Manapság már nagyon sok embernél a bankkártya jelenti az fő fizetési eszközt, szerencsére egyre többen választják a készpénzes fizetés helyett, ami kedvező, mert a készpénzállomány fenntartása a teljes gazdaságra vetítve jelentős kiadást jelent.
Többszöri váltás lehet
A bankkártyás vásárlás kényelmes, belföldön és külföldön is ingyenes, s nem terheli tranzakciós illeték fizetési kötelezettség sem. Azonban külföldön már érdemes résen lenni a kellemetlen meglepetések elkerülése érdekében. Mégpedig azért, mert, ha forintszámládhoz kapcsolódik a kártyád, amellyel külföldön szeretnél vásárolni, akkor a tranzakció elszámolását a bankod ugyan forintban bonyolítja, de emögött devizaügyletek vannak. Egyrészt a kártyatársaság dollárban vagy euróban számol. Másrészt ahol külföldön vásárolsz – legyen az egy üzlet, étterem, kávézó, szálloda stb. – ott jellemzően a helyi pénznemben lehet fizetni. Összességében többszöri devizaváltásra is sor kerülhet, ez pedig megdobhatja a végösszeget. Külföldi utazásod előtt tehát tanácsos megnézni, hogy éppen hol áll az euró és a dollár árfolyama, a legtöbb kártyatársaság ezekkel bonyolítja a váltásokat. Ha pedig olyan országba mész, ahol nem ezeket a devizákat használják, akkor a helyi pénz aktuális árfolyamát is érdemes megnézni.
Milyen árfolyamon számol el a bankod?
Sok esetben tehát a helyi pénzben történő vásárlás után a kártyatársaság árfolyamán dollárra vagy euróra váltódik a pénz, majd itthon a mi bankunk váltja át forintra az összeget. A kártyatársasági árfolyamok az esetek döntő részében korrektek, a piacon elérhető legjobbak között vannak. A bankok zöme itthon deviza eladási árfolyamon számolja át a külföldi kártyás fizetést. Ez kedvezőbb árfolyam, mintha valuta árfolyamot alkalmaznának. Ugyanakkor fontos pontosan utánanézni, hogy a te bankod milyen módon számolja el a külföldi költéseket, milyen árfolyamot alkalmaz.
Nem éri meg forintban fizetni külföldön!
Egyre több alkalommal találkozhatunk azzal, hogy külföldi bankkártyás vásárláskor a POS-készülék felkínálja, hogy forintban is fizethetjük a vásárlás összegét. Ezt az úgynevezett Dinamikus valutaváltás (Dynamic Currency Conversion - DCC) szolgáltatás teszi lehetővé. De ezzel legyünk résen! A forint nem épp a világ legfelkapottabb fizetőeszköze, épp ezért a bankkártya elfogadást működtető külföldi pénzintézeteknek nem igazán van szüksége arra, hogy forintban képződjön bevétele. Vagyis a bank már eleve olyan árfolyammal számol, amely neki kellő fedezet nyújt az „egzotikus” valuta visszaváltására. És ez az árfolyam messze rosszabb, mintha a kártyatársaságra és a magyar bankunkra bíznánk a váltást. Általánosságban azt lehet tanácsolni, hogy minden országban a helyi pénznemben fizessünk a bankkártyánkkal!
A fizetés pontos végösszege eltérhet
A külföldi vásárlásnál is működik a bankunk sms-küldési (push üzenet) szolgáltatása, így a vásárlás pillanatában üzenetben megkapjuk, mennyit is fizettünk forintban az áruért. Ez beszédes lehet a pontos árfolyam meghatározására. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a fizetésünk végösszege ettől eltérhet. Szerencsére a digitalizált világban számos tranzakció azonnal lezajlik, ám amikor kártyával fizetünk, csak a terhelés történik meg. A végleges elszámolás akkor következik be, ha a kereskedő bankja „elkéri” a pénzt a bankunktól. Ez akár 1-2 napos késéssel is történhet, attól függően, hogy a POS-készüléket üzemeltető kereskedővel milyen rendszerességgel számol el az ottani bank. Egy-két nap alatt pedig az árfolyam változhat. Ennek következtében fizetésünk végösszege magasabb, vagy alacsonyabb lehet, mint az az első terheléskor látszott. Érdemes tehát külföldi utazás után átnézni az egyenleget ás a bankszámlakivonatot, hogy lássuk, valójában mennyit is költöttünk.
Nem olcsó a külföldi pénzfelvétel
Persze előfordulhat, hogy készpénzre – „helyi pénzre” – van szükséged külföldön, és az itthon megszokott gyakorlat szerint egy ATM-et választasz. Ennek azonban költsége lehet, esetenként jelentős, akár több 1000 forintos lehet a végösszeg. Bár külföldön nem kell a pénzfelvétel után tranzakciós illetéket fizetni, mint az itthoni tranzakciók után, de a külföldi ATM-használat összességében sokkal drágább, mintha itthon vennél fel pénzt. Külföldi utazás előtt tehát érdemes a külföldi ATM-használt díjait is megnézned a saját bankodnál.
Saját bankod olcsóbb lehet
Érdemes annak is utánanézned, hogy a bankod, ahol számládat vezeted, rendelkezik-e az adott országban is bankkal. Több pénzintézet ugyanis a bankcsoport egészében kedvezményes dííjon kínál pénzfelvételt ügyfeleinek – van olyan bank, ahol a hazai pénzfelvétel díján juthatsz hozzá a szükséges összeghez. Ennek „ára”, hogy keresni kell a célországban is egy bankfiókot, hogy onnan vegyél fel pénzt.
Tervezzük meg a pénzfelvételt!
Miután a külföldi készpénzfelvételnek jellemzően van egy fix költsége – amelyet bankodnak a pénzkiadó automatát üzemeltető külföldi banknak fizet -, ezért a készpénzfelvétel díja jellemzően így néz ki: 3 (4) euró + x százalék. Ebből kikövetkeztethető, hogy külföldi utazáskor, ha készpénzre van szükségünk, érdemes egyszer nagyobb összeget kivennünk az automatából, hiszen így csökkenthető a pénzfelvétel fajlagos költsége.
Sokan esküsznek az itthoni valutaváltásra. Ez sok szempontból kézenfekvőnek tűnik, de azért itt is érdemes néhány dologról beszélni.
- A pénzváltó helyeken is nagyon különbözőek az árfolyamok – a forgalmas bevásárlóközpontokban vagy az idegenforgalmilag felkapottabb helyeken sokszor jóval rosszabb árfolyamon vásárolhatunk valutát.
- A valutaváltást itthon 3 ezrelékes (maximum 6 ezer forintos) illeték terheli, ám sok valutaváltó ennél magasabb konverziós (váltási) költséget számol fel. Sok esetben a felszámított költség sávos, mértéke annak fényében csökken, milyen nagyságú valutát váltunk. Ha tehát csak zsebpénzt szeretnénk magunkkal vinni, fajlagosan a valutaváltás is drága lehet.
- Néhány felkapott valutát (euró, dollár, kuna) leszámítva, több külföldi fizetőeszköz itthon is egzotikusnak számít. Ezek beszerzése, tartása költségesebb, hiszen kevésbé forog. Ez bizony az árfolyamban is meglátszik.
- Ha viszont „felkapott” valutát viszünk külföldre, ott azzal kell számolnunk, hogy a helyi pénzre való cserélése, vagy a helyi pénzt kiváltó fizetés újabb átváltással jár, amit vagy pénzváltó, vagy a kereskedő tesz meg. Ettől még ez újabb valutaváltás, ahol a partnerünk is keresni szeretne. vannak természetesen országok, ahol a helyi pénz elértéktelenédes vagy épp a magas infláció miatt bevett gyakorlat például euróban fizetni, de azért az alku során nem árt tisztában lennünk azzal, milyen árfolyamon jegyzik a helyi valutát – ezt pénzváltó applikációkkal vagy a google, yahoo valutakonverterével ellenőrizni tudjuk.