorosan összefügg az iskolázottsággal, a jövedelmi helyzettel és a lakóhely településméretével, más, szemlélet- és viselkedésbeli szempontok is jelentősen befolyásolják az eredményt.

Mi az a pénzügyi egészség?

A hivatalos definíció szerint pénzügyi egészség, amikor valaki pénzügyi biztonságban érzi magát, rendelkezik a pénzügyi döntéseinek szabadságával a jelenben, és tervezetten a jövőre nézve is. Ha kíváncsi vagy a pénzügyi egészséged aktuális szintjére, megmérheted az MNB Pénzügyi Navigátor oldalán.

A kutatás főbb megállapításai:

  • a magyar lakosság 14 százalékának kritikus (0 és 29 pontszám közötti), további 29 százaléknak pedig sérülékeny (30 és 49 pont közötti) a pénzügyi egészsége. 
  • A pénzügyi egészség szoros összefüggést mutat a háztartások jövedelmi helyzetével: a 400 ezer forint alatti nettó jövedelmű háztartásokban élők több mint fele a két legveszélyeztetettebb pénzügyi szegmensbe tartozik. 
  • A legnagyobb részhalmazt (35 százalék) a pénzügyi egészség szempontjából mérsékelten kockázatos fogyasztók adják, akik 50 és 69 közötti pontszámot értek el.

Az MNB a főindex mellett 4 alindex mentén alkotta meg a hazai Pénzügyi Egészség Index dimenzióit. Ezen alindexek a „Kontroll a pénzügyek felett”, a „Megtakarítási képesség és törekvés”, az „Anyagi helyzet”, valamint a „Pénzügyi ellenállóképesség”.

Kontroll a pénzügyek felett

A magyarok a pénzügyeik feletti kontrollban teljesítettek legjobban, az eredmények szerint:

  • a lakosság 63 százaléka mindig vagy legtöbbször figyelemmel kíséri havi költéseit,
  • de csupán 44 százalék készít tervet kiadásai és bevételei kezelésére. 
  • Az iskolai végzettség emelkedésével az alindex értéke is jelentősen nő.

Ha nem érzel elég kontrollt a pénzügyeid felett, és változtatnál ezen, az első lépés legyen, hogy elkészíted a havi költségvetésedet. Írd össze, milyen bevételre számíthatsz, és szedd össze, mik lesznek várhatóan a fix kiadásaid. Ebből azt is látni fogod, hogy mekkora összeggel tudsz szabadon rendelkezni.

Második lépésként vezesd a havi kiadásaidat. Ehhez már nagyon jó kiadáskövető alkalmazásokat is találsz. A kiadásokat aszerint érdemes kategorizálni, hogy szükséges vagy kényelmi (luxus) költésről van-e szó. A rezsit muszáj befizetni, bár még e téren is van mit átgondolni: villanyra szükség van, de lehet, hogy a legnagyobb kábelcsomagra és négyféle streamingszolgáltatóra felesleges előfizetni, mert úgysem nézitek mindet.

A kiadáskövetés tehát akkor jó, ha ezeket a kategóriákat el tudod különíteni, és le tudod belőle vonni a tanulságokat. A kiadáskövető alkalmazásokban alapfunkció, hogy kategorizálni tudod a költéseket, akár egyénileg megadott módon, például rezsi, bevásárlás, közlekedés, ruha stb. Később aztán meg tudod nézni havi/éves bontásban, hogy milyen arányban oszlottak meg a költségek, és pontosan hány forint ment el az egyes kategóriákra. Egyben azt is, hogy honnan lehetne lefaragni.

Pénzügyi ellenállóképesség

A pénzügyi ellenállóképességet tekintve az eredmények alapján a lakosság 40 százaléka nem tudna egy hónapon túl megélni fő jövedelemforrásának elvesztése esetén, ezen belül a válaszadók fele még egy hétig sem.

Váratlan kiadás esetére a magyarok kevesebb mint harmada rendelkezik fél havi jövedelemnek megfelelő tartalékkal.

Ha már a kiadáskövetést megvalósítottad, és már látod, hogy mennyi a feltétlen szükséges havi összeg a megélhetésedhez, akkor a következő lépés a vésztartalék felépítése. A vésztartalék 3-6 havi tartalékot jelent, amihez váratlan kiadások, munkahely elvesztése, tartós betegség, munkaképtelenség és egyéb negatív hatások esetében nyúlhatsz.

zöld körmös piros pulóveres nő az üres pénztárcájában pénzt keres, rossz a pénzügyi egészsége, nincs vésztartaléka

Fontos, hogy ehhez bármikor, gyorsan és költségmentesen hozzáférj. Nézd meg, hogy havonta mekkora összeget tudsz félretenni a fizetésedből tartalékképzésre, és amikor megérkezik a béred, akkor tedd félre ezt az előre meghatározott összeget, hogy biztosan ne költsd el.

Megtakarítási képesség és törekvés

A felmérésben a legalacsonyabb eredmény a „Megtakarítási képesség és törekvés” alindex esetében mutatkozik. 

  • A magyarok mindössze 19 százaléka érzi úgy, hogy sikerül felkészülnie pénzügyileg a nyugdíjas évekre
  • 53 százalék azonban úgy gondolja, nem tud megfelelően felkészülni rá. 
  • 49 százalék megpróbál rendszeres jelleggel pénzt félretenni, 
  • 30 százalék azonban nem tud és nem is próbál rendszeresen megtakarítani. 
  • Hosszú távú célokra csak minden harmadik válaszadó takarékoskodik.

A megtakarítást bármikor és bármekkora összeggel el lehet kezdeni. Ha megvan a vésztartalék, akkor érdemes átgondolni a jövőbeli céljaidat, potenciális költéseidet, hogy kiválaszthasd a számodra megfelelő megtakarítási módot. Ha például két-három hónap múlva lakást vásároltok, vagy felújításba kezdtek, akkor nem érdemes a pénzt lekötni. De ha fél-egy évig nem lesz rá szükséged, akkor már érdemes lehet erre a viszonylag kis időre is befektetni egy rövid távú megoldásba.

Nem mellékes az sem, hogy magával a megtakarítással mit szeretnél kezdeni és mikor. Azt is el kell döntened, hogy rendszeres megtakarítást vagy egyszeri befektetést keresel. Ha van többmillió forintod, akkor járható út, hogy egyben befekteted, de akár a nulláról, havi 20-25.000 forintos részletekben is felépítheted a megtakarításodat. A kettőt kombinálni is lehet, sőt a hozamokat akár újra be is fektetheted a kamatos kamatok érdekében.

A hosszú távú célok között jó, ha a nyugdíjas éveidre is gondolsz. Ma már számos nyugdíj-előtakarékossági forma létezik, választhatsz nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ), nyugdíjbiztosítást és önkéntes nyugdíjpénztárt (ÖNYP) is. Korábbi cikkünkben azt is összegyűjtöttük, mi alapján számolhatod ki, hogy mekkora összegre lesz szükséged idős korodban.

Anyagi helyzet

Az anyagi helyzettel foglalkozó alindex eredményei szerint saját pénzügyi helyzetével a lakosság mindössze 19 százaléka elégedett, 55 százalék érzi úgy, hogy anyagi helyzete korlátozza abban, hogy számára fontos célokat valósítson meg.

A lakosság 20 százalékának érezhető teher az adósságok törlesztése, 5 százalék pedig nem is tud időben törleszteni.

Természetesen elégedettebb az anyagi helyzetével az, akinek viszonylag magas a fizetése, ez azonban nem az egyetlen és nem is a legmeghatározóbb szempont. Ha az adósságod törlesztésével problémáid vannak, érdemes megvizsgálni, hogy nincs-e olcsóbb hitel: lehet, hogy egy jól megválasztott személyi kölcsön segíthet abban, hogy megszabadulj drága hiteleidtől.

A személyi kölcsön nemcsak új vásárlásokra nyújt lehetőséget, hanem remek eszköz lehet meglévő hiteleid összevonására is. Egyszerűbb, mint gondolnád, és jelentős megtakarítást eredményezhet több drága hitel egybegyúrása is. Ráadásul vannak kifejezetten hitelkiváltó személyi kölcsönök is erre a célra.

Kérj ingyenes kapcsolatfelvételt befektetési szakértőinktől!

Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.

Hogyan segít neked az Equilor szakértője?

  • megválaszolja a kérdéseidet
  • tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
  • bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Kis türelmedet kérjük.
Ne hagyd el addig az oldalt!
Elérhetőséged úton van felénk.
Szakértőnk megkapta a felkérésed.
Hamarosan felveszi veled a kapcsolatot, hogy segíthessen.
Nem kaptuk meg az elérhetőséged.
Kérlek próbáld újra.