Hogy a bankba betett pénzedért legfeljebb mennyi kamatot kaphatsz, vagy hogy rövid távon minimum mekkora kamattal juthatsz hitelhez, az a BUBOR kamatával van összefüggésben. De még bizonyos államkötvények kamatát is ehhez kötik. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, mi is ez a mutató, mennyi most az értéke, és hogy hogyan van rá hatással az MNB kamatdöntése.
A BUBOR egy pénzügyi referenciakamat, ami a Budapest Interbank Offered Rate rövidítése, magyarul Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb. 2016. november 1-től a Magyar Nemzeti Bank (MNB) végzi a kiszámítását és közzétételét.
Hogyan van hatással a jegybank a piaci kamatokra?
A bankközi piacon a bankok egymásnak nyújtanak hitelt: ha az egyik banknak pénzügyi többlete alakul ki, akkor azt kölcsön tudja adni olyan bankoknak, amelyeknek erre szükségük van. Hogy mennyi ennek a kölcsönnek a kamata, azt a jegybank, vagyis az MNB is befolyásolni tudja.
Ugyanis ha egy banknak hitelre van szüksége, akkor az MNB-hez is fordulhat, és a bank fedezetének függvényében korlátlanul vehet fel tőle egynapos lejáratú hitelt, más néven overnight vagy O/N hitelt, ami egyben a kamatfolyosó tetejét is jelenti. Az egynapos jegybanki hitel jelenleg a jegybanki alapkamatot követi, amihez képest +1 százalék (100 bázispont) a mértéke, vagyis 7,75 százalék.
Ez azt jelenti, hogy ha egy kereskedelmi bank egynapos hitelt venne fel, akkor csak abban az esetben érdemes másik bankhoz fordulnia, ha az olcsóbban hitelez neki, mint az MNB.
Az MNB azonban nemcsak hitelt nyújt a bankoknak, hanem betétet is el lehet nála helyezni, azaz a betett pénzért kamatot fizet. Ez az egynapos lejáratú (O/N) jegybanki betét, ami a kamatfolyosó alja, és a jegybanki alapkamathoz képest -1 százalék, ami 5,75%.
Egy kereskedelmi banknak tehát ennél kevesebbért nem éri meg hitelt adni egy másik pénzintézetnek, hiszen az MNB-től is kaphat kamatot.
A bankoknak ezért ez egy referenciapont, amihez képest nézik, hogy mekkora kamatfelárral (marzssal) tudnak hitelt kihelyezni vagy betéti kamatot fizetni.
Az MNB ezzel tehát kijelöli azt a tartományt – a kamatfolyosót –, amin belül szeretné, ha a bankok közti egynapos kamatok mozognának. Hogy a bankok végül kinek milyen kamat mellett adnak kölcsön, az nem publikus. A hitelezési folyamatok szempontjából viszont mégis fontos látni ezeknek az átlagát, és itt jön képbe a BUBOR.
A BUBOR kiszámítása
A BUBOR értékét munkanaponta határozza meg az MNB az alábbi kamatjegyző bankok (panelbankok) kamatlábai alapján:
- CIB Bank Zrt.
- Citibank Europe plc Magyarországi Fióktelepe
- Erste Bank Hungary Zrt.
- Gránit Bank Zrt.
- ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepe
- K&H Bank Zrt.
- MBH Bank Nyrt.
- OTP Bank Nyrt.
- Raiffeisen Bank Zrt.
- UniCredit Bank Hungary Zrt
A BUBOR-nál más kamatjegyző bank részére forintban denominált fedezetlen bankközi hitel (ún. unsecured interbank loan) nyújtására tett üzleti ajánlat kamatát veszik figyelembe az alábbi, egy évnél nem hosszabb futamidők szerint csoportosítva: overnight (O/N), 1 hét, 2 hét, 1, 2, 3, 6, 9 és 12 hónap.
Miután az említett bankok elküldik a kamatjegyzéseiket, az MNB a legmagasabb és legalacsonyabb értékeket elhagyja, és a megmaradt kamatlábakat átlagolja. Ez határozza meg a BUBOR aznapi értékét, amit minden magyar banki munkanapon 11 órakor publikál.
A BUBOR tehát a bankok egyéves vagy annál rövidebb egymás közti hitelügyleteinek átlagos kamatát mutatja.
Mennyi most a BUBOR kamat?
Az adott futamidőre tudsz szűkíteni, ha a kurzort az időtávra viszed, például megnézheted a 3 havi BUBOR alakulását a grafikonon.
A most, 2024. szeptember 10-én érvényes BUBOR kamatlábak például az alábbiak:
- O/N: 6,75%
- 1 hét: 6,75%
- 2 hét: 6,75%
- 1 hónap: 6,69%
- 2 hónap: 6,58%
- 3 hónap: 6,49%
- 6 hónap: 6,36%
- 9 hónap: 6,28%
- 12 hónap: 6,18%
Észrevehetjük, hogy a BUBOR valóban mindegyik futamidőnél a kamatfolyosó két széle között helyezkedik el.
Milyen hatással van rád a BUBOR kamat?
A jegybanki kamatok nemcsak arra vannak hatással, hogy a bankok egymásnak milyen kamatszint mellett adnak kölcsön, hanem arra is, hogy te mint magánszemély milyen kamatot kapsz a bankba betett pénzedért, és hogy mekkora kamatért kapsz hitelt tőlük.
A BUBOR ugyanis egy olyan referenciaszint, ami meghatározza a változó kamatozású betétek és a rövid távú hitelek kamatát, valamint a határidős ügyletek árazását.
A legfeljebb egyéves futamidővel rendelkező lekötött betéteknél például a legmagasabb kamat most 5 és 6,25 százalék között alakul. Ez olcsóbb, mint amennyiért a bankok az MNB-től pénzhez juthatnának. A lekötött betétek kamata lehet változó, korábban ezt közvetlenül a 6 havi BUBOR szintjéhez is kötötték a bankok, ma már inkább a jegybanki alapkamatot tekintik kamatbázisnak. De, mint láttuk, az alapkamatnak hatása van a BUBOR-ra is.
A BUBOR a változó kamatozású Magyar Államkötvények (MÁK) kamatát is adhatja. A 2027/B sorozatszámú Magyar Államkötvény kamata például a 3 havi BUBOR-ral egyenlő:
Ugyanez igaz a 2029/B és a 2032/B sorozatokra is.
Milyen hatással van a lakáshitelekre a BUBOR kamat?
A lakáshiteleknek nemcsak a futamideje jelentősen hosszabb, mint egy év, hanem a kamatperiódusa is. A 10 évnél rövidebb távra fixált lakáshitelek szinte eltűntek a piacról, ami azt jelenti, hogy a bankoknak is legalább 10 éves periódusokban kell gondolkodniuk a hitelkamat megállapításakor, ennél sűrűbben ugyanis a kamat és így a törlesztő sem változhat.
Mivel a BUBOR csak az egy évnél nem hosszabb hitelek kamatát átlagolja, így nincs hatása a lakáshitelek kamatára.
Az éven túli hiteleknél a BUBOR helyett egy másik referenciamutatót, a BIRS-t (Budapest Interest Rate Swap – Budapesti Kamatswap Ügyletek) kell figyelembe venni. A BIRS értékeit 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15 és 20 éves távon adják meg. A lakáshitelek szempontjából a 10 és 20 éves BIRS a leglényegesebb.
A BIRS és a lakáshiteleknél alkalmazott tényleges ügyleti kamatok kapcsolatát hitelszakértőnk külön cikkben mutatta be:
Lakáshitelnél referencia lehet még az államkötvények hozama, más néven az ÁKK hozam is, hiszen bizonyos államkötvényekbe intézmények, például bankok is fektethetnek. Így lényeges viszonyítási pont, hogy mekkora kamatra tehetnek szert, ha az államnak adnak kölcsön, aki egy megbízható adósnak számít a magánszemélyek vagy a cégek egy részével ellentétben.
Az 5, 10 és 15 éves ÁKK referenciahozamok így alakultak az elmúlt öt évben:
Babaváró hitelnél, ha nem teljesül a gyermekvállalás, akkor az 5 éves ÁKK hozam alapján számolják ki az ügyleti kamatot (a büntetőkamat már a jegybanki alapkamattól függ).
Add meg adataidat, és ingyenes segítséget kapsz megtakarításaidhoz! A money.hu partnere, az Equilor elismert befektetési szakértője fog hívni téged.
Hogyan segít neked az Equilor szakértője?
- megválaszolja a kérdéseidet
- tájékoztat a piacon elérhető aktuális befektetésekről
- bemutatja az infláció feletti hozamokat kínáló lehetőségeket
Ne hagyd el addig az oldalt!